Poslať na mail

Sú veci, ktoré treba prenechať odborníkom. Napríklad taký plyn, na to by ste nemali siahnuť v žiadnom prípade, lebo ak to zbabrete, môžete vybuchnúť. No sú tiež práce, ktoré si každý kutil radšej zabezpečí sám. Jednak ho to vyjde oveľa lacnejšie, dvojak sa pri tom zabaví a dokáže si, že nie je súci do starého železa, a trojak si to častokrát spraví poriadnejšie, než kdejakí majstri. K takýmto prácam patrí aj maľovanie a natieranie všetkého druhu. No aj keď maľujeme v exteriéri či interiéri, je dobré nerobiť začiatočnícke chyby a radšej si dobre premyslieť, čo budete robiť. Poučte sa z rád, ktoré používajú profíci. Ušetríte tak veľa času a nervov. Príjemné čítanie, maľovania chtiví priatelia.

Ak maľujeme v exteriéri, všetko dobre pozakrývame

Pamätajte, že najmä v exteriéri to nefunguje tak, že čo sa zafŕka od farby, to jednoducho umyjete. Často sú materiály natoľko savé, že z nich tú farbu už nedá nič preč – napríklad taký betón. Tiež môžu byť farby toxické pre životné prostredie. Takže všetko, čo má zmysel, dobre pozakrývajte. Keď maľujete vonku, skúste sa ako kryciemu materiálu vyhnúť plastovej fólii. Ak ňou totiž zakryjete rastliny, bude vám nedobrovoľne fungovať ako skleník a vaše rastlinky to nemusia prežiť.

Všetko dobre vyčistite a chráňte sa

Profíci často používajú wapku. Vám stačí záhradná hadica. Začnite navrchu a postupujte smerom dole. Ak všetko dobre poumývate, nebudete následne riešiť špinavé šmuhy. Pretože špina, priatelia, tá je na plochách v exteriéri všadeprítomná. Nezabudnite tiež na ochranné pomôcky. Síce robíte na čerstvom vzduchu, ale na farby pre exteriér sú kladené iné nároky. Takže radšej používajte ochrannú rúšku. To je tiež dôležité, ak napríklad váš dom bol postavený pred rokom 1970. Vtedy je veľmi pravdedopodobné, že boli použité farby na báze olova a vtedy sú ochranné opatrenia na mieste.

Dávajte pozor na počasie

Ak maľujete v exteriéri, nič nie je horšie, ako keď vám začne pršať. To dokáže zničiť celú prácu. Takže radšej sledujte počasie a maľujte iba vtedy, keď doktor Iľko hlási pekne (aj keď to väčšinou u neho nefunguje). Tiež nezabudnite používať poriadne farby a náradie. Tu nemá zmysel šetriť. Predsa len, budete sa na to pozerať najbližších pár rokov. Ak už chcete šetriť , šetrite na práci majstrov, nie na farbe.

Pred prácou si poriadne pripravte povrch

Už ste všetko poumývali. Teraz oškrabte všetky odlupujúce sa časti. Použite drsný šmirgeľ. Použite dobrú cirokovú kefu s hrubými štetinami. Pamätajte, že všetky nepevné časti musia preč. Ak sa niečo začne odlupovať, oškrabte to a prípadné trhliny vyspravte.

Keď už maľujete, tak poriadne

Nezabudnite používať či už podkladovú farbu alebo potrebnú penetráciu. Farba tak vydrží oveľa dlhšie. Ak maľujete povrch, v ktorom sú klince, aj ich hlavičky natrite základovou farbou. Vyhnete sa tak tomu, aby vám na vašej maľovke neskôr prekvitala hrdza. Všetky trhliny opravte. Kde treba, utesnite. Špáry, trhliny či praskliny farba neprekryje.

Dobrá rada na záver

Maľujte vždy odhora dole. Verte či nie, ušetrí vám to v konečnom dôsledku veľa času. A hlavne, pracujte vždy v tieni. Nič nie je horšie, ako keď vám slniečko pripeká na hlavu, zatiaľ čo sa vy trápite s farbou. Nie je to len o pocitoch, farba sa menej vyparuje v tieni, čo znamená, že to nemusíte dýchať. Takže veľa zábavy s maľovaním, užite si to a na záver porátajte, koľko ste ušetrili. Možno zistíte, že to za to nestálo a nabudúce si zavoláte profi majstrov, ktorých budete namiesto trápenia sa so štetkou či valčekom pozorovať s pivom v ruke.

 

Zdroje: doityourself.com, rathidecor.in

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Návod – maľovanie stien a interiéru

Príprava na maľovanie

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať