Poslať na mail

Vlhkosť v dome je katastrofa. Ako hovorili starí stavitelia, pokiaľ stavba nevlhne a netečie do nej voda, vydrží aj tisíc rokov. Ak sa vám dostane do pivnice vlhkosť, je to katastrofa. Nič si do nej poriadne neuskladníte, lebo sa budete obávať, že vám to chytí pleseň. Drevený nábytok sa vlhkosťou pokrúti či začne rozpadať. Oblečenie budete môcť vyhodiť. Pritom vyriešenie vlhkosti v pivnici nie je nič, čo by si šikovný domáci majster nemohol urobiť sám. Podlahám sme sa už venovali. Tentokrát sa sústredíme na vlhké steny v pivnici ?

 

Vlhké steny v pivnici: nájdite zdroj vlhkosti

Hľadajte, kde je problém. Sú nejaké viditeľné praskliny, skadiaľ preniká voda? Niekedy je lokalizácia problému jednoduchá, inokedy takmer nemožná. No pokiaľ riešite tento druhý prípad, má zmysel zabezpečiť steny v pivnici proti vlhkosti a odizolovať ich. Nie je to nič zložité, stačí vhodné náradie a trocha odhodlania

Ak nájdete praskliny, ošetrite ich

Začať riešiť problém vlhkých stien v pivnici je potrebné ošetrením prasklín a medzier. Ak ich totižto neošetríte, voda si jednoducho nájde cestu do pivnice. Takže ak takéto praskliny na vašich stenách nájdete, oškrabte voľné časti, očistite ich a použite cement či epoxidový tmel. Postupujte podľa návody na baleniach materiálov, ktoré používate. Po aplikácii materiálov na praskliny ich nechajte dobre vyschnúť.

 

Správna izolácia je rozhodujúca

Keď už máte stenu očistenú a praskliny vytmelené, je potrebné vybrať správny materiál, ktorý zabráni prepúštaniu vody cez stenu. Je rozdiel, či budete tento materiál aplikovať na holý betón alebo už natreté steny. Ak pracujete s holým betónom, použite hydroizolačné omietky na báze betónu alebo silikátu. Tieto nanášajte hrubou štetkou. Cementové omietky vytvárajú vlastne ďalšiu hrubú vrstvu, ktorá bráni prenikaniu vlhkosti. Omietky na báze silikátov zase vytvárajú chemickú reakciu, ktorej výsledkom je pevná povrchová vrstva na povrchu steny.

 

Akrylové nátery

Ak máte steny v pivnici už natreté, je hydroízolačný náter akrylovou farbou prakticky jedinou voľbou, kedže omietky na báze cementu či silikátov môžu ísť len na holú stenu. Akrylová farba je podobná bežnej interiérovej farbe, akurát je hustejšia. Odhaduje sa, že rovnaké množstvo akrylovej farby v porovnaní s bežnou pokryje cca. štvrtinu povrchu. Môžete aplikovať aj viacero náterov, avšak vždy dajte pozor, aby bol predchádzajúci náter už suchý.

Pozrite sa, ako je pivnica odizolovaná zvonku

Dajte pozor, či vám niekde nepodmokajú základy. Môže napríklad rozpúšťajúci sa sneh po zime odtekať mimo domu, alebo naopak vsakuje do základov? Okolo domu je potrebné mať dobre vyspádovanú „zrážku“, ktorá dažďovú či snehovú vodu odvedie. Inak sa vlhkosti na stenách nikdy nezbavíte. Tiež si dobre skontrolujte odkvapy. Deravé odkvapy, ktoré zle odvádzajú vodu zo strechy, vám môžu pretekať a voda ide do základov. A kde sa objaví? Predsa v pivnici.

Čo keď všetko zlyhá?

Ak vám ani nátery v pivnici či obhliadka odvodňovacích systémov nepomôže proti vlhnutiu stien v pivnici, môžno budete musieť odvodniť základy tak, že vykopete okolo domu kanál, kde osadíte drenáž a odvediete vodu zo základov. Ak je však dom dobre postavený, tento problém by nastať nemal. Týka sa skôr starých rodinných domov či chát po starých rodičoch, ktoré stavali svojpomocne a často neodborne. Ak by ste však mali dospieť až do tohto bodu, radšej si zavolajte na pomoc odborníkov (a prípadne aj statika, či vám podmokanie základov nenarušilo základy). Veľa zábavy vo vašom boji s vlhkosťou ?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať