Poslať na mail

Určite sa vám už stalo, že ste nechali železné vedro, špachtľu po maľovaní či plechovku na betónovej ploche a zabudli ste na ňu. Náhodou popršalo a vedro, špachtľa či plechovka začali hrdzavieť a na betóne sa vytvorila nepekná hrdzavá škvrna. Vyzerá to škaredo a pred vami stojí otázka, ako odstrániť hrdzu z betónu? Betón je totiž porézny materiál, do ktorého sa hrdza zažerie a vy máte problém. Ak nechcete betónovú plochu rovno vymaľovať – píšeme o tom napríklad tu, vyskúšajte naše tipy a rady, ako sa zbaviť nepeknej betónovej škvrny. Chcete mať krásnu a čistú betónovú plochu, či nie? 

Ak chcete odstrániť hrdzu z betónu, dôležitá je príprava

Škvrny od hrdze totiž nie sú ako bežné škvrny. To nie je, ako keď odhrdzujete plechovú plochu. Najprv sa snažte odstrániť samotnú hrdzu, tak ako to pôjde. Keď sa zbavíte týchto hrubých nečistôt, a škvrna napriek tomu ostáva a je viditeľná, dobre miesto očistite. Nechcete, aby na mieste ostali uvoľnené kúsočky, prach či iná špina. Až sa totiž pustíte do čistenia hrdzavej škvrny, tento “bordel” by vám iba “pomohol” rozšíriť fľak na väčšiu plochu.

Prirodzené/prírodné prostriedky proti hrdzi na betóne

Plocha je teda očistená. Škvrna naďalej odoláva. Pripravte sa na silu prírody. Siahnuť po prírodných prostriedkoch je totiž tá najlacnejšia a často aj najefektívnejšia cesta, ako odstrániť hrdzu z betónu. Potrebujete prostriedok, ktorý obsahuje prirodzene kyselinu, pretože táto reaguje s hrdzou a spôsobuje, že sa hrdza rozpustí. Ideálne sú preto citrónová šťava alebo ocot. Používajte ich neriedené, chcete predsa, aby boli čo najúčinnejšie. Nalejte teda citrónovú šťavu alebo ocot priamo na škvrnu a nechajte ich pôsobiť na hrdzavú škvrnu približne 10 minút. Potom zoberte kefu s hrubými štetinami – napríklad cirokovú – a poriadne škvrnu vydrhnite. Nakoniec škvrnu opláchnite studenou vodou. Ak chcete odstrániť hrdzu z ťažšie dostupnej betónovej plochy ako napríklad steny, použite rozprašovač – je to určite jednoduchšie, než by ste chceli roztok na strop “naliať”.  Je samozrejmé, že než použijete rozprašovač, dajte preč všetky kvetiny alebo čokoľvek, čomu môže mierna kyselina poškodiť. Nechcete predsa narobiť viac škody ako už máte 😀

 

Keď príroda zlyhá, nastupuje chémia

Odborníci tvrdia, že ak nepomôže citrón či ocot, použite komerčný odstranovač hrdze s obsahom kyseliny šťaveľovej. Dávajte si pozor, kyselina šťaveľová je toxická, takže keď ju budete aplikovať, radšej držte deti a domáce zvieratá stranou. Tiež, ak chcete odstrániť škvrnu z betónu v uzavretom priestore, chráňte sa pred výparmi tak, že budete dobre vetrať.  Tiež si dobre prečítajte návod. Ak výrobca odporúča ochranné rukavice či masku, nebuďte frajeri a použite ich. Poleptanie kyselinou nie je sranda a môže zanechať brutálne jazvy.

Ako najlepšie odstrániť hrdzu z betónu? Zabráňte, aby vôbec vznikla

Prevencia je najlepšie riešenie. Betón je síce veľmi pevný a odolný materiál, je však porézny, čo znamená pre hrdzu možnosť tvrdohlavej a odolnej škvrny. Takže ak máte kovový záhradný nábytok, natierajte ho a chráňte pred dažďom. Najmä ho z betónových plôch pri daždi radšej odneste alebo ho zakryte. Tiež nenechávajte kovové predmety dlhodobo len tak voľne pohodené na betóne. Je jednoduchšie problému predchádzať ako potom namáhavo riešiť vašu nedbalosť. Chcete predsa vyzerať ako dokonalý pán či pani domáca 😀

 

Zdroje: doityourself.com, www.rady-navody.cz, naturehacks.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ako sa zbaviť starého náteru na betónových plochách
Starostlivosť a oprava poškodených betónových povrchov

 

 

 

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať