Poslať na mail

Príroda je silná. Semiačku stačí malinká štrbinka a dokáže sa zakoreniť. Je to fascinujúce, ako život dokáže vyhrať. No pokiaľ ste stavebník, vie to tiež pekne naštvať. Na betóne, pokiaľ je väčšinou v tieni a vo vlhkom prostredí, sa táto sila prírody demonštruje tým, že vám tam krásne bujnie mach. Nie je to len škaredé, ale, keď poprší, aj nebezpečné. Mach je totižto šialene klzký. Takže vám nič neostáva, iba špekulovať, ako sa zbaviť machu na betóne skôr, než sa na ňom po daždi niekto neprizabije. Tu je zopár dobrých rád 😀

Ako sa zbaviť machu na betóne pomocou vriacej vody

Toto je dobré vyskúšať na začiatok ako prvú, najmenej drastickú metódu. Navyše vriaca voda nepoškodí zeleň v okolí, ak ju teda nenalejete priamo na ňu. Takže pozorne nalejte horúcu vodu na mach a drhnite kefou s tvrdými štetinami. Nakoniec plochu opláchnite hadicou. Toto určite na čas pomôže.

Vriaca voda, ale silnejší prístup

Použite tlakový čistič, často sa im tiež hovorí wapka. Táto dokáže striekať pod vysokým tlakom horúcu či studenú vodu. Toto vám poslúži podobne ako kefa, bohužiaľ efekt je len dočasný.

Chémia, alebo keď príde na silnejšie zbrane

Zahraničné zdroje odporúčajú sulfamát amónny, ktorý je dostupný v záhradkárskych potrebách, či pentachlorofenát sodný – čo už je fakt brutálne riešenie, lebo je to karcinogén. Domáce rady zasa odporúčajú modrú skalicu, ktorá však zanecháva škvrny, takže s ňou opatrne. Z tých ľudovejších riešení je tu napríklad roztok vápna vo vode. Machy majú radi kyslejšie prostredie, takže vápno im pekne znepríjemní život. Dobré je poradiť sa napríklad práve v tých záhradkárskych potrebách. Existuje veľa špecializovaných prípravkov, napr. tzv. machožrút.

 

Netradičné, ale vraj fungujúce riešenia

Mnoho ľudí nedá dopustiť na jednoduchý drevený popol. Mnoho odborníkov a kutilov prisahá na jeho skvelé účinky Vraj výsledky z touto metódou na odstraňovanie machu z betónu sú dokonalé. Tiež niektorí ľudia vyskúšali uhličitan sodný alebo obyčajnú soľ – tu však pozor, nezasoľte si aj okolitú zeleň, lebo vám prestane rásť aj tá.

 

Preventívne opatrenia

Ak iba uvažujete nad stavbou z betónu, je fajn uvažovať o tzv. samočistiacom betóne. V zmesi je totiž fotokatalytický cement, ktorý vďaka silnému slnečnému žiareniu rozkladá mnoho organických materiálov v pomalom, prirodzenom procese. Samotný betón sa teda postará, že sa na ňom mach neuchytí.

 

Ako sme už na začiatku uviedli, príroda je “mocná čarodejka”, ktorá má neuveriteľnú silu. Takže váš boj s machom asi nikdy úplne nevyhráte. No ak použijete niektorú s našich rád ako sa zbaviť machu na betóne, váš boj bude jednoduchší a výsledky oveľa trvalejšie. Veľa šťastia a úspešných výsledkov.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako na to: burina medzi dlažbou je problém
Mach, lišajníky a riasy na streche – ako sa ich zbaviť?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať