Poslať na mail

Strecha je veľkou a dlhodobou investíciou, preto je dôležité sa rozhodnúť správne aj ohľadom výberu materiálu. Populárnym strešným materiálom na slovenskom trhu sú škridly – betónové aj pálené, ale aj plech. Betónových škridiel  sa však predá najviac. Prečo je tomu tak, vám objasnia nasledovné argumenty…


Vyššia pevnosť


Norma predpisuje betónovej škridle nosnosť (pevnosť) minimálne 2000 N na 1 kus škridly – to znamená, že každá škridla musí zniesť takéto zaťaženie (v prepočte na hmotnosť 200 kg) bez poškodenia, resp. zlomenia sa. Pre hlinené krytiny je norma miernejšia kvôli inej povahe materiálu – len 1200 N na 1 kus škridly. Pre zaujímavosť betónové škridly Bramac dosahujú pevnosť v priemere až 2700 N, pri extrémne odolnom modeli Bramac Montero až cez 3000 N, čo je o 50% viac ako predpisuje norma. Takto získa zákazník istotu, že má strechu odolnú pred extrémnym počasím (krupobitím, tlakom snehu, ľadu a pod.).


Najnižšia nasiakavosť


Betónová krytina má nižšiu nasiakavosť než iné druhy škridiel (napr. pálené). Nízka nasiakavosť znamená vyššiu mrazuvzdornosť pri tzv. zmrazovacích cykloch, keď dochádza k striedaniu tepla i mrazu počas dňa a noci. Škridla počas dňa nenasiakne do svojho tela vodu, ktorá by v noci mohla zamrznúť na ľad, zväčšiť svoj objem a poškodiť tak povrch škridly. Nasiakavosť krytiny Bramac je len do 6%, čo je až o 40% menej ako u iných krytín.


Dobré izolačné vlastnosti


Kvalitná betónová krytina má vďaka svojej priaznivej hmotnosti (38 – 47 kg/m²) dobré izolačné vlastnosti, tlmí hluk, znižuje rozdiely teplôt v podstreší v priebehu dňa, je odolná voči účinkom vetra a nie je potrebné jej prichytávanie vrutmi ako u plechových krytín. Mnohé “ľahké” plechové krytiny tieto účinky nemôžu dosiahnuť kvôli svojej nízkej hmotnosti (5 – 8 kg/m²).


Hmotnosť verzus robustnosť


Zaťaženie strechy poveternostnými vplyvmi je niekedy niekoľkonásobne vyššie ako samotná hmotnosť krytiny. Strecha musí mať preto aj svoju hmotnosť, aby vydržala vonkajší nápor v podobe snehu, vetra či dažďa. Kvalitná strecha by mala byť stabilná a robustná. Zásluhou svojej hmotnosti je betónová krytina odolná voči náporom vetra na rozdiel od napr. plechových krytín.


Jednoduchá montáž

 

Montáž betónovej krytiny je jednoduchá vďaka vysokej presnosti dosahovanej pri jej výrobe. Tieto krytiny nemajú zámky (ako väčšina pálených škridiel), ktoré by pokládku komplikovali, takže strecha môže byť zrealizovaná rýchlo, a to už do 5 dní.


Vplyv klimatických podmienok


Betónová krytina sa môže montovať za akýchkoľvek poveternostných a klimatických podmienok. Montáž plechov býva za veterného počasia často problematická. Problémom je tiež ich kotvenie, keďže v plechovej krytine je veľké množstvo otvorov pre prichytávanie (až 2000 ks na streche), ktoré sú potenciálnymi miestami zatekania v budúcnosti. Ďalšou nevýhodou je ich hlučnosť pri daždi a zabezpečenie odvetrania strechy, bez ktorého môže dôjsť k nežiadúcej kondenzácii vodnej pary pod strechou, ktorá sa vráti späť ako vlhkosť do interiéru.


Jedinečné povrchy


Na betónové krytiny je možné aplikovať jedinečné povrchy, ktoré zákazníkom zabezpečia buď atraktívny vzhľad alebo špeciálnu funkčnosť. V ponuke Bramacu nájdete napríklad model s drsným povrchom so zapusteným granulátom (Montero), hodnotné viacfarebné prevedenia (Adria) alebo povrchy založené na nanotechnológii (Protector a Protector Plus), ktoré dlhodobo zachovávajú nový vzhľad krytiny.


Záruka a životnosť


Na mrazuvzdornosť betónovej škridly získate u značkových výrobcov (napr. Od Bramacu) písomnú záruku až 30 rokov.Pritom jej životnosť je reálne oveľa dlhšia, až 100 rokov. A ak si od Bramacu spolu s krytinou zakúpite aj originálne príslušenstvo, môžete získať navyše bezkonkurenčnú 15-ročnú záruku na funkčnosť celej strechy ako celku. Získate tak kľud a istotu, že vaša strecha bude odolná voči poveternostným vplyvom a dažďovej vode.

 

Betónová krytina najlepšie spĺňa požiadavky kladené na strechu. A v rámci betónových krytín vyniká svojimi vlastnosťami a výhodami najmä značka Bramac, ktorá je spomedzi všetkých najpredávanejšia.


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať