Poslať na mail

Dnešný život si bez neho nie je možné predstaviť. Betón je neuveriteľne flexibilný stavebný materiál s úžasnými vlastnosťami. Na stavbe ho použijete na všetko – od základov cez steny až po komín. Pritom je tu od staroveku. Už 700 rokov pred naším letopočtom beduínski obchodníci predávali materiál podobný betónu na výstavbu cisterien na vodu, ktoré im pomáhali prežiť v púšti. Jeho obľuba pretrváva dodnes. Každý rok sa vyprodukuje na svete viac ako 7 miliárd kubíkov, teda jeden kubík pre každého obyvateľa tejto planéty. To však zďaleka nie je všetko, čo je na betóne zaujímavé…

Spevnený betón je jediný stavebný materiál, ktorý je vysoko odolný vode aj ohňu

Betón je vlastne ohňovzdorný. Nehorí a ani neuvolňuje toxické výpary pri kontakte s plameňmi. Je vhodný ako štít na ochranu pred teplom, nakoľko zle vodí teplo. Toto je dôvod, prečo betón prežije, zatiaľ čo ostatné stavebné materiály ľahnú popolom. Rovnako je betón prirodzene vodeodolný. Ak sa použijú membrány a špeciálne prímesy, betón je ideálny materiál na štruktúry pod vodou a vo vlhku ako sú pivnice či parkovacie domy.

Betón je najlepší materiál na stavbu ciest

V USA je takmer 30 % medzištátnych diaľníc postavených z betónu. Síce sú počiatočné náklady trocha vyššie ako pri asfalte, údržba je oveľa lacnejšia a tiež betónové diaľnice vydržia dlhšie. Betón je tiež vhodnejší pre životné prostredie. A pretože sa dnes dajú namiešať betónové zmesi s rôznymi vlastnosťami, betón je vhodný aj do oblastí s veľmi zlou klímou ako je Aljaška či Kanada, alebo u nás hoci Vysoké Tatry. Prvá betónová diaľnica bola postavená už v 1909 a robila ju firma, v ktorej bol členom aj Henry Ford

Betón sa používal už v starom Ríme

Rímske stavby pretrvali dodnes aj vďaka použitému betónu. Rimania miešali vápenec, vodu a vulkanický popol a svoj betón nazývali pozzolana. Rímsky staviteľ Vitruvius hovoril dokonca o štyroch typoch pozzolany – čiernej, šedej, červenej a bielej. Rimania si boli dobre vedomí skvelých vodeodolných vlastností ich betónu a preto ich využívali na stavbu prístavov, z ktorých niektoré pretrvali dodnes.

Britská armáda využívala betón na detekovanie nepriateľských lietadiel

Pred vynálezom radaru sa v britskej armáde využívali parabolické akustické zrkadla – bežne nazývané počúvajúce uši – ktoré prezradili prichádzajúce lietadlo. Boli vystavané z betónu a dodnes ich môžete nájsť vo Veľkej Británii na pobreží.

Betón a cement nie je to isté

Hoci sa tieto dva pojmy mnohým zlievajú do jedného, je medzi nimi rozdiel. Betón je zmes 60-65% plniva ako piesok, štrk či drvený kameň, 15-20% vody a 10-15% cementu, ktorý sa využíva ako spojivo. Keď sa všetko dokopy zmieša, voda a cement stvrdnú, čím spoja plnivo do jednej pevnej masy.

Betón ako top dizajnérsky materiál

Betón nie je len “ťažný kôň” stavbárov, ktorý musí vydržať extrémnu záťaž, ale tiež dizajnérsky materiál. Kedysi sa používal hlavne na tvorbu nábytku na záhradu, no dnes si našiel cestu aj do interiéru. Poznáme krásne stolové dosky z betónu, výlevky či ohniská a kozuby. Často je tiež podlaha z lešteného betónu. Takto to dopadá, keď skvelý materiál chytia do rúk šikovní dizajnéri.

Spevnený betón je jediný stavebný materiál používaný pre štruktúry pod vodou

Špeciálne betónové zmesi nájdete v priehradách, na pylónoch stĺpov, v kanalizáciách či tuneloch. Už Rimania používali zmesi s portlandským cementom a vulkanickým popolom. Pretože sú takéto zmesi odolnejšie než drevo či oceľ – a v prípade ocele aj oveľa lacnejšie, používajú sa s veľkou obľubou. Najväčšia betónová štruktúra na svete je v Číne a je to práve priehrada Troch roklín, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1994 až 2006 a jej hydroelektráreň vyprodukuje až 22 500 megawattov energie.

Betón je neuveriteľne odolný v tlaku

Ak zoberieme do úvahy jednotku psi, teda pounds-per-square-inch, ktorá vyjadruje tlakovú silu, ktorá je potrebná, aby sa materiál zlomil, betón je favorit. Typická tlaková sila na jeho zlomenie je medzi 3000 až 7000 psi, no vďaka špeciálnym prímesiam to môže byť až 20 000 psi.

 

Zdroje: tiltwall.ca

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Betónový minimalizmus

Ako na to: betónová rampa pre kočík či vozíčkara

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať