Poslať na mail

Keď sa na pozemkoch a najmä v okolí obydlí začne hromadiť voda, nie je to vôbec dobrá správa. Preto treba rýchlo konať a vybudovať jednoduchú, alebo aj zložitejšiu, odvodňovaciu drenáž, aby ste predišli, či zabránili väčším nepríjemnostiam spôsobeným práve nadmerným hromadením vody v blízkom okolí vášho domu.

 

drenaz-1

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Dĺžka menšieho projektu: 2 dni

 


Čo k tomu treba?

  • Lopata, rýľ, hrable a čakan
  • Drenážna rúrka od priemeru 15 cm
  • Geotextília
  • Vodováha na premeranie potrebného sklonu
  • Štrk

 

Niekedy sa to volá aj francúzska drenáž, ale s Francúzskom nemá v podstate nič spoločné. Tento pojem vznikol v súvislosti s rozvojom poľnohospodárstva v spojených štátoch koncom minulého storočia. Jedná sa v podstate o jednoduchý a efektívny systém, vďaka ktorému sa odvádza buď povrchová, alebo dokonca aj podzemná voda preč od problémových zón v blízkosti domov, hospodárskych plôch, či záhrad. Drenáží je dnes skutočne veľa druhov: od jednoduchých trativodov, až po komplikované retenčné systémy.

 

Príznaky, kedy je potrebné vybudovať drenáž

Ak vám po dažďoch na pozemku, či dlažbe dlhodobejšie stojí voda, je to jasný signál, že podložie povrchu nepracuje správne na prirodzenom odvádzaní vody. Takisto problémy so zatekaním do domu zo strany stien, ktoré sú pod úrovňou terénu hovoria o tom, že dom nebol správne zaizolovaný a aj keď bol, nastáva v podloží veľký problém s nevsakujúcou vodou. Takisto, keď po dažďoch je okolie zvodov zo strechy plné vody, je nutné zvážiť vybudovať novú drenáž, alebo opraviť tú starú, ktorá je zrejme zanesená zeminou a ílom.

 

1. Stanovte si potrebnú trasu drenáže

Premyslite si, kade chcete odviesť vodu od miesta, kde vám napríklad stojí voda. Treba zohľadniť najmä možnosti spádovania vo vzťahu k okolitému terénu. Čím dlhšia drenáž bude, tým hlbšie bude musieť opačný koniec drenáže byť.  Spád by mal byť zhruba 1 cm na 1 m trasy drenáže. Takisto je dôležité zvážiť vplyv na okolie po dokončení diela.  Dbajte o to, aby ste sa vyhli plotom, múrikom, samotnej stavbe a pod. minimálne 1 m od nich.  Danú trasu si napríklad vykolíkujte drevenými kolíkmi, alebo si s motykou spravte ryhu, kde budete kopať.

 

2. Výkop zeminy

Vykopte ryhu na šírku lopaty. Čím hlbšie pôjdete, tým väčšiu šírku výkopu treba spraviť. Ideálna drenáž ide takmer rovnobežne s domom, alebo stavbou a horizontálne k svahu.  Samozrejme, je možné ťahať drenáž aj šikmo, avšak snažte sa, aby vo vzťahu ku svahu nešla príliš šikmo.  Odkopanú hlinu si zložte napríklad na nejakú hrubšiu fóliu, ktorá vám pomôže zachovať si pozemok čistý a nepoškodený. Premerajte ešte raz spádovanie ryhy. Keď je výkop dokončený, vysypte ho 10 cm vrstvou, najlepšie drveného, kameniva. Frakcia by mala byť 4-8, alebo 8-16 mm. Rovnomerne štrk rozhrabte.

 

drenaz-2

 

drenaz-3

 

3. Položenie geotextílie

Na štrk položte geotextíliu tak, aby ste z každej strany nechali aspoň 30-50 cm.

 

drenaz-4

 

4. Drenážna rúra

Na fóliu položte drenážnu rúru. Rúry sú najlepšie ohybné s viacerými otvormi po stranách. Horná hrana rúry by mala byť minimálne 20 cm nižšie, než bude finálna úroveň terénu. Pokiaľ by to bolo menej, môže sa vám drenáž poškodiť po postúpaní, alebo častejšom zaťažení pozemku. Keď je rúra v požadovanej pozícii, citlivo ju zasypte 10 cm vrstvou štrku.

 

drenaz-8

 

drenaz-5

 

5. Založenie fólie

Po zasypaní založte oba konce geotextílie, akoby ste zabalili rúru aj obsypom. Na záver dosypte zeminu a dôkladne ju utlačte. Je dobre, aby ste ihneď nerobili ďalšie úpravy a snažte sa dobre kropiť dané miesto, aby si zemina poriadne sadla. Pokiaľ vás čas netlačí, nechajte drenáž celú zimu a na jar, keď sa roztopí sneh, dané mieste ešte dodatočne dosypte.

 

drenaz-6

 

drenaz-7

 

Fotografie použité z hgtv.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať