Poslať na mail

Ekozáhrada v sebe skrýva spojenie jedlých rastlín, funkčnosti a estetiky, riadiacich sa podľa pravidiel prírody. Ak aj vy túžite po ,,vidieckej záhrade“ s troškou neporiadku, nenáročnou údržbou, živým ekosystémom, kvetinovou lúkou, organickou zeleninou a ovocím s omamnou vôňou byliniek, poradíme vám ,,ako na to“.
Pri zakladaní každej záhrady je prvoradé vytvoriť si dobrý plán. V prípade ekozáhrady sa odporúča pozorne sledovať záhradu a v nej prebiehajúce prírodné procesy, zapisovať si všetko čo sa v záhrade deje a týmto zisteniam prispôsobiť jej celkový vzhľad.

[betonix]Určite ste sa už viackrát v živote presvedčili, že proti prírode netreba bojovať. Príroda má svoje pravidlá, vy ich však môžete využiť vo svoj prospech. Takáto súhra s okolím vám navyše vždy ušetrí čas aj peniaze. Máte na záhrade mokré plochy? Využite ich ako mokrade či záhradné jazierka. Trápi Vás nerovný terén? Čo tak vysadiť prírodnú skalku so všakovakými zákutiami, kde sa bude dariť tak teplomilným, ako aj tieňomilným rastlinám? [/betonix]

Medzi základné prvky ekozáhrady zvyčajne nezaraďujeme čerstvo pokosený trávnik, gýčové záhradné doplnky, či chemikáliami vydezinfikovaný bazén. Tvoria ju naopak zložky, ktoré bežne nájdeme aj vo voľnej prírode:

Voda

Vodné plochy v podobe jazierok a močiarov sú ideálne pre ekologické záhrady. Samozrejme, že vyžadujú istú starostlivosť, pohľad na ne je však priam liečivý. Hlbšie jazierko je pritom vhodnejšie, voda sa v ňom ohrieva pomalšie ako v plytšom, preto aj pomalšie zarastá riasami. Okrem krásnych lekien, ktorým sa darí najmä ak je jazierko na slnečnom stanovišti, vysokých tráv a bambusov, močiarnych kvetov, vŕb a iných drevín, môžeme v jazierku vyčleniť aj oddelenú časť na kúpanie. Pocit dobrodružstva z kúpania sa v prírode je zaručený!

Zvieratá

Aby záhrada bola zároveň živým biotopom, potrebujeme si privolať na pomoc všetkých jej prirodzených obyvateľov.  Veľa z nich sa nám za ,,strechu nad hlavou“ odvďačí svojimi službami. Vodné plochy, vtáčie búdky, múriky, či kusy starého dreva prilákajú užitočné druhy zvierat, ktoré do ekozáhrady určite patria. Ježko, žaby, či ryby pojedajú hmyz a komáre, vtáci, ktorých v zime prikrmujeme sa nám odmenia krásnym spevom. Starajte sa o nich ako o vítaných hostí a v záhrade nepoužívajte chemikálie, ktoré im škodia.

Autor obrázku: danjaeger, stock.xchng

Hriadky s jedlými rastlinami

Kto by nechcel v kuchyni používať organickú zeleninu, čerstvé trsy byliniek alebo sa aspoň zahryznúť do šťavnatého ovocia bio kvality? Už pri plánovaní ekozáhrady si na ne vyčleňte miesto. Veľkej obľube sa tešia vyvýšené, napríklad murované hriadky, ku ktorým je ľahký prístup alebo takzvané bylinkové špirály vytvorené z kameňov tak, aby sa vytvorili ideálne stanovištia pre potreby rôznych typy byliniek. Je dobré poradiť sa s predajcami agrocentier alebo priamo so záhradkármi, ktorým rastlinám sa darí v akých podmienkach, kto je ich ideálnym susedom, ktorý ich ochraňuje a podporuje ich rast, bohaté kvitnutie a plodenie.

Autor obrázku: BeverlyLR, stock.xchng

Kvetinová lúka a záhony

Lúka plná kvetín- romantická predstava. Okrem toho má na rozdiel od klasického trávnika množstvo výhod. Kosiť ju treba tak dva- trikrát do roka a polievať len kým vám nevyklíčia novozasadené semená kvetov. Semennú zmes lúčnych kvetov navyše ľahko kúpite v každom dobrom záhradníctve a dopĺňať ich môžete priebežne rôznymi záhonmi kvetov, kvitnúcich v rôznych ročných obdobiach.

Odpočívadlá a skryté zákutia

Po celodennom zhone vám určite padne vhod tajné zákutie, o ktorom viete len vy. Môže ísť o kamenný chodníček okolo jazierka, lavičku v tieni starej lipy, hojdačku skrytú za paravánom pleteného z vŕbového prútia alebo posedenie pri pravom lesnom ohnisku. Fantázii sa pritom medze nekladú.

Autor obrázku: costi, stock.xchng

 

 

Ako pri každej inej záhrade, aj v ekozáhrade sa vyskytnú otázky, ktoré je potrebné každodenne riešiť, aby bol zabezpečený jej zdravý rast. Priblížme si teda ako záhradkárčiť ekologickým spôsobom a pritom sa nenarobiť:


Odpad

 

Najobľúbenejším spôsobom ako sa vysporiadať s bio odpadom je kompostovanie. Jednoduchý spôsob tvorby kompostu je udržiavať ho v špeciálnej nádobe s poklopom bez dna- kompostérom. Do kompostu hádžeme vždy striedavo dve vrstvy hnedého odpadu- lístie, v drtičke spracované konáre a drevo, na jednu vrstvu zeleného odpadu- tráva, pokrájané zvyšky zeleniny a ovocia. Je dobré ak aj v zlom počasí máme ku kompostu ľahký prístup, treba však rátať s tým, že keď kompost začne hniť, nepríjemne smrdí. Hnitie však nie je žiaduce, kompost treba pravidelne poprehadzovať a tým prevzdušniť. Dreviny môžeme zúžitkovať aj mimo kompost- ako mulčovaciu kôru, ktorá zabráni rastu buriny a odvodňovaniu pôdy. Opadané lístie využijeme aj pri zazimovaní niektorých na zimu háklivých rastliniek.


Hnojenie

 

V ekologickej záhrade sa treba široko- ďaleko vyhnúť hnojeniu pomocou chemikálií. Najčastejšie sa na obohacovanie pôdy využíva domáci kompost a takzvané zelené hnojenie, ktoré pozostáva z výsevu istých druhov rastlín ako aksametnica, či ďatelina, ktoré sa po odkvitnutí pokosia a zapracujú do zeme.


Choroby a škodcovia

 

Ani v prípade, ak nám niektoré rastliny napadnú škodcovia, netreba siahať po chemických prípravkoch. Využiť môžeme buď namiešané prírodné zmesi zo záhradníctiev, efektívnou pomocou sú aj rôzne druhy rastlín ako palina, žihľava, ktorými sa po ich vyluhovaní robia ekopostreky. Veľa škodcov odpudzujú aj nám voňajúce- vysoko aromatické rastliny, napríklad levanduľa, či mäta.


Polievanie

 

Najlacnejším a pre ekozáhradu zároveň najvhodnejším spôsobom zalievania je zavlažovanie dažďovou vodou. Polievať ňou môžete takisto aj kvety v kvetináčoch. Najbežnejším spôsobom jej zberu a uskladňovania sú veľké sudy chránené sieťkou pred napadaním lístia, či poklopom aby sa zabránilo tvorbe rias.

Tak čo poviete, navnadili sme vás?=)

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať