Poslať na mail

S pojmom betón sa extravagancia často nespája. No v tomto prípade to inak ani nemôže byť. Čo prinieslo zásadné pokroky a v čom sa skrýva jedinečnosť tohto diela?

Táto stavba vznikla na základe súťaže pre londýnsky showroom výrobcu kúpeľní. Tento návrh pochádza z “továrne” Zaha Hadid Architects.

White_Holcim_2

Hlavné charakteristiky týchto stavieb sú organické krivky. Ich realizácia je vysoko náročná a práve tu je odhalená skutočná jedinečnosť tejto stavby. Technológia, ktorá bola využitá pri výstavbe tejto budovy sa nazýva kompozitná sendvičová štruktúra betónu a hliníka, ktorú viac ako dva a pol roka vyvíjal K. S. Thaleck. Táto technológia dostala názov CEton. Prefabrikáty z betónu majú hrúbku iba 60 mm a sú charakteristické hmotnosťou iba 50kg na meter štvorcový.

White_Holcim_3

A práve táto vlastnosť umožňuje ich použitie aj v stavbách, kde nie je možné používať nič iné z dôvodu ohrozenia statiky. Čo je ale skutočným tajomstvom úspechu tohto projektu? Sú to vynikajúce materiály. Aj keď steny, fasády a stropy sú prevažne sivé, na výrobu sa použil biely cement od spoločnosti CRH, do ktorého sa pridávali farebné pigmenty.

White_Holcim_4

Biely cement CRH ako základ nám poskytol variabilitu v oblasti farebnosti, takže sme mohli splniť nároky architekta a zároveň zaistiť konzistentnosť odtieňa,” p. Thaleck.

CRH (Slovensko) a.s. vyrába okrem šedého cementu aj biely cement, a to práve na Slovensku v rohožníckej cementárni. Biely cement má uplatnenie hlavne  v oblasti zhotovovania architektonických betónových prvkov.

Viac sa dočítate tu.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať