Poslať na mail

Ak máte niekde na pozemku vybudovanú zámkovú dlažbu a po čase sa vám žiada vytvoriť priestor pre nejakú rastlinu, no nechcete to riešiť externým kvetináčom, môže to byť tak trochu problém. Prečo a ako sa to dá vyriešiť si povieme v nasledovnom článku.

 

kvetinac-zamkova-dlazba-5

Celkové odhadované náklady: 7 €

 

Dĺžka projektu: 3 dni

 

Výhodou tohto riešenia je, že nemusíte rozkopávať viac dlažby než len tú, ktorú chcete určiť na kvetináč. V opačnom prípade musíte odstrániť a odkopať podstatne viac dlažby, ako bude konečný kvetináč a to preto, lebo musíte osadiť tenký záhradný obrubník a ten si vyžaduje priestor po oboch stranách, aby ste ho umiestnili do betónového lôžka. Takisto nevýhodou väčších zásahov je následná potreba zhutnenia zvyšného podložia a zároveň zarezanie dielcov dlažby, ktoré tým pádom nepasujú.

 

Príprava a čo budeme potrebovať

Príprava si nevyžaduje nič mimoriadne. Ak to neviete, treba si preštudovať, či cez dané miesto neprechádza elektrina, plyn, alebo slaboprúdové vedenie. Rozmer kvetináča, či záhonu je samozrejme ľubovoľný, avšak pre väčšie plochy stráca táto technika význam a je lepšie použiť inštaláciu klasických tenkých záhradných obrubníkov.

 

Budeme potrebovať:

 

  • Páčidlo, prípadne murárske kladivo
  • Záhradnú lopatku
  • Špachtľu
  • Kus plechu, alebo drevených latiek na vybudovanie debnenia
  • Vedro
  • Špongiu
  • Jedno vrecko hotovej suchej betónovej zmesi Baumit B20
  • Sekané polypropylénové vlákno, ak ho viete zohnať. Nie je to však podmienka.

 

Začíname

Zo štrbín okolo zámkovej dlažby vyčistite a vyberte pokiaľ možno všetok piesok a jemný štrk, ktorým boli dlaždice obsypané. Môžete na to použiť špachtľu.  Páčidlom vyberieme (v tomto prípade jeden kus) dlažbu von. Pod každou dlažbou máte aspoň dve vrstvy materiálu. 5-10cm jemnejšieho drveného štrku a pod ním 20-30 cm hrubšieho drveného. Je to v závislosti od toho, na aký účel daná plocha mala slúžiť. V tomto prípade sme vyberali štrk záhradnou lopatkou a jednoducho s rukou. Tento štrk sa vám začne ale odsýpať aj spod dlaždíc, ktoré chcete nechať.

 

kvetinac-zamkova-dlazba

 

A teraz pozor! Dobre spravená zámková je tak do seba zakliesnená, že aj keď vyberiete (časť) podložia pod ňou, udrží sa. Nesmiete ju však v žiadnom prípade zaťažiť, alebo sa opierať o ňu rukou a stúpať po nej.

 

kvetinac-zamkova-dlazba-6

 

Pokračujete s vyberaním štrku hlavne v strede miesta, kde bude kvetináč, či záhon až narazíte na druhú, podstatne hrubšiu vrstvu. Tú tiež opatrne celú vyberiete, až pokým sa nedostanete na úroveň pôvodnej zeme. Toto je pre koreňový systém rastliny dôležité, pretože by sa cez kamennú vrstvu nemohla s koreňmi dostať. V tomto prípade sa jednalo o trvalku – popínavú ružu.

 

Debnenie

Na debnenie môžete použiť čokoľvek, napríklad staré drevené laty, alebo kus plechu, ako v tomto prípade. Plech mal však výšku len 15 cm a tak betonáž bola urobená na dva krát.  Plech sa vytvaruje do požadovaného rozmeru a umiestni sa do požadovaného miesta. Plech sa zafixoval tak, že sa vyplnil priestor vo vnútri štrkom, aby naliaty betón nedeformoval debnenie. Keďže sme chceli aby „obsah“ kvetináča bol najväčší, nemohli sme vytvoriť 5 a viac cm hrubý obrubník. Preto sme ho vystužili polypropylénovým vláknom a aj keď v zime s najväčšou pravdepodobnosťou popraská, nevadí to, lebo jeho hlavnou úlohou je aby sa štrk spod okolitých tvárnic nevysýpal do priestoru pre rastlinu.

 

kvetinac-zamkova-dlazba-2

 

kvetinac-zamkova-dlazba-7

 

kvetinac-zamkova-dlazba-4

 

Počas druhej betonáže sa zarobila tekutejšia zmes betónu (na záver pridáte trochu viac vody ako je v návode), aby bol betón schopný sa vyliať do celého priestoru, kde chýbal štrk pod dlaždicami, ktoré ostávajú. Druhú časť debnenia v tomto prípade vytvárala samotná dlažba a betónovalo sa po ich vrchnú úroveň. Betón sa tak mohol skutočne dostať do celého voľného priestoru. Je dobré, keď betón zhutníte nejakou paličkou, aby sa dobre všade rozložil. Necháte stuhnúť 1-2 dni v závislosti od počasia.  Pre správne namiešanie tohto typu betónu si môžete pozrieť nasledovné video.

 

kvetinac-zamkova-dlazba-3

 

Prípadné škvrny a znečistenie po vylievanom betóne ihneď dôkladne očistite mokrou špongiou, ináč vám zostanú neodstrániteľné cementové škvrny na peknej dlažbe. Po vytuhnutí vyberte všetok materiál z priestoru kvetináča, nasypte čerstvú hlinu s rašelinou Hotovo! A môžete sadiť…

 

kvetinac-zamkova-dlazba-8

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať