Poslať na mail

Prichádza jeseň a s ním nevyhnutné – do domu sa vám budú sťahovať škodcovia. Potkany, myši, to je realita. Nemyslite si, že ste lepší a k vám sa nepokúsia nasťahovať. Sú to živé tvory, ktorým škodí chlad a preto sa budú sťahovať tam, kde je teplo. Vaše obydlie je preto ideálne. Čo však robiť, ak v dome nechcete týchto nevítaných návštevníkov? Prečítajte si naše rady.

 

Škodcovia a prevencia

Prevencia pred škodcami je kľúčová. Je jednoduchšie je odradiť ich od nasťahovania k vám ako ich potom pracne vyháňať či ničiť, keď sa už zabývajú. Čo teda robiť, aby nebol váš dom pre škodcov príťažlivé obydlie?

Zbavte sa kartónových škatúľ: škodcovia ich milujú

Kartónové škatule od chladničky či televízora sú ideálne pre hlodavce, ktoré si do nich vyhryzú otvor. Takto si vytvoria ideálnu skrýšu na úkryt. Takže ak aj používate staré kartónové škatule napríklad na uskladňovanie starých vecí, vyhoďte ich a používajte radšej kovové či plastové krabice. Do tých už myši diery nevyhryzú.

Nechcete v dome škodcov? Nelákajte ich

Myši či potkany hľadajú teplo a hlavne jedlo. Majú dobrý čuch a pokiaľ necháte potraviny len tak na polici, lákate ich ako dieťa na čokoládu. Preto používajte pokiaľ možno vzduchotesné uzatváracie krabice či nádoby. Tiež sa zbavujte odpadkov a vynášajte ich mimo domu. Nedojedená večera môže byť pre hlodavce neodolateľné lákadlo.

 

Držte si škodcov mimo domu

Ak nechcete, aby sa vám hlodavce dostali do domu, čo najviac im skomplikujte možnosť dostať sa dnu. Takže vetranie, odtoky, to všetko opatrite sieťkou. Prezrite, či sa niekde nenachádzajú otvory či diery, a ak nejaké nájdete, utesnite ich. Dajte najmä pozor na okolie okien. Pamätajte, aj malá diera je pozvanie pre hlodavca do vášho domu.

Použite prirodzené odpudzovače

Myši prirodzene neznášajú niektoré vône, presne tak ako ľudia. Veľmi dobre pôsobí napríklad pepermintový olej. Namočte do neho napríklad odličovacie tampóny a umiestnite ich na pravdepodobné miesta, kde môžu hlodavce preniknúť do domu. Takže ich dajte napríklad pod výlevku, do pivnice, na miesta, kde skladujete potraviny, do kôlne, kotolne – vy viete najlepšie, ktoré miesta sú rizikové.

Čo robiť, keď sa vám už hlodavce dostali do domu?

Ak spozorujete myšie “hovienka”, musíte konať okamžite. Hlodavce vám rozhryzú napríklad elektrické vedenie či zateplenie. Takže ak nájdete stopy po škodcoch, konajte. Klasickým riešením sú pasce. Sú rôzne typy, no pravidelne ich musíte kontrolovať. Ak na ne zabudnete a myš či potkan sa chytí, rozkladajúce telíčko vám spoľahlivo zasmradí dom. Máte obrovské množstvo pascí, stačí sa zastaviť v ktoromkoľvek hobymarkete. Ako návnadu dáte kus slaninky či vlašský orech. Dobre funguje aj lepidlo. Neodporúčame rôzne jedy a otravy –  toto až pri skutočnom zamorení hlodavcami. Pretože ak myš či potkan zožerú jed, zalezú do svojej skrýše a tam zdochnú, Potom máte veľký problém vôbec nájsť, kde je zdroj zápachu a často sa tam ani nedostanete. Ak chcete ochrániť napríklad pivnicu, kde skladujete zemiaky, je možnosťou aj zvukový odpudzovač, ktorý emituje vysoký zvuk, čo myši nenávidia. Bohužiaľ, budete ho nenávidieť aj vy.

 

Hlodavce sú živé tvory, ktoré nástupom jesene budú hľadať teplo a potravu. Ak nechcete, aby sa zazimovali u vás, skomplikujte im život a urobte im vstup do vášho domu čo najťažší. Ak budú mať možnosť, budú si hľadať “pohostinnejšie” prostredie a lepšieho nájomcu ako ste vy 🙂

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Jarná údržba domu? Tak na toto rozhodne nezabudnite
Chcete kúpiť starší dom či byt? Na toto si dajte pozor

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať