Poslať na mail

Pivnica je jednou z najdôležitejších miestností v dome.  Je to základ. Preto, či kupujete nový dom alebo sa staráte o ten váš, dávajte dobrý pozor, v akej “kondícii” je vaša pivnica. Samozrejme, majitelia bungalowov sa týmto trápiť nemusia, nakoľko pivnicu väčšinou nemajú :-D. Ale pre všetkých “pivnicových” majiteľov domov je tu pár rád, čo si všímať pri kúpe alebo inšpekcii domu z pivnicou. Pozrite sa, či aj vás sa týkajú tieto najčastejšie problémy v pivnici.

Nestabilné základy patria medzi najčastejšie problémy v pivnici

Závisí od veku domu či od použitých materiálov pri stavbe. Ak si však všimnete praskliny či už na stenách alebo na podlahe, je to vážny ukazovateľ, že niečo nie je v poriadku.  Ak si teda všimnete prasklinu, najskôr určite, či sa jedná o povrchovú prasklinu alebo to ide do hĺbky a je problém so statikou. Ak sa vás týka druhý príklad a vy iba zvažujete kúpu, radšej si nechajte zájsť chuť. Narušená statika je veľmi obtiažna na opravu. Podobne si všímajte nerovnosti na podlahe či stenách. Tiež môžu svedčiť o tom, že sa so základmi niečo deje.

 

Problém so škodcami

V pivnici si všímajte myšie či potkanie exkrementy, respektíve nahlodané uložené potraviny ako zemiaky či koreňová zelenina.  V južných štátoch sú najväčším problémom termity, ktoré narúšajú základy domu. U nás sú to hlodavce. Ak takéto čosi zbadáte, určite to riešte. Hlodavce v dome znamenajú riziko chorôb.

Problémy spôsobené vodou

Jednou z najčastejších problémov v pivnici, ktorá vás má varovať pred vážnymi následkami, je voda. Zatečené steny, mláky či vlhkosť jednoznačne znamenajú, že vám do základov zateká voda. A voda je istota, že sa vám začnú tieto základy postupne narúšať. Stavebný materiál sa postupne rozrušuje, v zime zasa praská, pretože ľad má väčší objem ako tekutina. Ak si teda všimnete zatečené stropy či vlhko na podlahe, ihneď hľadajte príčinu. Pamätajte, že je lepšie si zavolať odborníka a riešiť to ako zvládať následky. Voda vám totiž môže narušiť základy.

Poškodené či chybne vedené rozvody vody

Platí pravidlo, že “zdravie” potrubí vypovedá o celkovom zdraví domu. Preto si dobre pozrite, či potrubie netečie, či na ňom nie je zaoxidovaná vrstva či vodný kameň,  Akonáhle spozorujete, že je niečo s potrubiami v neporiadku, riešte to. Prasknuté potrubie znamená, že vám do základov tečie voda so všetkými negatívnymi dôsledkami.

Poškodené elektrické vedenia

Dávajte si dobrý pozor, či sú elektrické vedenia v dobrom stave. Ak je totiž narušená izolácia, hrozí skrat a tým pádom požiar. Ak sa pridá problém zatekajúcej vody, je to životu nebezpečné. Tiež si dajte pozor, či nemáte na jeden istič napojených mnoho spotrebičov. Akonáhle je vedenie preťažené, začne vyhadzovať istič. Prekontrolujte tiež zásuvky. Prasknuté kryty na zásuvkách vytvárajú tiež riziko skratu. Ak sa nedajbože pôjde hrať do pivnice dieťa, môže to byť hra so životom.

 

Zdravie pivnice je zdravím domu. Najčastejšie problémy v pivnici, o ktorých tu píšeme, sa samozrejme týkajú aj ostatných častí domu – či už ide o praskliny, potrubia či elektrické vedenie alebo o škodcov. Ale v pivnici sú tieto problémy najvážnejšie. Ide totiž o základ vášho domu, ktorý, keď sa poškodí, má negatívny dopad na celú budovu. Tak šup šup, skontrolujte, či tieto problémy máte aj vy a vyriešte ich. Keď to totiž necháte tak, môže to dospieť až do takého štádia, že bude jednoduchšie dom zbúrať ako riešiť problémy – obzvlášť v prípade, ak sa narušia základy a statika domu.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: 

Opravte tieto príznaky problémov skôr než bude neskoro
Ako na vlhkosť v pivnici – svojpomocne

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať