Poslať na mail

Rekonštrukcia a rôzne druhy úprav či opráv, sú dnes už prirodzenou súčasťou každej stavebnej činnosti. Napriek snahe postaviť svoj rodinný dom kvalitne a funkčne, sa vplyvom užívania stavby a jej údržby vždy vyskytnú menšie či väčšie komplikácie, ktoré treba náležite odstrániť. Rekonštrukcia, či už kompletná alebo jednoduchšia, je proces veľmi komplexný. Preto si vyžaduje dostatok času, osobného nasadenia a veľakrát aj značné množstvo finančných prostriedkov. Ak sa však na rekonštrukciu vďaka našim praktickým radám dobre pripravíte- podrobne ju naplánujete, použijete kvalitné materiály a prácu tých správnych realizačných firiem, zvládnete ju ,,ľavou zadnou“.

 

Základom rekonštrukcie je dobrý plán

Ako každý zložitý proces, aj rekonštrukciu odporúčame dôkladne naplánovať. Vyhnete sa tak situácii, kedy neviete s opravou ktorej časti stavby začať a k čomu sa kedy vrátiť. Veľakrát si človek neuvedomí, že aj keď maľovka v interiéri je viditeľným problémom, treba ju robiť až po vybrúsení alebo položení podlahy a výmene elektriky. Kvôli prehľadnosti a komplexnosti odporúčame vytvoriť si podrobný plán. Na papier spíšte alebo zakreslite všetko čo vás čaká a potom logicky určite postupnosť, ktorá činnosť za ktorou nasleduje, a to, ktorá oprava vplýva na tie ostatné. Zároveň si vytvorte aj časový harmonogram a plán nákladov. Pri oboch však počítajte s možnými dodatočnými oneskoreniami a zvýšeniami.

 

Rozpočet na rekonštrukciu

Najväčším problémom pri stanovovaní rozpočtu je to, že rekonštrukcia sa niekedy môže zdať ako nepretržitý, nikdy nekončiaci proces. Ak sa pustíte do opravy jednej časti, je viac než pravdepodobné, že neskončíte len pri tejto jednej oprave. Zistíte, že ak chcete rekonštruovať strechu, musíte najskôr skontrolovať a opraviť všetky stropy. Preto si plánovanie nákladov na rekonštrukciu vyžaduje komplexný pohľad.Tiež sa určite dostanete pred dilemu, čo všetko opraviť, keď už máte v dome alebo byte niečo búrať. Ak už máte raz otvorenú stenu, či inú časť domu, oplatia sa vymeniť aj staré rozvody. Ušetrí vám to financie a aj starosti s ďalším vysťahovaním nábytku, či následným upratovaním. Všeobecne teda treba rátať asi s 20- 30% navýšením pôvodného rozpočtu na rekonštrukciu.

 

Záruka a zodpovednosť realizačných firiem

Bežná stavebná prax dokazuje, že mnohí stavebníci uprednostnia realizovať opravy na svojej stavbe svojpomocne, prostredníctvom svojich známych, či menších súkromníkov, ktorí za nižšiu cenu pracujú bez zmluvy, či akéhokoľvek potvrdenia. Lákavú predstavu nízkej ceny však prehodnotíte, keď vaša strecha bude aj po zrealizovanej oprave naďalej zatekať a vy budete hľadať novú firmu na jej opravu, keďže predošlí ,,majstri“ nie sú za nič zodpovední. Tak ako v prípade výstavby, aj vo fáze rekonštrukcie odporúčame uprednostniť kvalitu práce a materiálov, pred cenovým kompromisom. Mnohým stavebníkom sa do opráv a rekonštrukcií nechce, pretože si ich spájajú s množstvom vynaloženého času a financií. Ak patríte do tejto skupiny, nakontaktujte sa na realizačnú firmu, ktorá všetky práce a starosti spojené s rekonštrukciou a opravami vyrieši ,,na kľúč“ za vás. Zároveň viete určiť priamu zodpovednosť za vykonané práce a firma vám na ne poskytne aj záruku. Ideálnym prípadom samozrejme je, ak vám už výstavbu vášho rodinného domu realizovala stavebná firma na kľúč. V takomto prípade ju pravdepodobne stačí kontaktovať a ak je daná časť stavby v záruke, firma pochybenia pri výstavbe napraví. Iná situácia nastane, ak sa chystáte len na malé opravy. Vtedy sa stavebník častokrát stretne s problémom nájsť stavebnú ,,partiu“, ktorá by bola ochotná obetovať svoj čas a prísť vykonať len jednoduchú opravu. Za takýchto okolností zvážte svojpomocnú realizáciu. Nebojte sa, nebudete v tom sami. My vám v našich príspevkoch poradíme a prevedieme vás celým procesom opravy!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať