Poslať na mail

Za projektom stojí úprimný sľub otca svojim deťom, ktoré veľmi túžili po domčeku na strome. Jediný vhodný strom však stál na susedovom pozemku, čo však otca od splnenia ich priania neodradilo. V spolupráci s architektom Martialom Marquetom a architektonickým štúdiom Saperlipopette les architectes, navrhli riešenie, ktoré by čakal len málokto. Pozrite sa, kde domček stojí!

 

Pri návšteve pozemku si architekti všimli niečo, čo nakoniec využili ako podklad pre stavbu. Casa no muro – to je názov originálneho projektu detského domčeka z Portugalska, postaveného pozdĺž vrchnej časti betónového múru obklopujúceho pozemok majiteľov. Netradičné miesto je ako stvorené na konštrukciu takéhoto typu stavby, nakoľko deťom ponúka neobmedzené možnosti hry a k tomu panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Veď posúďte sami!

 

detsky-domcek-projekt-4

 

Klient mal na stavbu len obmedzený rozpočet, čo sa však nijak neodrazilo na funkčnosti alebo vzhľade konečného výsledku. Majiteľ sám na samotnej stavbe pracoval s využitím pomoci od ochotných susedov a priateľov. Vďaka tomu sa podarilo vtesnať sa do vopred vytýčeného rozpočtu.

 

Domček obsahuje všetko čo deti využijú pri aktívnej hre – rebríky, uzavretú kabínu aj jednoduché posedenie. Celkovo poskytuje priestor o rozlohe 14,5 m2.

 

detsky-domcek-projekt-3

 

Konštrukcia pripomína písmeno V, ktoré sa deformuje v závislosti od funkcie konkrétnej časti.

 

detsky-domcek-projekt-7

 

Kabína, hoci je uzavretá, usporiadaním dosiek a tiež otvárateľným „oknom“ privádza do vnútra dostatok prirodzeného svetla a zároveň poskytuje súkromie.

 

detsky-domcek-projekt-5

 

detsky-domcek-projekt-6

 

Chodník pozdĺž steny je ohraničený sieťou tak, aby sa zachovala bezpečnosť detí pri hre. Na jeho konci nájdeme vyvýšenú plošinu, ktorá poskytuje dokonalý výhľad na okolie.

 

detsky-domcek-projekt-9

 

detsky-domcek-projekt-8

 

Konštrukcia pozostáva z prírodného borovicového dreva z lokálnych zdrojov. Drevo je dodatočne ošetrené aby získalo dostatočnú odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

 

Pozrite si video, ktoré v skratke ukazuje celý priebeh stavby:

 

Zdroj: archdaily.comcontemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať