Poslať na mail

Každá stavba si vyžaduje oplotenie. Aj keď nie vo všetkých krajinách je štandardom stavať veľké oplotenia a ploty okolo domov. Napr. v Anglicku je zvykom mať prednú časť domu – nádvorie úplne otvorené a zadnú časť úplne uzavretú vysokým dreveným plotom. Aké trendy sú u nás a ako si taký plot postaviť?

 

Ploty predstavujú súčasť stavby domu. Väčšina ľudí, ktorí sa rozhodnú postaviť si dom, si v prvom rade svoj pozemok ohradia. Predchádza sa tým problémom. Či už pri určovaní hranice pozemku so susedmi, ale hlavne sa zabezpečí materiál, ktorý bude na danom stavenisku počas celej výstavby.

 

Typy plotov?

  • Pletivové oplotenie
  • Železné ploty
  • Betónové ploty
  • Kamenné ploty
  • Drevené ploty
  • Kombinované (kameň – drevo, …)

 

Pri výbere typu plotu je dôležité spomenúť, že oplotenie je súčasťou vašej stavby a malo by korešpondovať s celkovým výzorom vášho domu. To znamená, ak na dome používate drevené prvky, mali by ste zvoliť drevo aj pre výstavbu plotu. Samozrejme, všetko je na vašom výbere, ale ak sa rozhodnete pre inú možnosť, výrazne ovplyvníte celkový dojem z domu.

 

ploty 2

 

Ak sa rozhodnete pre drevený, či kamenný plot, tak vo väčšine prípadov sa na základ používajú tvárnice, či betón. Už podľa vášho zváženia a preferencií. Netreba však zabúdať na to, že plot je dlhodobo vystavený všetkým externým vplyvom, takže je dôležité dbať o kvalitný výber materiálov, ktoré použijete na stavbu vášho plotu.

 

Ako na stavbu plota?

poznámka: video návod nižšie.

1. Zistite si obmedzenia

Informujte sa na miestnom úrade, či je nutné povolenie na výstavbu plota, či nezasahujete nejaké inžinierske siete a pod. Je dôležité informovať sa pred začatím, aby neskôr vaša stavba nebola považovaná za nelegálnu a vám tak výrazne zvýšila náklady. Zistením potrebných informácií ešte pred začatím stavby si ušetríte množstvo starostí.

 

ploty 22

2. Rozhodnite sa, aký štýl chcete

 

Existuje množstvo štýlov oplotení. Samozrejme sa líšia a to nie len cenou, ale aj celkovým vzhľadom. Už je na vás, či chcete mať úplne súkromie a dáte si okolo domu 2 metre vysoký plechový plot, alebo sa rozhodnete pre betónový základ s drevenými latkami. Každá z týchto možností má svoje výhody aj nevýhody. Záleží už len na vašich preferenciách a možnostiach, ktorý plot sa na váš pozemok hodí a zároveň, ktorý si môžete dovoliť.

 

3. Vyberte si materiál

Výber vhodného a kvalitného materiálu je asi najdôležitejšia časť pri každej stavbe. Dbajte o to, že materiál bude musieť odolávať všetkým neduhám počasia a ušetrenie pár eur, vám v konečnom dôsledku môže z vačku vyhnať oveľa viac peňazí a hlavne premárniť všetok váš čas venovaný stavbe plotu.

 

ploty 23

 

4. Realizácia

Začiatok realizácie je práve vytýčenie hraníc  oplotenia. V tomto prípade je lepšie osloviť geodéta, ktorý vám presne určí hranicu vášho pozemku a umiestnenie plota. Následne môžete začať s výkopovými prácami. Či už pre základy, alebo na zakotvenie stĺpikov, to už podľa toho, ktorý z oplotení ste si vybrali.ploty 24

 

Pri výkope je dôležité vedieť, aký vysoký váš plot bude. Štandardná výška oplotenia vhodná pre vytvorenie súkromia sa pohybuje okolo 1,5 metra. Samozrejme je to na vás. No podľa výšky sa odvíja aj samotná šírka základov. Samozrejme, čím vyšší plot, tým širšie základy vzhľadom na statiku.

 

ploty 25

 

Pri určovaní hranice po ktorej plot pôjde môžete ako pomôcku použiť drevené koliky, ktoré umiestnite do zeme a prichytíte o ne špagát, ktorý vás bude pri výkope udržiavať v línií.

 

Video návod ako postaviť plot

 

Prajeme veľa sily pri realizácií!

 

Ak by ste mali otázky alebo potrebovali rady, neváhajte kontaktovať nášho odborníka.

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať