Poslať na mail

Podlahové kúrenie už nemusí byť snom, ktorý sa môže naplniť len vďaka veľkej rekonštrukcii a vybúraniu pôvodných podláh. Na trhu sú dostupné tenké vykurovacie rohože, ktorých inštalácia je taká jednoduchá, že ju zvládnete aj sami.

Nespornou výhodou týchto rohoží je ich široké spektrum použitia – rovnako dobre sa uplatnia v malých priestoroch kúpeľní, no i väčších obývacích priestorov.

Žiadne búranie

Pri inštalácii extrémne tenkých samolepiacich vykurovacích rohoží sa výška podlahy vrátane novej dlažby zvýši iba o 1,5 cm. Veľkou výhodou je, že ich môžete inštalovať na pôvodnú starú dlažbu, čo podstatne zjednodušuje a urýchľuje montáž. Vkladá sa priamo do malty alebo lepidla

pod podlahovú krytinu. Navyše, tieto rohože môžete použiť všade tam, kde by navýšenie podlahy robilo problém.

Aké druhy podláh?

Toto elektrické podlahové vykurovanie môžete s istotou montovať pod všetky druhy podlahových krytín – pod dlažbu, plávajúcu podlahu, drevo, laminát a linoleum, aj keď do interiérov s laminátovými parketami je vhodné myslieť na základné pravidlá: Vhodné sú podlahy so špeciálnou konštrukciou a nášľapnou vrstvou z tvrdých, málo rozťažných drevín, určené na podlahové vykurovanie. Základom je vybrať si parkety, ktoré sú výrobcom určené na podlahové vykurovanie. Takéto parkety majú stabilnú základnú vrstvu, ktorá zvyšuje stálosť ich rozmerov a má zároveň nízky odpor prestupu tepla.

Výkon podlahového vykurovania ovplyvňuje druh nášľapnej vrstvy. Na vyhrievané podlahy sú najvhodnejšie tvrdé podlahové krytiny, ako je keramika, gres či kameň, pri ktorých je výkon väčší v porovnaní s laminátovou či drevenou podlahou.

Ako na to?

Čo budete potrebovať: nožnice, gumené kladivko, hladidlo, samolepiacu rohož, penetračný náter.

podlaha_2

Pracovný postup:

1. Odmerajte si plochu, na ktorú chcete rohože inštalovať, aby ste zvolili správnu veľkosť vykurovacej rohože (sú odstupňované po 0,5 m2 ). Dlážku vyčistite a ošetrite vhodným penetračným náterom.

2. Po zaschnutí na dlážku položte vykurovaciu rohož. Pri kladení dajte pozor, aby ste nikde neprerušili káblové spojenia a nepoškodili ochrannú izoláciu

3. Po rozstrihnutí fixačnej plastovej tkaniny môžete klásť rohož v ľubovoľnom smere, ale tak, aby sa termokáble nedotýkali. Prípojný vodič veďte smerom k inštalačnej škatuli na stene.

4. Na celú plochu naneste hladidlom maltu tak, aby rohož ležala rovnomerne a nikde nevznikali vzduchové bubliny. Rohož musí byť maltou celkom pokrytá.

5. Na flexibilnú lepiacu maltu položte dlažbu a vyškárujte ju. Na náplň dilatačných škár na dlážke a pozdĺž stien použite tiež flexibilnú škárovaciu hmotu.

rohoz_5

Zdroj: adam.sk, urobsisam.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať