Keď sa nie každý materiál na exteriérové schody hodí…

Hore... Dole... Výškové rozdiely sa môžu nachádzať už pred vašim domom a exteriérové schody sú tie, ktoré by vám tieto rozdiely mali pomôcť prekonať. Ak pri ich výstavbe niečo zanedbáte, môžu sa po krátkom čase začať rozpadať, ale hlavne vám znepríjemnia každodennú cestu domov. Exteriér si vyžaduje niečo viac – aby boli nešmykľavé, bezpečné, v súhre s architektúrou domu a ...  Nezabudnite na to, že denno-denne zápasia s tým, čo na nich príroda ušije.

Exteriérové-schody

Prístup k domu môže mať rôzne podoby, rôzne riešenia, ale čo zohráva dôležitú úlohu v živote každého exteriérového schodu, je materiál. Ten by mal byť pevný, trvácny, protišmykový a mrazuvzdorný, aby odolal neustále pôsobiacim poveternostným podmienkam. K tým najvhodnejším kandidátom sa preto radia: betón, kameň, tehla, oceľ ale aj drevo, prípadne ich vzájomné kombinácie.

Betonix radí
Ideálne schodisko je nasledovné:

  • nášľapná vrstva schodov by mala byť drsná, s miernym spádom dopredu, aby sa na nej nezadržiavala dažďová voda a v zime nevytváral ľad,
  • schody by mali mať čo najväčšiu nášľapnú plochu a primeraný sklon,
  • musia odolať poveternostným podmienkam,
  • nezabudnite na ich primerané osvetlenie, či už ich bude schody strážiť zvrchu alebo bude zabudované priamo v nich

Schody z betónu


Výber správneho materiálu závisí aj od dĺžky schodov. Betón je síce ťažký a stabilný, ale hodí sa len na výstavbu schodiska menších výšok. Nepohrdnite ním aj pri širšom schodisku. Už nemusí byť strohý a fádny. Dokáže decentne imitovať nielen prírodný kameň, ale aj drevo. Má drsný a pevný povrch, vďaka čomu sa nebudete musieť obávať šmyku.

Schody z ocele


Jedným z najvhodnejších a zrejme aj najpoužívanejším materiálom na stavbu schodísk sú práve kovy. Oceľ má vynikajúcu životnosť a odolnosť, ale aj potrebnú hmotnosť, ktorá zabezpečí stabilitu konštrukcie. Použitie bežnej ocele si však vyžaduje povrchovú úpravu lakovaním, preto využite skôr jej dokonalejšiu verziu – pozinkovanú oceľ alebo antikoro a ako nášľapné stupne rošty alebo platne z protišmykového plechu. Aby bola kovová konštrukcia bezpečnejšia, prichyťte ju do betónových základov, resp. do nosnej steny. Pozor, oceľové schody sa nehodia ku každému typu domu.

Schody z kameňa

Kameň dodá schodisku originalitu, zvláštny charakter a, navyše, je takmer dokonale trvácny. Využite napríklad efekt nepravidelných kameňov zasadených do krivolakých obrazcov. Nepravidelná kresba tohto prírodného materiálu, kde je každý kameň jedinečný, vám prinesie vášmu zraku pôžitok. Je však nutné trochu sa s ním pohrať, každý natočiť, obrátiť. Predná strana schodu tak nikdy nebude úplne rovná. Jeho povrch ale potrebuje svoju protišmykovú úpravu. K častým problémom patria popraskané a odlomené kamenné dlaždice.

Schody z dreva


Aj napriek tomu, že nepatrí k najodolnejším materiálom, využíva sa takmer všade a ani  schody nie sú výnimka. Oproti ostatným spomínaným materiálom je drevo ľahké, čo ho uspôsobuje pre výstavbu schodov do väčších výšok. Podobne ako kameň však potrebuje povrchovú úpravu, ktorá zlepší jeho kvalitu a odolnosť, ale najmä životnosť. Ak už sa pre drevené schody rozhodnete, využívajte skôr tropické drevo. Na jeho prírodný vzhľad je príjemnejší pohľad a, navyše, nevytvára s okolitou záhradou neželaný kontrast.

Schody z tehly


Nenapodobiteľná farba a dojem tepla. Po tehlových schodoch sa dá príjemne prechádzať aj bosou nohou, pretože slnko ich dokonale prehrieva. Výhodou je tu možnosť striedania tehál na plocho, na výšku, dajú sa z nich zostaviť rôzne obrazce. Ak si správne vyberiete (napr. klinkerovu tehlu), vaše schody nadobudnú také vlastnosti ako sú tvrdosť, odolnosť proti soli, mrazu aj UV žiareniu. Charakterizuje ich dlhá životnosť, ale aj drsnosť povrchu a s ním spojená protišmykovosť či možnosť kombinácie s inými materiálmi (kameň, drevo, betón).


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

Zaujímam sa o ...

Odborníci odpovedajú

Betonix radi

betonix_new_comix

Slovník pojmov

prefabrikovaný betónový výrobok

betónový výrobok zhotovený a ošetrovaný na inom mieste, ako je jeho konečné použitie

prímes

Práškovitý materiál, ktorý sa pridáva do betónu za účelom zlepšenia určitých vlastností, alebo k docieleniu špeciálnych vlastností betónu.

ľahký betón

má po vysušení v sušičke objemovú hmotnosť väčšiu ako 800 kg/m3 a menšiu ako 2000 kg/m3 Betón vyrábaný s použitím celkom alebo z časti pórovitého kameniva.

ťažký betón

má po vysušení v sušiarni objemovú hmotnosť väčšiu ako 2600 kg/m3

betón

Materiál so zmesou cementu, hrubého a drobného kameniva a vody, s prísadami, prímesami, alebo bez nich, ktorý získava svoje vlastnosti hydratáciou cementu.