Poslať na mail

Niektoré veci prináša sám život a akékoľvek preventívne opatrenia urobíte, keď je vám to súdené, požiar v dome vznikne. No môžete pravdepodobnosť požiaru svojím správaním výrazne ovplyvniť. Prinášame vám zopár tipov na preventívne opatrenia pred požiarom, ktoré sú jednoduché a ak ich dodržíte, znížite pravdepodobnosť požiaru v dome na minimum.

Pred odchodom z domu vypínajte spotrebiče

Nikdy neviete, či konkrétny spotrebič nemá defekt, ktorý môže spôsobiť požiar. Preto je najbezpečnejšie, keď odchádzate z domu, spotrebiče korektne vypnite. Mnohí ľudia majú dokonca dobrý zvyk, že všetky spotrebiče, ktoré môžu odpojiť, vytiahnu zo zásuvky. Jedna vec je istá, ak spotrebič nie je v zásuvke, nemôže spôsobiť požiar.

Urobte svojim spotrebičom “doktora”

Nie je odveci z času načas prezrieť svoje spotrebiče, najmä tie, ktoré sú často namáhané a je s nimi manipulované – napríklad žehlička alebo vysávač, či nie sú porušené prívodné káble. Akonáhle spozorujete, že je porušená izolácia, buď vymeňte kábel, alebo sa spotrebiča zbavte. Hrozí vám totiž skrat od ktorého je to iba krôčik k rýchlemu požiaru.

 

Preventívne opatrenia sa týkajú aj fajčiarov

Nikdy nefajčite v posteli. V USA umrie jeden človek denne v dôsledku fajčenia v posteli – často tam uhorí. Najlepší zvyk je chodiť fajčiť mimo obydlia. Nadýchate sa aj čerstvého vzduchu, nezasmradíte obydlie cigaretovým dymom a ako bonus minimalizujete riziko požiaru. Tiež nie je dobré pracovať s laptopom v posteli. Pripojená nabíjačka, najmä ak je zahádzaná vankúšmi, tiež môže spôsobiť požiar. Samozrejme, oveľa väčšie riziko predstavuje zapálená cigareta.

Používajte správne žiarovky

Vedeli ste, že ak nainštalujete žiarovku s vyšším výkonom do lampy, ktorá je navrhnutá na výkon nižší, môže to spôsobiť požiar. Teda nedávajte napríklad 75 wattovú žiarovku tam, kde je navrhnutá 60ka.

 

Dajte pozor na ohrievače

Najviac požiarov spôsobených elektrickým prúdom vzniká v zime. Je to logické. Ľudia radi prikurujú elektrikou. Je preto dobré, ak pred zapojením takéhoto spotrebiča ho poriadne prezriete, či je v poriadku. Ak je spotrebič starý a opotrebovaný, je rizikový. Tiež dávajte pozor, aby ste zdroj tepla držali mimo akéhokoľvek horľavého materiálu ako papier alebo pokrývky.

Do jednej zásuvky “nenapracte” čo najviac rozdvojok a predlžovačiek

Na toto pozor, aj zásuvky majú svoje limity. Ak do nich “narvete” čo najviac predlžovačiek, môže dôjsť ku skratu a následne požiaru. Nespoliehajte sa, že vám to prípadne vyhodí istič, lebo nemusí.

 

Keď odchádzate z domu, urobte si “obhliadkovú cestu”

Je dobré, predtým, než opustíte obydlie, aby ste sa prešli jednotlivými izbami a pozreli sa, či je všetko v poriadku. Najmä pozrite, či nie je náhodou zapnutá žehlička alebo či je vypnutý sporák. Ak máte dymové hlásiče požiaru, nechajte pootvorené dvere, aby prípadný dym z jednej izby mohol zachytiť hlásič, ktorý je najbližšie.

Naučte sa používať hasiaci prístroj

Je dôležité, aby ste hasiaci prístroj mali vo svojom obydlí. Nepodceňujte to, môže vám zachrániť obydlie. Pre použitie si môžete zapamätať akronym, ktorý sa používa v anglicky hovoriacich krajinách a to je PASS:

  • Pull: vytiahniťe poistku
  • Aim: zamierte nízko, na “základ” ohňa
  • Squeeze: stlačte páku alebo tlačidlo na spustenie hasiaceho prístroja
  • Sweep: kývajte tryskou zo strany na stranu

 

Požiarne opatrenia a deti

Porozprávajte sa so svojimi deťmi o rizikách požiaru a o tom, čo majú robiť, aby dodržali aspoň základnú prevenciu. Nechajte ich, nech sú zodpovední za svoje izby a robte pravidelnú inšpekciu. Urobte niekedy cvičný požiarny poplach – deti sa zabavia a aj sa niečo potrebné naučia. Naučte ich, čo si majú všímať a odmeňujte ich za aktívnu prevenciu.

 

Nikdy nenechávajte sporák bez dozoru

Oheň, ktorý vznikne pri varení, je možno najčastejší dôvod požiaru v obydlí. Takže pozor, nenechávajte sporák bez dozoru. Sú bežné prípady, že sa vznieti niečo v kuchyni. Staršie typy sporákov, ktoré automaticky nevypnú plyn, tiež môže uhasiť napríklad voda, ktorá vyvrie z hrnca a plyn uniká ďalej. Potom stačí zazvoniť pri dverách a výbuch je tu.

 

Dodržiavajte preventívne opatrenia proti požiaru a vaše obydlie vám môže slúžiť celý život. Je to jednoduché a nenáročné. Radšej to však robiť, ako potom riešiť vyhorený barák. Veľa šťastia a nech sa vás požiar nikdy nebude týkať.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Opravte tieto príznaky problémov skôr než bude neskoro
Chcete kúpiť starší dom či byt? Na toto si dajte pozor

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať