Poslať na mail

Práve jeseň je ideálnym časom na prípravu vášho domu a záhrady na zimné počasie tak, aby ste ušetrili peniaze a predišli poškodeniam. Kým je počasie ešte relatívne príjemné, a príroda ešte nie je pokrytá vrstvou snehu, využite to a pustite sa do týchto domácich projektov! Ponúkame vám prehľad niekoľkých úloh, ktorých splnenie si nevyžaduje veľa času ani peňazí, takže všetko bez problémov stihnete, kým príde skutočná zima.

 

1. Vyčistite odkvapy

Pred zimou je dôležité dôkladne vyčistiť odkvapy od lístia a iných nečistôt a skontrolovať všetky spoje. Vďaka tomu zabezpečíte, že voda bude prúdiť a odtekať správne, nebude vytekať na miestach kde nemá a nebude v žľaboch zamŕzať. Pretekajúce žľaby môžu spôsobiť viacero problémov, napríklad vracanie vody späť k domu, ale aj zamŕzanie vytečenej vody na chodníkoch, vonkajších schodoch či terasách, čo môže byť pre obyvateľov domu nebezpečné.

 

priprava-domu-zima-5

 

2. Postarajte sa o trávnik

Aj v prípade, že tráva práve nerastie jej korene sú stále aktívne. Hnojenie na jeseň podporuje rast zdravých a pevných koreňov, predtým než ju pokryje vrstva snehu. Vďaka nemu tráva na jar vyrastie skôr a bude odolnejšia voči suchu a chorobám. Záhradné centrá ponúkajú špeciálne jesenné hnojivá na trávnik, ktoré zväčša obsahujú viac dusíka než iné hnojivá a ten sa ukladá práve v koreňoch. Hnojivo aplikujte po poslednom kosení pred zimou a siahnite po takom, ktoré sa vyznačuje postupným uvoľňovaním živín po dlhšiu dobu.

 

priprava-domu-zima-4

 

3. Opravte praskliny v betónových plochách a v asfalte

Voda, ktorá sa v dostane do prasklín v betóne alebo v asfalte v zime zamrzne, čím zväčší svoj objem. Práve to je dôvod prečo určite netreba zabudnúť na ich opravu. V priebehu zimy sa aj jemné praskliny postupne rozširujú na väčšie, vytvára sa z nich celá sieť, čo vedie až k úplnému rozpadaniu betónových a asfaltových plôch. Presný návod ako opraviť betónové povrchy si prečítate tu.

 

priprava-domu-zima-3

 

4. Zazimujte záhradný nábytok

Aj napriek tomu, že nábytok, ktorý využívate na terase je určený na vonkajšie použite, zima mu môže dať poriadne zabrať. Preto odporúčame nábytok na zimu uskladniť vo vnútri na suchom mieste. Ešte pred premiestnením ho ale dôkladne očistite použitím jemnej špongie a prostriedku určeného na takýto druh nábytku. Následne nábytok opláchnite a usušte. Podobne ako v prípade betónových a asfaltových plôch aj v drevenom nábytku môže mrznúci dážď a topiaci sneh spôsobiť trhliny, kovový nábytok môže hrdzavieť a látka splesnivieť. V prípade, že nemáte priestory na uskladnenie nábytku, použite aspoň kvalitnú a pevnú plachtu na prekrytie

 

priprava-domu-zima-2

 

5. Eliminujte miesta úniku teplého vzduchu z domu

Urobte si prechádzku okolo vášho domu a hľadajte miesta, kde sa teplý vzduch z vnútra dostáva do vonkajšieho prostredia. Zvláštnu pozornosť venujte miestam v okolí okien a dverí. Utesnite všetky takéto miesta. Dokonca aj tie najmenšie medzery môžu totiž spôsobiť znateľné úniky teplého vzduchu, čo má za následok vyššie účty za energie.

 

priprava-domu-zima-1

 

Zdroj: popularmechanics.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať