Poslať na mail

Dom je postavený z pálenej tehly, asi 65ročný. Múry sú 50cm, sú hrozne studené, podlahu tvorí len betón bez tepelnej izolácie. Vlhkosť okolo 70 percent. V zime kúrime krbovými kachľami, ktoré sú na chodbe v strede domu. Keď sa na jar prestane kúriť, tak v dome je pomerne zima a čím je vonku teplejšie, tým v dome chladnejšie. Príjemne je v dome až v lete keď teploty stúpnu cez 30 stupňov na niekoľko dní. Keď sú mokrejšie dni, tak v dome začne byť cítiť potuchlinu a napriek tomu, že sa dosť vetrá aj oblečenie je vlhké. Múry som podrezal kvôli vlhkosti úplne zbytočne lebo vzlínajúca vlhkosť tam nebola. Neviem čo mám s tým robiť, či zatepliť dom zvonka alebo studené múry zvnútra. Minulý rok som vymenil strechu a zateplil stropy. Teraz keď sa už oteplilo tak sa mi zdá, že je v dome chladnejšie ako keď som nemal zateplený strop, lebo pri starej streche bolo na povale teplo ktoré zrejme prešlo cez strop do miestnosti. Nevznikne tento efekt aj pri zateplení celého domu a následne ešte viac vlhkosti? Ešte chcem dodať, že na dome zo severozápadnej strany mám dve okna plastová a ostatné okná aj vchodové dvere sú staré kastlové, ktoré sa budú teraz meniť. Dom je bez pivnice jednopodlažný.

Určite odporúčame zateplenie domu.

Z interiérovej strany to veľmi neodporúčame – zmenší sa plocha interiéru (pri hrúbke izolantu 10 cm je to na 10 bm plochy celý 1 m² !!! ), a zároveň sa zníži paropriepustnosť vodných pár celej konštrukcie. Nakoľko sa jedná o starší objekt, norma hovorí o tepelnom odpore R = 2.

Odhadujeme, že by išlo cca o 8- 10 cm izolantu. Izolant odporúčame buď minerálnu vatu, alebo paropriepustný polystyrén – napr. Baumit OPEN, Caparol dalmatín….

Čo sa týka vrchnej fasádnej omietky, určite odporúčame paropriepustné – t.j – silikátové alebo silikónové omietky. Teplotný režim objektu sa tým určite výrazne zvýši a pozitívne upraví.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať