Poslať na mail

Podlahy sú stále obľúbenejší variant pri výbere toho správneho povrchu do Vášho bytu, či domu. Koberec si vyžaduje väčšiu starostlivosť a v konečnom dôsledku aj pod novým kobercom musí byť podlaha vyrovnaná a upravená. Ako na to? A čo k tomu budete potrebovať?Ak ste sa rozhodli pre rekonštrukciu svojej podlahy, dôležité je zistiť jej aktuálny stav, podľa ktorého si určíte približný rozpočet, ktorý na rekonštrukciu budete potrebovať.

 

Zistenie aktuálneho stavu

Hlavne pri panelových domoch sa často stáva, že majiteľ sa rozhodne meniť podlahu a pri odokrytí linolea zostane nemilo prekvapený. Toto prekvapenie môže mať viacero podôb. Jednou z nich je už len samotný fakt, že pod linoleom zvyčajne býva nerovnomerná vrstva lepidla. Takže jednotlivé časti sú úplne bez lepidla a iné s hrubými vrstvami, ktoré je nutné fyzicky odstrániť.

 

Druhý fakt, ktorý Vám skomplikuje výmenu, či rekonštrukciu podlahy je ten, že podlahy sú zvyčajne krivé. Takže si pripravte podlahársku vodováhu a zistite, ako je to vo Vašom prípade.

 

Pozor si dajte však na to, že ak si poviete, že odchýlky sú, ale Vás až tak nezaujímajú, že to aj doteraz bolo tak, môžete doplatiť zničením celej novej podlahy.

 

podlahy_1

 

Keď sa napr. laminátová, alebo drevená podlaha pokladá na nerovný povrch, časom dochádza k jej nerovnomernému opotrebeniu a teda stav, ktorý Vám nevyreklamuje ani jej dodávateľ. Druhý problém pri podlahách, ktoré sú uložené na nerovný povrch je aj prašnosť. Jeden laminátový kus, ktorý má dĺžku okolo metra, sa pri jeho záťaži v druhej časti uvoľní a teda pri chôdzi po miestnosti spôsobujete vyššiu prašnosť. Samozrejme ďalšia nevýhoda je vizuálny efekt, ktorý je viditeľný už pri odchýlke 2-3 mm.

 

Príprava podlahy na vyrovnávanie

Ak ste zistili, že podklad Vašej podlahy je nerovný, alebo minimálne pod linoleom máte veľké vrstvy pôvodného lepidla, čaká Vás o niečo viac práce.

V prvom rade si pripravte miestnosť na rekonštrukciu. Všetko si z miestnosti vypracte a najlepšie dajte do inej uzavretej miestnosti, aby sa Vám na veci neprášilo. Ak takú možnosť nemáte, obaľte nábytok a ostatné veci do maliarskej fólie, ktorú kúpite za pár centov v ktoromkoľvek obchode pre kutilov.

 

Po vyčistení priestoru odstráňte z podlahy linoleum, prípadne inú pôvodnú podlahu. Celú plochu podlahy by ste mali dôkladne vyčistiť. Ak máte na podlahe lepidlo po linoleu budete ho musieť fyzicky odstrániť. Takže klasickým spôsobom špachtľa, vrece na odpad, ochranne rukavice a pre menšiu prašnosť voda v rozprašovači, ktorou si budete kropiť podlahu v prípade vysokej prašnosti.

 

Nezabúdajte, že aj linoleum a lepidlo sú brané ako stavebná suť, takže rozhodne nepatria do komunálneho odpadu.

 

Keď máte podlahu oškrabanú od nečistôt a vyčistenú od prachu, nasleduje fáza vyrovnávania podlahovej plochy. Najskôr však pretrite suchú očistenú podlahu penetračným náterom, ktorý zabezpečí lepšiu priliehavosť k nivelačnému poteru.

 

Vyrovnávanie podlahy

V závislosti od nerovností podlahy budete musieť zabezpečiť množstvo stavebného materiálu potrebného na vyrovnanie podlahy. Samozrejme Vám poradia v stavebníctve. Pripravte si rozmery miestnosti a pozorované nerovnosti, prípadne nechajte nech sa na to pozrie odborník, ktorý zhodnotí, aký je stav a koľko poteru bude potrebovať na vyrovnanie podlahy.

 

podlahy_2

 

Pre vyrovnávanie podlahy sa používa nivelačný poter, ktorý si v menšom množstve viete namiešať aj sami. Samozrejme dodržiavajte pracovný postup uvedený na obale. Celú podlahu si urobte na jeden raz aby na jej povrchu neboli nezrovnalosti, alebo praskliny.

 

Nezabúdajte na ochranný pracovný odev, najlepšie s dlhým rukávom a dlhými nohavicami, aby v prípade zašpinenia nedošlo k podráždeniu pokožky. Taktiež nemôžu chýbať ochranné rukavice a obuv. Pri miešaní by ste mali mať aj ochranné okuliare.

 

podlahy_3

 

Vyliaty nivelačný poter by ste mali nechať tuhnúť 7 dní. Cca už po troch dňoch bude povrch stuhnutý a bude sa dať po ňom chodiť, no ešte nie je vhodné jeho pokrytie podlahovou krytinou a taktiež zaťaženie nábytkom.

 

Miestnosť dôkladne vetrajte. Dodržiavajte čas tuhnutia, ktorý je uvedený na obale, nakoľko sa samozrejme líši aj od hrúbky nivelačného poteru. A pri včasnej záťaži podlahy môže dôjsť k jej úplnému zničeniu.

 

Výber a pokládka plávajúcej podlahy

Po vytuhnutí nivelačného poteru sa môžete pustiť do finalizácie rekonštrukcie podlahy. Najskôr sa však musíte rozhodnúť akú podlahu chcete. Ak sa aj rozhodnete pre laminátovú podlahu, myslite na to, že rekonštrukcia podlahy je na dlhšie obdobie a predsa len lacné podlahy nemajú takú životnosť a odolnosť.

 

Najlepšie podlahy sú také, ktoré nemajú lesklý povrch, ale matný s jemnou štruktúrou dreva. Na povrchu tak nie sú viditeľné škrabance a povrch podlahy je odolnejší voči zničeniu. Čo sa týka systému upevňovania je lepší systém s dvojitým zámkom, ktorý pekne do seba zapadne a nedochádza po krátkom čase k vydutiu podlahy, alebo zvýšenému opotrebeniu sa spájacej časti podlahy.

 

podlahy-4

 

Po výbere podlahy nezabudnite na komponenty. Ešte potrebujete izoláciu – podkladový igelit, ktorý sa pokladá na nivelačný poter. Na to ide izolačná tenká vrstva – penová vrstva. Pri vyrovnanom povrchu stačí najtenšia. A v neposlednom rade okrem podlahy potrebujete aj lišty. Dajte si však záležať na výpočtoch, nakoľko lišty sú mnohokrát drahšou záležitosťou ako samotná podlaha.

 

Po nákupe môže nasledovať realizácia. Pripravte si priamočiaru pílku, ceruzku, gumené kladivo, špachtličku, alebo kúsok dosky, meter a pravítko. Začnite od kraja a postupujte smerom k dverám. Postupujte podľa návodu. Samozrejme buďte presný, nakoľko menšie odchýlky Vám môžu spôsobiť medzery, alebo nedostatok podlahovej krytiny.

 

Finalizácia podlahy

Po pokládke podlahy si ju upevníte okrajovými lištami, ktoré podlahu upevnia o stenu a teda zabezpečia jej stabilitu. Veľa líšt umožňuje prevedenie kábla po miestnosti. Nemusíte však tento typ líšt kupovať po celom obvode izby, postačuje v tej časti, kde potrebujete potiahnuť kábel.

 

Očistenie podlahy je najvhodnejšie len vlhkou handrou, nepreháňajte to s vodou, nakoľko môžete podlahu zničiť.

 

podlahy-5

 

Aj plávajúca podlaha má dobu, počas ktorej potrebuje sadnúť, takže rozhodne hneď po jej uložení ju nezaťažujte. Nábytok na podlahu pokladajte až o 2-3 dni.

 

Mohlo by Vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať