Poslať na mail

Šetrenie energie je téma, ktorá sa týka asi každého. Je to niečo, čo sa robí z presvedčenia – chceme predsa šetriť našu planétu – a zároveň šetrenie energie je výhodné pre vašu peňaženku. Mnoho ľudí si však z toho urobia náboženstvo a potom nevedia, kedy prestať. Kedysi bola najmä medzi dôchodcami móda používať na splachovanie použitú vodu vo vani po kúpaní. Neušetrili však nič, pretože keď vaňa začala zapáchať, museli ju poriadne vydrhnúť, kde minuli okrem čistiaceho prostriedku aj vodu, ktorú ušetrili na splachovaní :-D. Takže aj vy, presvedčení “šetriči”, šetrite energiu správne. Pripravili sme pre vás zopár mýtov o šetrení energie, ktoré vás možno prekvapia.

Šetrenie energie v prípade elektroniky: vypínanie a zapínanie vs. nevypnúť vôbec

Ak máte zvyk nechať spotrebič zapnutý, pretože “veď odchádzam preč iba na chvíľu”, nerobíte správne. Nie je pravda, že by časté zapínanie a vypínanie spotrebiča ovplyvňovala jeho životnosť. Tiež nie je pravda, že pri “naštartovaní” spotrebiča sa minie viac energie ako pri jeho behu. Ak však necháte spotrebič bežať, energiu bude míňať určite. Ak chcete šetriť energiu na spotrebičoch, radšej investujte do modernejších, ktorých úspora energie môže byť aj cez 70 %.

 

Domy potrebujú dýchať, preto je prílišné zatepľovanie zbytočnosť

Toto je ľudovo povedané “blbosť ako mraky”. Ak nie je stavba zaizolovaná, dochádza automaticky k úniku energie do okolia – to je základná fyzika. Takže ak v interiéri vyprodukujete teplo – čo vás stojí určité prostriedky – ak nie je obydlie zateplené, toto teplo unikne preč. Platí to však aj pre chlad – ak klímujete pri otvorenom okne, tiež to robíte zbytočne. Takže ak chcete šetrenie energie, dobre obydlie zaizolujte a hneď pocítite úspory ako na vykurovaní, tak na chladení.

Kvapkajúce kohútiky vás nemusia vzrušovať

Tak práve kvapkajúci kohútik je veľký žrút peňazí. Zistilo sa, že kvapkajúci kohútik, ktorý kvapká frekvenciou dve kvapky za sekundu dokáže takto nakvapkať mesačne viac než 750 litrov. Ak vám takto kvapká horúca voda, bude vás to stáť nemalé peniaze. Takže ak kvapká kohútik, neváhajte a opravte to. Pozor, týka sa to aj tečúceho splachovača na záchode 😀

 

Ak spotrebič nezapneme, žiadnu energiu nespotrebuje

Toto nie je celkom pravda. Dnes je väčšina spotrebičov navrhnutá tak, aby bola užívateľsky čo najprívetivejšia. Je dôležité, aby po zapnutí okamžite “nabehli” a preto výrobcovia zaviedli stand-by režim. Niečo ako keď laptop uspíte a keď ho opätovne otvoríte, okamžite nabehne. No aj v tomto režime spotrebúvajú energiu. Skúste takto uspať laptop a nedajte ho na nabíjačku – ráno ho budete mať vybitý. Takže ak chcete, aby váš spotrebič skutočne “nežral” žiadnu energiu, vytiahnite ho zo zásuvky.

Vykurovanie drevom je neefektívne a stojí viac ako iné alternatívy

Tu by sa s vami pohádalo mnoho domácností na východnom Slovensku, kde, najmä v menších obciach, v posledných rokoch prechádzajú hospodári z plynu späť na drevo. Vyjde ich to oveľa lacnejšie, navyše horiaci oheň má svoje estetické benefity. Dnes aj v novostavbe dobre navrhnutý krb môže okrem romantického večera ušetriť veľkú časť nákladov na vykurovanie.

 

Šetrenie energie je fajn a má sa to robiť, či už z ekonomického hľadiska alebo z lásky k tejto planéte. Než tak však začnete naplno robiť, overte si, či ten váš spôsob na šetrenie energie je skutočne účinný alebo je to len mýtus, ktorému veríte. Priatelia, veľa šťastia a správnu ruku pri výbere vášho spôsobu na šetrenie energie.

 

Zdroje: doityourself.com, en.wikipedia.org, môjdom.zoznam.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Ako na to: postavte si nízkoenergetický dom
Ako na to: inštalácia solárnych panelov na plochú strechu

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať