Poslať na mail

Niekto myslí na profit, niekto chce bývať a nemôže si dovoliť novostavbu. Niekto je kutil a chce si starší dom upraviť podľa svojich predstáv. Dôvody sú rôzne, no investovať do staršieho domu je vždy lotéria. Ak to nezvládnete, možno kúpite ruinu, ktorú je vhodné už len zbúrať a náklady sa vám vyšplhajú tak, že ste si v pohode mohli dovoliť aj tú novostavbu. Čo si však všímať, keď sa rozhodnete investovať do staršieho domu? Prečítajte si naše tipy 🙂

 

Choďte na to od základov

To najdrahšie, čo sa vám môže stať, je kúpiť si dom s narušenými základmi a následne sa pokúšať ich opraviť. Ak si zadovážite dom, ktorý má popraskané základy, možno bude najlepšou voľbou dom zbúrať a postaviť nanovo. Prinajmenšom sa prichystajte, že dom celý “rozpitváte” a skoro postavíte nanovo. Ak je váš rozpočet neslávny, vyhnite sa tomu a ak vidíte popraskané základy, na investíciu si radšej nechajte zájsť chuť.

 

Podlahy a prahy

Dobre sa pozrite, ako sú urobené podlahy? Je rovnaká výška podláh pri prechode z izby do izby? Drhnú dvere? Ak je to odfláknuté, môžete si byť takmer istí, že robotníci odflákli aj zvyšok budovy.

Kuchyňové či kúpeľnové katastrofy

Ono sa to dobre hovorí, že aj tak si v dome či byte urobíte všetko nanovo. Ak však je zle dizajnovaná alebo inak odfláknutá kuchyňa, máte problém. Dobrý ukazovateľ je, ako priliehajú dvierka a kde sú zbytočné odskoky medzi prvkami. Predstavte si, že musíte urobiť komplet prerábku kuchyne  či kúpeľne. To dnes vyjde na slušné peniaze. Prichystajte si pár tisíc. Keď pripočítate ďalšie náklady, možno budete nemilo prekvapení, koľko vaša “dobrá kúpa” v skutočnosti stojí.

 

Starší dom a elektrika

Toto je jedna z kľúčových vecí. Ak máte staré rozvody, ktoré sú zrelé na výmenu, prichystajte si peniaze. Toto totiž musíte opraviť, či chcete v dome bývať alebo ho ďalej predať. Viacero známych sa ulakomili na starší dom a potom menili komplet rozvody, lebo im to vyrážalo poistky a hrozil požiar. Verte, na tomto sa šetriť nedá.

 

Vykurovanie, vetranie, klimatizácia

Pozor na starý kotol, tečúce rozvody či chabé vetranie. Ak vám bude predávajúci tvrdiť, že kotol je dobrý a nič mu nechýba, overte si to. Starý model môže znamenať nielen vysoké prevádzkové náklady a časté servisné zásahy, ale tiež bezpečnostné riziko. Ak je vám to jedno, predstavte si najhorší scenár – vypadne vám kotol uprostred zimy. Toto nik nechce riskovať. Ak je zasa zlé vetranie, dom vlhne, šíria sa plesne a vy máte každú zimu o zábavu postarané.

 

Zatekajúca strecha

Ak vám do domu tečie, je to istá cesta k problémom. Zatekajúca voda spôsobuje hnitie. Ak napríklad neopravíte zatekajúcú strechu, možno budete za nejaký čas meniť celý krov. Toto sú príliš vysoké náklady, ktorým sa radšej vyhnúť. Dobre si skontrolujte, v akom stave je krytina, či niečo nezateká. Tiež si prezrite odkvapy a ako je voda odvedená od domu.

 

Rozvody

Pozor na potrubia. Keď niečo tečie, koledujete si o problémy. Pozrite si odtoky, či nie sú upchaté. Skontrolujte všetky “zatekance” pod výlevkami, odtok zo záchodu. Pozrite´, či niekde neklesá podlaha alebo nenájdete škvrny po zatečení v minulosti. Pamätajte, že neželaná voda v dome znamená problémy.

 

Emócie

Je nám jasné, že ak uvidíte svoj vysnený dom, logika ide stranou. Vy sa zaľúbite a ťažko si necháte vytĺcť budovu z hlavy, najmä ak na vás predajca tlačí. Radšej trvajte na čase na rozmyslenie a porozprávajte sa so známymi. Hlavne, ak sú odborníci v danej oblasti. Oni totiž majú odstup, vy nie. Je ľahké sa zaľúbiť do stavby. Keď však príde vytriezvenie, môže vám v ruke ostať kopec účtov. Pamätajte, že vždy sa hrá o konečné náklady, nie o to, čo vás “výhodná kúpa” vyjde na začiatku. Želáme vám veľa šťastia a dobrú ruku pri výbere.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

                     Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy

                     Ako na to: Čo robiť keď vás trápi zápach v pivnici

 

 

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať