Kalkulačka spotreby materiálu

Exteriér/Záhrada

Túžite sa stratiť v tajomných zákutiach vlastnej záhrady alebo okrasnej záhrady? Alebo sa pred priateľmi chcete pochváliť udržiavaným a bezchybným trávnikom?

Chcete si cez víkend oddýchnuť pri záhradkárčení alebo snívate o krásnej záhrade bez zložitej údržby? Ste na správnom mieste. V našich príspevkoch vám poradíme ako si naplánovať vzhľad vašej záhrady, ako do nej vniesť zaujímavé prvky, trebárs aj zo zbytkových materiálov z vašej stavby. Inšpirujte sa, tvorte v súlade s prírodou a oddychujte. To je to, čo si po náročnom procese výstavby domu zaslúžite.

Každý projekt domu, či už ide o stavbu, alebo rekonštrukciu, si okrem interiérových úprav a návrhov technického zabezpečenia domu (fasáda, strecha, okná, dvere, …) vyžaduje aj exteriérové úpravy. Samozrejme všetko sa odvíja od toho, či plánujete bývanie v dome, alebo byte.

Prezrite si koľko materiálu spotrebujete v našej kalulačke !


Ak bývate v byte, tak tiež nie ste úplne vyradený z plánovania exteriérových úprav a aj váš balkón môže pôsobiť ako mini záhrada. Ak máte záľubu v záhradkárčení, alebo len patríte k tým, ktorí radi relaxujú na peknom balkóne, či záhradke, tak aj pre vás máme pár rád a riešení.

zahrada

Možností je skutočne veľa. Všetko sa odvíja od toho, aké máte možnosti. Ak staviate nový dom, určite počítate s tým, že si chcete upraviť okolie domu,vytvoriť okrasné záhrady, prípadne postaviť nejaký záhradný altánok, krb, či jednoduché záhradné sedenie. Dôležité je však vedieť, čo chcete, aby sa nestalo to, že postupným dorábaním si zvýšite náklady. Ak chystáte položiť pri dome záhradnú dlažbu, zvážte už aj krb a ostatné doplnky, aby sa všetko urobilo naraz.

Aj predajca je často ochotný dať vám výhodnejšiu cenu, ak odoberiete väčšie množstvo materiálu. Taktiež čo sa týka pracovnej sily, je lepšie, keď majstra využijete, kým u vás je. Opätovné dopytovanie jeho služieb môže výrazne predĺžiť  technické úpravy, nakoľko majstri majú viaceré zákazky a taktiež to navýši jeho cenu.

Ako postupovať?

  • Naplánujte si projekt (altánok, krb, chodníček, nová záhrada…)
  • Zakomponujte ho do štýlu samotnej stavby
  • Poraďte sa (hľadajte kvalitné materiály za výhodnú cenu, no nie na úkor kvality)
  • Vyberte si dobrého majstra (najlepšie špecialistov, nie je dobré mať „majstra pre všetko“, môže to znížiť cenu, no nik nie je najlepší vo všetkom)
  • Príprava je dôležitejšia než celá realizácia (Ak nechcete mať rozbombardovaný pozemok 2 mesiace namiesto 2 týždňov, začnite až keď budete mať všetko pripravené, ušetríte si tak čas, aj financie)
  • Nechajte si poradiť, no myslíte stále na funkčnosť a prvotné požiadavky (Aj keď sa vyskytnú problémy, tak výrazne nemeňte váš projekt. Vy budete na tomto mieste bývať a vám by mal tento priestor maximálne vyhovovať.)
  • Udržiavanie – Keď už máte všetko hotové, myslite na to, že exteriér je oveľa náročnejší na údržbu, ako interiér. Nábytok ošetrujte, hlavne v zimných mesiacoch, ho nejakým spôsobom zabezpečte.

 

Na portáli ako AkoStavat.com nájdete nasledovné možnosti poradenstva:

  • Odborné poradenstvo a možnosť opýtať sa jedného z našich profesionálov.
  • Odpovedáme do 24 hodín !
  • Všetko pochopiteľne úplne ZDARMA

 zahrada3

Ako sa rozhodnúť čo chcem?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí vypestovali za celý život jeden kaktus v kuchyni na parapete, tak sa nepúšťajte do veľkých záhradných projektov. Každá rastlina potrebuje intenzívnu starostlivosť. Ak na ne nebudete mať čas, buď vám vykapú, alebo narastú do alarmujúceho stavu. Ak však chcete mať na záhrade nejakú zeleň, vyberte si radšej živý plot, ktorý síce tiež vyžaduje starostlivosť, no len sezónnu a efekt tohto porastu je výrazný. Na sezónnu starostlivosť môžete osloviť nejakú záhradnícku firmu, alebo šikovného suseda, ktorý si s radosťou na prerastené tuje nájde čas.

zahrada2

Ak však patríte medzi ľudí, ktorí kvety milujú a výber bývania v dome bol práve kvôli tejto záľube, tak sa bezhlavo vrhnite do návrhu svojho záhradného kráľovstva. Pýtajte sa v odborných predajniach, v kvetinárstvach, ktoré rastlinky majú radšej tieň, ktoré zas potrebujú intenzívne slnečné svetlo. Ak plánujete aj pestovanie v skleníkoch, informujte sa aké sú výhody pareniska a aké sú plusy skleníka. Kde skleník umiestniť a ako si celú záhradu rozmiestniť.

Veľa zaujímavých inšpirácií pre vašu záhradu nájdete v poradni, ak však máte špecifickú otázku, neváhajte nás kontaktovať a my vám bezplatne poradíme.

Exteriér/Záhrada
Ohodnoťte článok

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.