Poslať na mail

Staviate nové steny, múry, či preklady ? Ako si narezať materiál a začať s prvým radom muriva? Ktoré priečky sú nosné steny, a ktoré nie a ako ich postaviť? Ako postupovať pri zatepľovaní vonkajších stien? Nezúfajte, aj s týmito otázkami vám radi poradíme.

Stavba domu začína od základov, no hneď po nich idú na rad steny a oporné múry. Nosné steny sa zakladajú na konštrukčných prvkoch, ktoré roznášajú zaťaženie. V rámci jedného podlažia je nutné použiť iba jeden druh materiálu na murovanie.

Stavba domu začína od základov, no hneď po nich idú na rad steny. Nosné steny (oporné múry) sa zakladajú na konštrukčných prvkoch, ktoré roznášajú zaťaženie. V rámci jedného podlažia je nutné použiť iba jeden druh materiálu na murovanie.

Oporné múry stavby

K nosným častiam stavby patria obvodové a nosné steny. Najčastejšie sa na ich stavbu využíva tehla, porobetón, betón, či drevo.

Na čo si dať pozor

Pri stavbe stien je veľmi dôležité dbať na to, aby sa predišlo vzniku tepelných mostov. Tepelné mosty sa nachádzajú hlavne v rohoch miestností, v miestach, kde sa spájajú dva rôzne materiály.

 

Miesta vzniku tepelných mostov teda zvyčajne sú:

  • Rohy miestností
  • Preklady
  • Napojenia striech
  • Balkónov
  • Terás
  • Pri nepodpivničených stavbách

Čo spôsobujú tepelné mosty

V blízkosti tepelných mostov vzniká kondenzácia vody – zráža sa. Voda v interiéri môže spôsobiť veľké škody. Steny vlhnú a dochádza k biokorózií (nastáva tvorba plesní, rôznych druhov húb a mikroorganizmov). Väčšina z týchto typov plesní je zdraviu škodlivá. Práve z toho dôvodu má táto téma vysokú prioritu pri plánovaní domu a podrobné informácie k tejto problematike musí mať váš projektant, ktorý by mal urobiť všetko pre to, aby sa tomuto nežiaducemu stavu zabránilo.

 

Na portáli ako AkoStavat.com máte možnosť kontaktu s odborníkom na oblasť stien, oporných múrov, či prekladov. Ponúkame:

  • Odborné poradenstvo a možnosť opýtať sa jedného z našich profesionálov.
  • Odpovedáme do 24 hodín !
  • Všetko pochopiteľne úplne ZDARMA

Aký materiál si vybrať?

Samozrejme, že každý materiál má svoje výhody, ale aj nevýhody. Váš výber závisí len na tom, ako si nastavíte priority. Pri niektorých materiáloch bude najvýraznejší aspekt cena, pri iných jeho vlastnosti. V konečnom dôsledku sa však väčšina konštrukčných materiálov vyrovná a rozhodujú vaše preferencie.

Stavba stien z tehly

Podklad pod múr z tehál musí byť vyrovnaný, taktiež je vhodné ošetriť toto miesto rped vlhkosťou, napr. izolačnými pásmi v miestach budúcich stien. Ich šírka by mala byť o 100 až 150 mm širšia ako je hrúbka múru. Následne môžeme začať.

Stavba stien s porobetónom

Výhodou porobetónových tvárnic je práve ich presnosť. Vyrábajú sa s maximálnou odchýlkou 2 mm. Ich spájanie tak nevyžaduje také veľké množstvo materiálu. Lepia sa tenkou vrstvou tmelu a tak eliminujú tepelné straty, vznikajúce prechodom tepla cez maltu.

Stavba z betónu – betónové tvárnice

Výhodou je práve minimálna nasiakavosť, mimoriadna pevnosť a odolnosť proti mechanickému poškodeniu. Betónové tvárnice sú vhodné pre použitie v časti obvodové nosné murivo.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať