Poslať na mail

Povieme na rovinu: ťažká téma bez zaručenia úspechu. Existuje viacero možností, čo sa dá robiť, avšak až na jedinú – takmer 100% spoľahlivú,  a to odkopanie svahu v okolí domu do úrovne problému, je to vždy tak trochu vabank. Sú však prípady, kedy kopanie je takmer nerealizovateľné a preto si dnes predstavíme jedno celkom solídne riešenie.

 

 vlhkost-v-pivnici-1

 

Ekonomická náročnosť:   ★★★

 

Realizačná náročnosť:     ★★★★★

 

Realizačný čas vrátane príprav: 4 dni

 

Odhadované celkové náklady bez ceny práce: cca 60-70 € na 1 meter aplikácie

 

 

Aké sú najčastejšie problémy

Najčastejším problémom je, čitateľ prepáči, že to takto povieme, odflákaná hydroizolácia základovej dosky, alebo poškodenie izolačného asfaltového pásu prvou pokládkou tehál. Alebo úplná absencia kvalitnej hydroizolácie a nahradenie len natretím nejakej „akože“ izolácie. Menej časté sú priesaky v strede steny od strany svahu. Každý prípad je špecifický, ale na 80% je to porucha základovej hydroizolácie.

 

Aké máme možnosti

Jedna z možností je už spomenutá a to odkopanie zeminy v okolí domu 40 cm pod úroveň miesta výskytu vlhkosti a ešte raz dôkladne urobiť hydroizoláciu. Žiadnymi nátermi, ale natavením nových asfaltových pásov. Ďalej použiť ochrannú fóliu a odviesť priesaky vody mimo dom, pomocou drenážnych kanálikov apod. Keď už kopete, vrele doporučujeme odkopať aspoň jednu celú stranu domu, pretože nie raz sa stalo, že opravíte jedno miesto a voda si potom nájde miesto iné…

Existujú aj iné možnosti odstraňovania vody, ako napríklad vďaka elektro-osmóze, alebo permanentné vysúšanie a podobne, ale tieto techniky neriešia odstránenie príčiny. Preto my sa budeme zaoberať technicky vyskúšaným spôsobom a to vnútornou penetráciou muriva pomocou krému Aquastop Cream. Je to emulzia na báze vody a 80% aktívnej zložky (silán/siloxan). Emulzia sa postupne mení na hydrofóbny gél a preniká hlboko cez mikro-trhlinky do muriva.

 

Svojpomocne, alebo dodávateľsky?

Pokiaľ nie ste skúsenejší majster, zavolajte si odborníka, alebo si to nechajte spraviť firmou. My sme to skúsili sami.

 

Tak teda ako na to?

1. Sonda VS Projekt

Urobte si cca 10 cm sondu pomocou dlhého vrtáku. Hrúbka muriva je zásadná pre hĺbkovú injektáž a preto musíte vedieť, aké murivo v pivnici máte. Často sa totiž stáva, že v realite je niečo úplne iné, ako v projektovej dokumentácii. My sme mali v projektovej dokumentácii hrúbku muriva 38 cm a tehlu. Realita bola 30 cm betónové tvárnice! Keby v svahu bola tlaková voda a prerazíte vrtákom bočnú vonkajšiu izoláciu, boli aj prípady, že voda začala doslova striekať do pivnice. No ale nebudeme strašiť, veľmi opatrne vŕtajte, aby ste zistili čo tam „máte“.

vlhkost-v-pivnici-2

2. Odstránenie omietky

 

Omietku treba odstrániť až na murivo a 10 cm od vlhkosťou zasiahnutej omietky. V našom prípade sme odstránením omietky zistili dve skutočnosti. Že skutočne voda vzlínala od nesprávne urobenej hydroizolácie základovej dosky a že voda prenikala najmä omietkou v mieste medzi betónovou podlahou a murivom. Odstránenie omietky je dôležité pre vyhľadanie spojovej línie jednotlivých vrstiev tvárnic, pretože aplikácia je najvhodnejšia práve tu. To však platí najmä pre tehlové steny. Pre DT tvárnice je to v zásade jedno. Otvorenie steny nám aj ukázalo, že hrúbka muriva bola 30 cm a nie 38 cm. Priestor medzi betónovou podlahou a murivom sme vyškriabali do hĺbky cca 5 cm. A znovu, podľa obnaženého muriva sme videli, koľko cm chýba do spodnej úrovne k tvárnice a teda aj do

hydroizolácie.

vlhkost-v-pivnici-3

 

3. Vrty

Postupovali sme presne podľa návodu a aplikovali sme vodorovné vrty o 4 cm kratšie, ako bola celková hrúbka muriva, teda 26 cm. Je dobre si urobiť na vrták značku lepiacou páskou, za ktorú nesmiete ísť. Vrt má byť 14 mm hrubý, ale vŕtali sme na dva krát. Najprv s vrtákom 10 mm a až potom 14 mm. I tak mala príklepová vŕtačka čo robiť. Vrty sme v našom prípade aplikovali vodorovne každých 8 cm od seba a do hĺbky spomínaných 26 cm. Pre istotu sme spravili o jednu vrstvu navyše a teda 5 cm nad prvú líniu, ale diery boli posunuté o 4 cm doprava. Vzhľadom na to, že najviac vlhkosti bolo v špáre medzi stenou a podlahou a predtým sme vyškriabali cca 5 cm od hrany podlahy, vŕtali sme 8 cm vertikálne vrty, lebo sme vedeli že hydroizolácia leží cca 17 cm od hrany podlahy (zistili sme to podľa špáry, kde sa kládla ďalšia vrstva muriva).

 

vlhkost-v-pivnici-6

 

4. Príprava vrtov

Vrty je potrebné povysávať od prachu z vŕtania! Pomocou 12 mm hrubej hadičky, ktorú sme lepiacou páskou napojili na vysávač, sme dôkladne odprašnili vrty. To je nutnosť. A tesne pred plnením sme všetky diery a škáry navlhčili vodou. Niekedy sa stáva, že „majstri“ kladú tvárnice tak „presne“, že po odstránení omietky boli medzi jednotlivými tvárnicami veľké dutiny. Tie je potrebné utesniť a hore nechať miesto pre aplikáciu krému, pretože aj tento priestor je dobre vyplniť.

 

vlhkost-v-pivnici-7

 

5. Plnenie

Krém je bielej farby a zakúpili sme ho cez e-shop, do 2 dní bol dodaný aj spolu s aplikačnou pištoľou. Do navlhčených dier sme pomocou tenkého aplikátora s gumičkou natlačili krém do každej diery a následne sme dieru uzavreli pomocou dodanej zátky, aby krém nevytekal. Po naaplikovaní krému do všetkých dier a dutín, sme so zvyškom krému vyplnili aj ryhu medzi podlahou a murivom. To, že na prácu je treba gumené rukavice a ochranné okuliare snáď ani nemusíme spomínať. Bohužiaľ, boli sme tak zabraní plnením, že sme z tejto fázy neurobili žiadnu fotografiu, takže sú len fotky po plnení…Pre lepšiu obrazotvornosť si môžete si pozrieť aj video výrobcu, ktoré veľa vysvetlí…

 

vlhkost-v-pivnici-8

 

6. Výsledok aplikácie

Krém začal postupne vsakovať do okolia a bolo to viditeľné už na druhý deň. Po dvoch dňoch bolo skutočne cítiť menšiu vlhkosť v priestore, až nás to prekvapilo. Po cca 4 dňoch bolo vidieť, ako línia okolo vrtov a aplikácie krému viditeľne stmavla a bolo evidentné, že murivo nasiaklo touto živicou. Musíme skonštatovať, že po týždni bol krém v ryhe a v jej vrtoch takmer všade vsiaknutý. Citeľne nižšia vlhkosť, bohužiaľ sme nemali vlhkomer, aby sme zistili stav pred a po, ale ten rozdiel bol podľa nás obrovský. Samozrejme, my nevieme, ako sa to bude správať po dlhšom období a po rokoch a je možné, že aplikáciu sme neurobili dokonale, pretože nevidíme do stien, ale na základe skúseností s AquaStop krémom, môžeme toto riešenie naozaj odporučiť. Nechceme robiť nijakú lacnú reklamu a  nezvykneme často dávať odkazy na výrobcov, ale v tomto prípade urobíme výnimku. Viac sa môžete dočítať na http://www.injektaz-muriva-svojpomocne.sk/

vlhkost-v-pivnici-9

vlhkost-v-pivnici-10

 

7. Záverečné práce

Po zhruba 4 týždňoch po aplikácii, keď bude stav i naďalej uspokojivý, murivo znovu omietneme sanačnou omietkou s tým, že špáru medzi murivom a podlahou pre istotu dilatujeme s 3 cm polystyrénom, alebo nízko – rozťažnou penou. Na záver vymaľujeme a pevne veríme: Zbohom vlhkosť…

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať