Poslať na mail

Pri rekonštrukcii staršieho bytu či domu, a rovnako tak pri stavbe nového, často narážame na problém krivých podláh. Na dokonalé vyrovnanie takýchto nerovností povrchu slúži liaty nivelizačný poter, vždy zodpovedajúcej kvality a zloženia. Ako vybrať ten správny poter pre váš projekt a ako postupovať pri jeho realizácii?

 

Aplikáciou nivelizačného poteru získame viac ako len dokonale rovný povrch. Medzi ďalšie výhody patrí napríklad spevnenie podkladu, zlepšenie priľnavosti ďalších vrstiev, zjednodušenie nanášania lepidla, ale aj zabezpečenie rovnomernej nasiakavosti povrchu.

 

Pri výbere poteru správneho zloženia platí jedno jednoduché pravidlo. Zloženie poteru musí byť na rovnakej báze, ako je báza podkladu na ktorú sa bude aplikovať. Napríklad v prípade, že realizujeme vyrovnanie cementového podkladu, použijeme poter na báze cementu. Najčastejšie sa však využíva poter na báze sadry (anhydritový poter).

 

Postup aplikácie liateho poteru

Krok 1 – príprava podkladu

Podklad pre vyrovnanie musí byť vždy suchý, pevný, stály, čistý nezamrznutý a zbavený všetkých voľných častí a mastnoty. V niektorých prípadoch sa odporúča povrch prebrúsiť a následne, samozrejme, dôkladne povysávať a zbaviť tak prachu. Pokiaľ narazíme na väčšie nerovnosti, zarovnáme ich opravným materiálom.

 

Krok 2 – príprava zmesi

V čistej nádobe, podľa pokynov výrobcu, zmiešajte obsah vreca s čistou vodou a dôkladne premiešajte miešadlom, asi 5 minút, kým nevznikne homogénna zmes.

 

Krok 3 – aplikácia penetračného náteru

Penetračný náter aplikujeme na pripravený povrch penovým valčekom v jednej vrstve. Náter slúži na spevnenie nesúdržných podkladov, zjednotenie nasiakavosti podkladov a zvýšenie priľnavosti ďalšej povrchovej úpravy.

 

Krok 4 – liatie zmesi

Poter rovnomerne, a najlepšie bez prestávok, rozlievame  po miestnosti v hrúbke do 20 mm. Pokiaľ potrebujeme vytvoriť hrubšiu vrstvu, aplikáciu postupne opakujeme. Pre rovnomerné roztiahnutie nivelizačnej vrstvy, môžeme použiť stierku s ozubenou vložkou. Pri liatí poteru a počas jeho tuhnutia nesmie teplota vzduchu a podkladu materiálu klesnúť pod +5 °C a prekročiť približne +25 až +30 °C. Aby sme zabezpečili dodržanie dilatačných škár a zabránili tak tvorbe trhlín podkladu, použijeme na všetky zvislé konštrukcie obvodovú dilatačnú pásku.

 

vyrovnanie-podlahy-poter-4

 

vyrovnanie-podlahy-poter-3

 

vyrovnanie-podlahy-poter-6

 

Krok 5 – odvzdušnenie

Po vyliatí zmesi použijeme nivelačnú tyč alebo nivelačný valček a plochu odvzdušňujeme v dvoch na seba kolmých smeroch.

 

vyrovnanie-podlahy-poter-5

 

Krok 6 – vytvrdnutie

Tvrdnutie začína asi 20 minút po aplikácii poteru. Pri tvrdnutí dbáme na to aby sme čerstvý poter ochránili pred pôsobením priameho slnečného žiarenia, mrazu, dažďa, silného vetra a prievanu. Pochôdznym sa poter stáva asi do 24 hodín.

 

Zdroj: doityourself.com, bobvila.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať