Poslať na mail

Najprv trochu terminológie. Poisťováci rozlišujú medzi povodňou – nastáva, keď sa voda vyleje z riek prípadne vodných nádrží – a záplavou, keď sa voda na pozemku objaví z iného dôvodu ako povodeň. Patria sem napríklad prípady, keď je pozemok zaplavený v dôsledku silného dažďa. Z vášho pohľadu, pokiaľ sa nehádate s poisťovňou, je to jedno. Záplava pozemku je nepríjemná situácia, ktorá môže zničiť roky vašich snáh o peknú záhradu. Z jej následkami sa budete vysporadúvať ešte dlhý čas. Ak však nechcete sedieť so založenými rukami, tu je pár rád, čo robiť, aby ste aj záplavu prežili s čo možno najmenšími stratami…

Záplava: čo robiť bezprostredne po záplave

Je jasné, že zaplavený pozemok či záhrada je špinavý, smradľavý a najmä nepríjemný zážitok. V prvom rade si treba uvedomiť, že pozemok je plný vody. Preto sa hlavne vyhýbajte akejkoľvek záťaži na premočenej pôde – teda žiadne behanie, presúvanie sa mechanizmami a pod. Nielen, že utlačíte pôdu, ale tiež narušíte korene či vytvoríte “blatové zátoky”. Takže nechodiť a radšej počkať, kým sa najhoršia voda nevyparí. Ak na pozemku ostala stojatá voda, vytvorte zrážku a odveďte vodu z pozemku.

Zbavte sa nánosov a špiny

Záplava vám na pozemok prinesie mnoho “bordelu”, ktorý po opadnutí vody ostane na tráve. Tá je však zatiaľ príliš citlivá na tvrdšie zachádzanie. Preto sa snažte odstrániť čo sa dá záhradnou hadicou. Neskôr použite hrable či lopatu tam, kde je nánosu priveľa. Pamätajte, že nánosy tiež zabraňujú vysušeniu pôdy, takže ak sa ich zbavíte, trávniku pomôžete.

 

Po záplave očistite stromy

Tu vám dobre pomôže záhradná hadica. Jemne zbavte stromy nánosu špiny a blata hneď po tom, ako záplava ustúpi.

 

Nechajte všetko poriadne vysušiť

Ak na trávniku ostali veci, ktoré bránia prístupu vzduchu a slnka, odstráňte ich. Pôda by mala čo najskôr vyschnúť, takže uvolnite prístup vzduchu a slnku a nechajte prírodu, nech si poradí sama. Aj tak je oveľa silnejšia ako vy 😀

 

Ak ste predtým používali hnojivo, aplikujte ho znovu

Ak ste používali nejaké hnojivo či zeminu, najpravdepodobnejšie ju voda “vzala”. Takže nezabudnite na pozemok aplikovať hnojivo, ktoré sa uvoľňuje postupne a doplňte tak živiny, ktoré voda vzala.

Prevdzušňujte, aby pôda čo najskôr vyschla

Pamätajte, že kľúčové je, aby sa voda zo zeme dostala preč. Preto je dôležité používať prevdzušňovač trávnika, ktorý si zadovážite v rôznych hobbymarketoch či záhradníctvach, prípadne sa dá požičať. Prevdušňovač vytvorí malé otvory, cez ktoré sa voda bude lepšie odparovať a tým pádom sa pôda lepšie vysuší

 

Prevencia, prevencia, prevencia

Keď už príde záplava, veľa toho neurobíte. Môžete tak čakať, kedy sa prebytočná voda odparí a akurát tak pomôžete prírode, aby mala jednoduchšiu prácu. Prevencia, to je však niečo iné. Zabezpečte si zrážky a odvodňovací systém, aby ste sa nabudúce záplave akurát tak vysmiali.

Ešte jedno nebezpečenstvo záplav

V stojatej hnijúcej vode, ktorá aspoň nejaký čas bude na vašom pozemku prítomná, sa dobre darí hubám a baktériám. Takže nejaký čas budete musieť používať všetky dôležité opatrenia – čižmy, antibakteriálne mydlo – prípadne drsnejšie opatrenia – na veľmi postihnutých miestach navozte novú zem a vysaďte novú trávu. Prípadne si pomôžete chemickými prípravkami. Dobré je sa poradiť v lepších záhradníctvách, čo odporúčajú. Pretože baktérie, huby a plesne sú nebezpečné najmä pre vaše deti a domáce zvieratá.

 

Zdroje: doityourself.com, pxthere.com 

 

Mohlo by vás tiež zajímať:
Ekozáhrada u vás doma
Čo robiť s trávnikom na jar

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať