Poslať na mail

Keď ste sa nasťahovali do vášho domu, možno ste si mysleli, že toto už bude na dožitie. Minimálne nemáte chuť a ani nepotrebujete hľadať niečo iné, väčšie. No aj keď sú vaše plány na bývanie v dome dlhodobé, musíte rátať so životnosťou zariadení v dome. Dnes nič nevydrží večne a smutným faktom tejto konzumnej doby je, že ani zariadenia sa nevyrábajú s prihliadnutím na dlhú životnosť. Kde sú tie doby, keď autá fungovali spoľahlivo aj 30 rokov, že?

Ako zistím životnosť zariadení v dome?

Nie je to až tak jednoduché a treba sa riadiť zdravým rozumom. Pri niektorých zariadeniach je doporučený či dokonca nutný pravidelný servis, takže vás na problémy upozorní odborný technik. Tiež to bude veľmi závisieť od toho, ako sa o zariadenie staráte. Aké sú všeobecné skúsenosti?

chladnicka
Chladnička

Chladnička obvykle vydrží cca. 15 rokov, potom by ste j mali vymeniť. Samozrejme, často ju budete meniť aj skôr, pretože na trh sa dostanú oveľa šetrnejšie modely. No ak vaša chladnička pomaly starne a blíži sa jej 15. narodeniny, naplánujte výmenu. Pretože ak vám raz vypovie, budete kupovať okamžite a nebudete mať čas hľadať najlepšie riešenie.

Umývačka riadu

Pri dobrej údržbe, keď pravidelne čistíte odtoky, dvere, príslušenstvo a ostatné časti, môže umývačka riadu vydržať osem až desať rokov. Ak vydrí viac, obvykle budú rásť náklady na elektrinu a vodu.

pracka
Práčka

Práčka zvykne vydržať osem až dvanásť rokov. Samozrejme, úlohu tu hrá starostlivosť a tiež faktory ako napríklad tvrdosť vody. Postupom času budú tesnenia pracovať a pračka začne tiecť, čo však nie je nič, s čím by neporadil zdatnejší kutil či opravár.

Sušička

Hoci počas životnosti sušičky budete pravdepodobne meniť niektoré diely, celkovo sušička vydrží osem až desať rokov. Musíte sa však o ňu starať a pravidelne čistiť filtre.

Ohrievač vody

Ohrievač vody vydrží cca. osem až dvanásť rokov. Potom je potrebné ho obvykle vymeniť. Závisí tiež od typu vody, ktorú máte, pretože najmä tvrdá voda vám bude vytvárať sedimenty, ktoré znižujú životnosť ohrievača. Tiež je dobrý tip, ak znížite termostat a redukujete prehrievanie, čím predĺžite životnosť ohrievača.

Hlavice na sprchách

V závislosti od tvrdosti vody sa môžete pripraviť na to, že ich budete meniť každých 6 mesiacov až 1 rok. Postupne sa vám totižto zanesú vodným kameňom a tiež sa v nich namnožia rôzne baktérie. Samozrejme, sú tu rôzne návody, ako predlžiť životnosť (napr. vodného kameňa sa zbavíte octom), ale skôr či neskôr treba hlavice vymeniť, lebo budú zdravotne závadné.

koberce
Koberce

Koberce zvládnu používanie do 10 rokov. Potom sú už plné alergénov, ktoré nejdú odstrániť. Ak máte domáce zvieratá či malé deti, životnosť koberca sa výrazne skráti.

Okná

Plastové vydržia cca. 25 rokov, v závislosti od výrobcu. Pripravte sa však na to, že budete musieť meniť tesnenia či sem tam vytmeliť štrbiny. Ak máte drevené okná, musíte sa tiež starať o nátery a prípadné zatekanie vody, ktoré výrazne skracuje životnosť.

Klíma

Nová klíma je najmä v lete požehnanie, no aj tá má obmedzenú životnosť – 8 až 10 rokov. Pravidelná údržba jej život síce predlžuje, no vlhkosť, zmeny tepla hlučnosť vám jasne dávajú najavo, že je potrebné jednotku vymeniť.

Odkvapy

Hliníkové odkvapy vydržia cca. 30 rokov, treba ich však pravidelne čistiť. Pokiaľ máte plechové odkvapy, tie prehrdzavejú rýchlejšie. Je však potrebné kontrolovať odkvapy minimálne dvakrát do roka – na jar a na jeseň, aby ste sa uistili, že nie sú deravé alebo nepretekajú.

strecha
Strecha

Betónová strešná krytina či pálená škridla vydrží aj 50 rokov. Asfaltové či kompozitné šindle vydržia cca. 20 rokov. Treba však sledovať, či nie sú prasknuté či inak poškodené. Vtedy je potrebné ich vymeniť okamžite, pretože inak bude tiecť do strechy a môže vám začať hniť krov.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať