Poslať na mail

Toto leto nám dáva poriadne zabrať. Človek už má pomaly pocit, že prežíva demoverziu pekla. Tejto situácii pridávajú developerské orgie. Investori by najradšej všetky voľné plochy zmenili na betónové, čím zvyšujú už aj tak nezvládateľnú teplotu či už v mestách alebo v satelitoch miest. Prvou voľbou je samozrejme klimatizácia, čo však robiť, keď nemáte dostatočné zdroje alebo jednoducho klimatizáciu odmietate? Nie každý totiž chce do domu ďalší stroj. Navyše v týchto teplách budete čakať na novú klimatizáciu aj mesiac – mesiac a pol. Na jednanie o cene zabudnite, páni majstri majú toľko roboty, že si môžu vyberať. Vyskúšajte iné riešenie. Prinášame vám zopár osvedčených tipov, ako ochladiť dom bez klimatizácie. Inšpirujte sa…

ochladiť dom: tienenie
Nevpustite slnko dnu

Akonáhle vám slnko svieti do domu, máte istotu, že bude teplo. Je to podobné ako pri skleníku – aj cez zimu vám slnko pekne vyhreje vnútro skleníka. Čo pomôže? Jednoducho slnko dnu nevpustite. Tu prichádzajú ku slovu všetky možné markízy, žalúzie, závesy či plachty. Samotné zabránenie vystaveniu priamemu slnku spôsobí, že sa váš dom nebude tak prehrievať. Pro tip k závesom – najlepšie farby na „odpudzovanie“ slnka sú biela, červená, žltá a oranžová.

Keď nie klíma , tak stropné ventilátory

Určite ste to videli vo filmoch najmä z južnej Ameriky, kde sa na strope lenivo točí vrtuľa. Nie je to len kvôli efektu, takýto typ ventilátora skutočne funguje. Rozpohybuje stojaci vzduch a vy máte pocit, že je v miestnosti chladnejšie.

netvoriť zbytočné teplo
Nestačí len zabrániť prístupu tepla

Aj keď sa do domu nedostane teplo z priameho slnka, mnohokrát si ho produkujete sami. Domáce spotrebiče totiž často ako vedľajší produkt vytvárajú teplo.Zamyslite sa, čo môžete vypnúť a čo je nevyhnutné. Veľký tvorca tepla je napríklad žehlička, sušička, kulma, elektrická či plynová rúra, sporák či dokonca hriankovač. Ak sa chcete vyhnúť prílišnému teplu, zvážte, či ich budete zapínať. Tiež klasické žiarovky sú veľkými producentmi tepla. Zvážte nainštalovanie led svietidiel či úsporných žiariviek, ktoré produkujú aj menej tepla. Nielen, že ušetríte, ale nebude vám ani tak teplo.

Ventilátory umiestňujte strategicky

Bežný stojaci ventilátor je lacné a efektívne riešenie ako bojovať s horúčavou v dome. Pozor, ventilátory vzduch neochladzujú, iba zabezpečujú jeho prúdenie. Ak je vonku chladnejšie než vo vnútri, je dobrý trik nasmerovať ventilátor na okno a spustiť ho na plný výkon. Takto ventilátor „vytiahne“ teplý vzduch z miestnosti a vytlačí ho vonku.

vytvorte prievan
Ako ochladiť dom dverami? Vytvorte prievan

Je prirodzené, že v danom momente je priamemu slnku vystavená iba jedna časť domu. Preto je dobré pootvárať okná a dvere, čím vytvoríte prievan. Ten vás aspoň pocitovo ochladí.

Kontrolujte vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu je vlastne množstvo vody vo vzduchu. Čím je ho viac, tým pomalšie sa bude odparovať váš pot a vám bude teplejšie. Tiež je vysoká vlhkosť ideálne prostredie pre množenie sa rôznych plesní či baktérií. Ideálna vlhkosť by mala byť cez leto okolo 50 %. Ak je u vás vyššia, zadovážte si odvlhčovač vzduchu – dnes kúpite aj v supermarkete.

Základ je príroda

Ak chcete, aby ste mali v dome a na terase príjemný chládok, vysaďte okolo stromy. Stromy a aj tráva totiž pohltí teplo a hlavne ho neakumuluje ako napríklad zámková dlažba. Takto vám pásmo stromov na pozemku pomôže ako nárazník, ktorý zredukuje teplo a tiež vytvorí tieň. Ak bude dnu na nevydržanie, vynesiete si kreslo pod strom a bude vám parádne. Budete príjemne v tieni, na vzduchu, môžete počúvať vtáčiky a relaxovať. Vyskúšajte, uvidíte.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať