Poslať na mail

Ak bývate v dome, je pravdepodobné, že sa v ňom budú nachádzať nejakí škodcovia. Sú však nenápadní, takže ani netušíte, že máte nejaké problémy so škodcami. Na to, aby ste ich odhalili, potrebujete mať skúsenosti a dobré oko. Ako teda škodcov nájsť?

problémy so škodcami
Kde sa škodcovia najčastejšie skrývajú?

Mnohí škodcovia cez zimu hibernujú a akonáhle sa počasie oteplí, vylezú zo skrýš.Váš dom je pre nich zasľúbená zem, pretože je tam teplo, majú dostatok potravy a vody. Preto sú ich najobľúbenejšie destinácie kuchyňa, kúpeľňa, spálňa či špajza.

problémy so škodcami v kuchyni
Kuchyňa je hlavný zdroj vody a jedla. Preto práve sem sa nasťahujú rôzne múčne mole, červy, šváby, hlodavce a mravce. Dokonca aj špinavé odtoky môžu byť rajom pre komáre. Špinavý neumytý riad na kuchynskej linke či v umývačke (pokiaľ sú dvere otvorené), sú pozvánkou pre škodcov ku švédskym stolom, ktoré ste im naservírovali.

Kúpeľňa je zdrojom tepla a vody. Škodcovia sa musia hydratovať presne tak ako ľudia. Takže voda v odtoku, sprche či vani je vítané miesto pre škodcov. Mnoho z nich obľubuje tmavé miesta – takže ideál sú pre nich miesta pod umývadlom či v zásuvkách.

Spálne väčšina ľudí pokladá za čisté a pre škodcov nezaujímavé, pretože sem predsa chodíte spávať. No mýlite sa. Vaše matrace sú vyhľadávané miesto pre ploštice,ktorá sa tiež ukrývajú v zásuvkách, v závesoch či škárach v stenách. Ploštice sú veľmi nepríjemné a ak sa vám na koži objavujú začervenané svrbiace miesta, preverte aj túto možnosť. Možno si nepríjemní návštevníci pochutnávajú na vašej koži či krvi a ani o tom neviete.

špajza a problémy so škodcami
Špajze a miesta, kde ukladáte potraviny sú pre rôznych škodcov veľmi obľúbené. Je to pre ne rajská záhrada, kde je jedlo všade, kam sa pozrú. Preto si dávajte veľmi dobrý pozor, aby ste jedlo uzatvárali tak, nech sa tam škodcovia nedostanú. Pretože v špajzi je tma, nevyrušujete ich a ak majú prístup k jedlu, buďte si istí, že skôr či neskôr tu budete mať inváziu.

Ako spozorujete, že máte problémy so škodcami?

Samozrejme, na každom mieste v dome môžu byť znaky rôzne – teda inak budú vyzerať stopy škodcov v spálni a inak v kúpeľni. Všímajte si hlavne tieto znaky:

Krv

Ak pozorujete zaschnuté fľaky od krvi na matraciach či vankúšoch alebo posteľnej plachte, je to znakom prítomnosti ploštíc.Krv sa vám bude javiť ako drobné hnedé škvrnky. Keď to objavíte, väčšinou sa budete musieť porozprávať s profesionálom, lebo ploštíc sa nezbavíte len tak ľahko.

Diery, výkaly a moč

Ak nájdete vyhryzené diery do škatúľ od jedla či škrabance, máte takmer istotu, že sú tu nejaké hlodavce. Často ich sprevádzajú usušené drobné výkaly a pach moču.

Zvyšky hmyzu a prach

Ak vidíte zvyšky či celé kusy uhynutého hmyzu – má exoskelet, takže to vyzerá, akoby hmyz uschol – je pravdepodobné, že niekde budú aj ich živí kamaráti. Po drevokazoch a červotočoch zasa nájdete malé kôpky bieleho prášku.

Ak objavíte nejaké znaky hmyzu či iných škodcov vo vašom dome, zakročte čo najskôr. Je to nielen nebezpečné pre obydlie, ale aj zdraviu škodlivé. Škodcovia totiž prenášajú toľko chorôb, že je lepšie držať si ich od tela.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať