Poslať na mail

Voda spôsobuje v dome problémy, či už ide o presakovanie cez strechu alebo zatekanie do základov. No aj v kúpeľni vám môže narobiť riadnu paseku. Ako je to možné, keď do kúpeľne nemá odkiaľ zatiecť? A ak nemáte upchatý odtok, ako sa v nej môže zdržiavať?

ako vyzerá vlhkosť v kúpeľni

Čo spôsobuje vlhkosť v kúpeľni?

Najprv si povedzme, ako vlastne vlhkosť v kúpeľni vzniká. Pri sprchovaní alebo napúšťaní horúcej vody sa do vzduchu dostanú jemné kvapôčky vody, buď odparovaním alebo rozprašovaním. Tieto sa následne na chladnejších povrchoch vyzrážajú a vznikajú kvapky vody. Toto je príčinou zahmleného zrkadla, na ktoré deti tak radi píšu. No to je ten najmenší problém. Opakovaná vlhkosť vedie k vytváraniu plesní či odlúpavaniu farby alebo tapety. Čo teda robiť?

ventilácia v kúpeľni

Nainštalujte ventiláciu

Ak máte v kúpeľni vlhký vzduch, musíte ho dostať preč. Takže ak nemôžete otvoriť okno a dobre vyvetrať, nainštalujte si ventilátor. Ak máte spojenú kúpeľňu a WC, zbaví vás nielen zápachu ale tiež prebytočnej vlhkosti. Dávajte si však pozor, aby ste ho udržiavali v bezchybnom stave a hlavne čistote. Vzduch, ktorý ventilátor rozvíri, budete totiž dýchať vy.

 

Používajte odvlhčovač

Je to možno posledná možnosť, ale keď sa vlhkosti neviete zbaviť inak, investujte do odvlhčovača. Bude vás to síce niečo stáť, ale keď nie je iná možnosť, odvlhčovač sa postará, aby ste mali v kúpeľni zdravo a bez vlhkosti.

 

Udržiavajte kúpeľňu teplú

Ako sme písali vyššie, voda sa vyzrážava na chladnejších povrchoch. Ak teda vnútorné prostredie kúpelne vyhrejete, zabránite vyzrážaniu vody. Síce vlhkosť zo vzduchu neodstránite, ale aspoň máte čas sa jej nejako zbaviť – či už vetraním alebo poutierate povrchy, kde sa voda vyzráža.

plesne v kúpeľni

Utierajte vlhkosť a zbavte sa plesne

Po sprchovaní vždy poutierajte povrchy, kde sa vyzrážala voda. Na plesne použite savo či iné prípravky a zbavte sa ich. Použite na vymaľovanie interiéru špeciálne nátery, ktoé zabraňujú kondenzácii vody. Po použití kúpelne si zvyknite nechať otvorené dvere, nech má vlhký vzduch šancu dostať sa preč. Dobre a pravidelne kúpelňu vetrajte.

 

Vlhkosť v kúpeľni je peklo a keď je navyše kúpelňa riešená ako kobka bez okien, vetrania či ventilátora, máte problém. Oveľa väčší problém však budete mať, ak vlhkosť v kúpeľni nebudete riešiť vôbec, lebo sa vám táto premení na plesne a odlúpanú farbu.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať