Poslať na mail

Každý z nás má určité zlozvyky. No pokiaľ sa týkajú toho, ako sa staráte o váš dom, následky môžu byť skutočne nemilé. Nielen, že vystavujete riziku pohodu vášho bývania, ale tiež ohrozujete rodinný rozpočet. Pritom správne sa starať o dom je relatívne jednoduché. Chce to skutočne málo: pravidelnosť, dôslednosť a pokiaľ niečo zistíte, dostatočnú a rýchlu aktivitu.

Správne sa starať o dom je o pravidelnosti

Toto nikdy nezanedbajte. Tak, ako vaše auto potrebuje pravidelnú prehliadku a údržbu, tak to potrebuje aj váš dom. Netýka sa to iba vykurovania. Pokiaľ vykurujete plynovým kotlom, je nevyhnutné, aby ste každý rok absolvovali servisnú prehliadku. Takisto váš komín je potrebné pravidelne revidovať, inak budete mať problémy s poistovňou, ak by sa nedajbože niečo stalo. Pravidelná údržba domu sa však týkajú aj takých všedných záležitostí ako odkvapy, prehliadka strechy či kontrola stavu chodníka. Platí tu, že čím skôr si všimnete problém, tým budú výdavky nižšie. Samozrejme, niektoré veci – ako už spomínané vykurovanie – je potrebné prenechať odborníkom. Avšak je na vás, aby ste si svoj dom všímali. Nikomu totiž na ňom nebude záležať tak, ako vám.

 

Keď si všimnete potrebnú opravu, opravte to

Ignorovať príznaky opotrebovania či porušenia sa nevypláca. Ak si všimnete niekde pleseň či vlhkosť, pravdepodobne máte problém s presakujúcou či zatekajúcou vodou. Pozorujte tiež praskliny okolo okien či dverí. Praskliny na stenách. Ak si všimnete tieto príznaky, nemeškajte a „fixnite to“. Je ľahšie napríklad vymeniť škridlu na začiatku, než potom meniť zhnitý trám či celý krov. Takisto jednu prasklinu zatriete. Rozpraskanú zárubňu však musíte vymeniť. Takže zlaté pravidlo znie – ak zistíte, že váš dom potrebuje opravu, nemeškajte ani chvíľu. Ušetríte si tak kopu nervov a peňazí.

Starať sa o dom znamená pravidelnú obhliadku – aspoň 2 x ročne

Ideálny spôsob, ako si všimnúť všetky nedostatky a poškodenia včas, je naplánovať pravidelnú obhliadku domu aspoň dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Urobte si check list a poctivo si dom obíďte. Ak sa vám niečo nezdá, ale nie ste si istí, či je to problém, vyfoťte si to. Môžete o pol roka porovnať, či sa problém zhoršuje alebo to bol len planý poplach. Kontrolujte okná, dvere, vetranie, potrubia a kohútiky – najmä tie vonkajšie. Skontrolujte tiež elektrické vedenia a zásuvky. Dobré je tiež skontrolovať vaše účty za vykurovanie, vodu či elektrinu. Ak totiž z roka na rok neúmerne rastú, pravdepodobne je niekde „únik“ a je potrebné ho „fixnúť“.

 

Poistite si dom

Keď kupujete nehnuteľnosť, pravdepodobne nebudete mať dostatočnú hotovosť „cash“ a budete musieť osloviť banku so žiadosťou o hypotéku. V takýchto prípadoch banka väčšinou vyžaduje, aby ste nehnuteľnosť poistili. Ak to však nie je váš prípad, aj vy nehnuteľnosť poistite. Pretože škody na vašom bývaní v prípade požiaru či vytopenia sú príliš veľké, aby ste ich len tak utiahli z mesačnej výplaty. Takže, ak nie ste poistení, ostanú vám iba oči pre plač. Ani poistka však nezaručuje, že všetko bude ok. Dobre sa poraďte s vašim poistným agentom a prejdite si všetky možné alternatívy a scenáre. Ak už totiž budete platiť poistku, tak nech ste skutočne poistenci, nie iba platcovia.

 

Správne sa starať o dom sa dá naučiť. Je to jeden z najlepších návykov, ktorý sa vám môže prihodiť. Dnes je v móde finančná gramotnosť. Počítačová gramotnosť. Zaveďme však do módy aj domácu gramotnosť – ako sa správne starať o dom tak, aby dlho slúžil a opravy stáli čo najmenej. Veľa úspechov s vašou domácou gramotnosťou 🙂

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Postarajte sa o odkvapy, jesenné dažde prichádzajú

Ako odstrániť hrdzu z betónu

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať