Poslať na mail

Sú rôzne spôsoby, ako vybrať poškodenú tehlu z tehlovej steny. Keď ide o jednu tehlu, nie je to až tak komplikované. Obvykle vám na to bude stačiť karbobrúska. Keď však chcete odstrániť iba časť tehly, musíte postupovať trochu odlišne. Táto metóda je trochu pomalá, no funguje celkom dobre. Obzvlášť dobre vám pomôže, keď chcete odstrániť iba jednu či dve tehly a časť ďalšej tehly. Budete potrebovať murárske dláto, kladivo, vŕtačku a vrták do tehly. Tiež je dobré chrániť si oči ochrannými okuliarmi.

ako vybrať tehlu zo steny- diery

Vybrať tehlu zo steny vŕtačkou? Fíha…

Znie to síce divne, ale vŕtačka vám veľmi dobre pomôže. Najprv si načrtnete čiaru, kde chcete tehlu oddeliť. Potom druhú čiaru na šírku vrtáka do strany, kde sa bude tehla odstraňovať. Medzi čiary začnite vŕtať diery tesne vedľa seba – viď obrázok. Je fajn, ak budú vrty v takej hĺbke, ako je hrúbka tehly, ale aj keď bude menšia, funguje to. Dajte si pozor, aby ste nezlomili vrták 🙂

použitie dláta

Prišiel čas na použitie dláta

Teraz použijete dláto a rozbijete priestor medzi dvomi vrtmi. Dláto nakláňajte oproti kusu tehly, ktorý chcete oddeliť. Tým sa vyhnete tomu, aby ste nepoškodili ten kus tehly, ktorý chcete zachovať v stene. Keď tehlu oddelíte, ešte stále nemáte vyhraté.

vyberáme tehlu z múru

Pozorne oddeľte tehlu

Aj keď ste sa dlátom dostali až po základ, neznamená to, že tehla pôjde von bez problémov. Musíte rátať s maltou, ktorá je za tehle. Takže je možné, že budete musieť dlátom postupne odsekať celú tehlu až na maltu. Niekedy pomôže aj malé páčidlo. Pozor však, aby ste nepoškodili tehly, ktoré chcete v múre zachovať. Keď všetky prekážky odstránite, tehla by mohla ísť preč aj rukou. Určite budete musieť s ňou trochu mykať a manipulovať, ale nakoniec sa to podarí. Následne je potrebné zarovnať okraje, ktoré ostali po tehle. Trocha sa budete musieť vyhrať s dlátom, ale cca. po 10 minútach to bude ok. Tiež niekedy pomôže oceľová kefa.

vybrať a začistiť
Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať