Poslať na mail

Drvivá väčšina ľudí si kupuje dom, aby v ňom zostarlo. Nemajú chuť a často ani silu sa neustále sťahovať. Treba však pamätať na to, že pokiaľ ste plní sily a zdravia, niektoré veci vám neprídu nijak ťažké či komplikované. S pribúdajúcimi krížikmi na chrbte však aj bežné veci môžu “padnúť” ťažko. Je dobré sa pripraviť na toto obdobie života a pripraviť dom tak, aby v ňom aj senior mal pohodlný a kvalitný život. Samozrejme, život prináša rôzne situácie a je ťažké generalizovať, čo budete potrebovať. Predsa len však prinášame niektoré univerzálne tipy, ako úpraviť vaše bývanie pre seniorov. 

 

Bývanie pre seniorov potrebuje dostatok svetla

Je neodvrátiteľný fakt, že s pribúdajúcimi rokmi sa zrak zhoršuje. Preto je veľmi dôležité zabezpečiť dostatočný zdroje svetla. Nainštalujte preto silnejšie žiarovky, pridajte dodatočné svietidlá, prípadne si zabezpečte tiež prenosné baterky na strategických miestach. Zvážte inštaláciu dodatočných svetiel napríklad miesta v kúpeľni, schodiská či na pracovnom stole. Dobrý nápad sú tiež vypínače s ledkou, ktorá vydáva po tme slabé svetlo. Starší ľudia majú často problém so šeroslepotou, takže pamätajte, že dostatok svetla je priateľ.

Keď maľovať, tak kontrastnými farbami

Čím kontrastejšie farby, tým zreteľnejšie vidíte, kde sú prechody medzi jednotlivými architektonickými prvkami. Dobrý nápad je napríklad použiť na zábradlie kontrastnú farbu oproti stene, kde je uchytené. Seniori nevidia tak jasne a často sa im podobné farby zlievajú do jednej. Preto je ideálne bývanie pre seniorov také, kde sú dostatočné kontrasty a seniori sa môžu dobre orientovať.

Na schody vybudujte rampu alebo zvážte schodiskový výťah

Návod na vybudovanie betónovej rampy sme už spomínali. Je to výborná pomôcka nielen pre mamičky, ktoré často kočíkujú, ale aj pre seniorov. Pre starších ľudí je ťažké ohnúť kolená do dostatočnej výšky, aby vystúpili na vyšší schod. Naklonená rovina rampy tento problém môže jednoducho vyriešiť. Samozrejme, nezabudnite prirobiť aj zábradlie. Ak je schodisko príliš vysoké, často je jedinou možnosťou inštalácia schodiskového výťahu.

Nezabudnite na kúpelňové úpravy

Väčšina úrazov v domácnosti vzniká v kúpelňi. Keď vychádzate zo sprchy, vy aj povrch okolo vás je mokrý. Ak sa šmyknete, prídete k modrine či narazenine. Senior však má často krehké kosti (každá tretia žena má riziko vzniko osteoporózy, ktoré sa zvyšuje pribúdajúcim vekom). Takže pokĺznutie v kúpelňi môže viesť napríklad k zlomenine krčku stehennej kosti, čo býva vo vysokom veku fatálne. Takže nezabudnite na protišmykové podložky a nainštalovanie držadiel. Aj zdravý a mladý človek ich ocení, čo však taký senior 🙂 Ak máte vaňu, zvážte jej výmenu za sprchový kút. Pamätajte, že pre dobré bývanie pre seniorov sú madlá a držadlá nevyhnutnosť.

Okolo domu vybudujte chodníky

Návod na vybudovanie chodníka či zámkovej dlažby sme už uvádzali. Pamätajte, že čím menej prekážok okolo domu, tým jednoduchšie sa môže senior presúvať a tým lepšie eliminujete riziko pádov. Bonusom je to, že takto upravené okolie domu je menej náročné na údržbu a jednoduchšie sa udržiava čisté.

Umiestnenie práčky

Je veľmi dobré rozmýšľať nad tým, ako budete vykonávať bežné práce, keď pribudnú roky. Ak máte napríklad v dome zriadenú práčovňu či práčku máte umiestnenú v malej miestnosti, kam vedú schody, zvážte, že to zmeníte. Starší človek potrebuje okolo seba viac priestoru. Tiež zvážte, či s košami plnými prádla budete musieť zvládať dlhočižné schodiská. Tiež si vyberajte práčku s takým plnením, aby ste sa zbytočne nezhýňali. Keď mladého bolí chrbát pri praní, môžete si byť takmer istí, že senior to sotva zvládne.

 

Bývanie pre seniorov a šírka zárubní

Ak máte úzke zárubne, deckám ani mladým rodinám to nevadí. No pre seniora môžu byť katastrofou. Ak máte napríklad šírku zárubne na kúpelňi 60 cm, neprejde ňou vozíček ani chodítko, tzv. G-aparát. To znamená, že vozíčkar sa do nej dostane iba veľmi ťažko a vždy len s pomocou druhej osoby. Nemyslite si, že na invalidný vozík sa dostávajú iba ľudia po úraze či havárii. Je mnoho seniorov, ktorým neslúžia nohy a ak pre nich chcete zabezpečiť dostatočný komfort bývania, umožnite im prístup kam sa dá. Širšie zárubne sú teda “must”, ak pribúda vek či sa stárate o starých rodičov.

 

Všetci raz budeme starí, je to nevyhnutnosť života. Dobrý hospodár sa však pripraví vopred. Takže začnite zvažovať potrebné úpravy, kým ste plní sily. A ak to nejde, pripravte sa na to, že v určitom momente už nebudete môcť vo vašom dome bývať a budete sa sťahovať. Buď do bezbariérového obydlia alebo využijete možnosti niektorého z domov pre seniorov. No ak ste zvyknutí bývať vo svojom a máte to tam radi, sú to veľmi ťažké rozhodnutia. Preto sa pripravte na jeseň života, kým sa to dá a je to relatívne jednoduché.

 

Zdroje: doityourself.com, solidcare.sk, www.landscapingnetwork.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zámková dlažba: váš domáci projekt
Rekonštrukcia bytového jadra

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať