Poslať na mail

Podobne ako po minulé roky sme takmer nezaregistrovali jar. Jeden týždeň je tu zima a používame zimné kabáty, a ďalší vyťahujeme kraťase. Príroda bujnie, tráva rastie ako bláznivá a treba ju kosiť. Kto má, založí sieťky proti hmyzu. Pretože na jar sa namnožia všetky možné chrobáky a pavúky, ktoré sa radi sťahujú do domu. Čo urobiť, aby ste sa z nich nezbláznili? Prečítajte si naše rady čo robiť proti hmyzu na jar. Ak máte malé deti, ktoré hystericky revú pri každom chrobákovi či pavúčikovi, určite naše rady oceníte.

mulčovanie a boj proti hmyzu
Držať rastliny a materiál po mulčovaní čo najviac od domu

Ak kosíte a pokosenú trávu využívate na mulčovanie, či ak používate napríklad kôru, snažte sa, aby ste ich nedávali okolo rastlín v tesnej blízkosti domu. Tiež nevysádzajte rastliny najmä v blízkosti vstupov do domu. Držia sa tam totiž s obľubou rôzne chrobáky – často aj hlodavce – pre ktorých je to prirodzený úkryt. A keď už tam sú, prečo by sa nevybrali aj do domu? Takže pozor, rastlinky sú fajn, ale treba mať na pamäti, že ako sú živé rastliny, tak je mnoho života aj okolo nich – či už ide o huby, plesne alebo chrobáky.

Tesnenie je to najlepšie čo robiť proti hmyzu na jar

Hmyz je schopný preliezť aj cez minimálnu škáru, takže správne a hlavne funkčné tesnenie je must. Ak dvere či okná dobre nepriliehajú, sú ideálnym miestom, kadiaľ sa hmyz do vášho domu dostane. Takže vymeňte porušené či staré tesnenia a pamätajte, rôzne tmely a silikóny sú vaši kamaráti. Tak ako zabránia v zime úniku tepla cez rôzne diery a netesnosti, na jar zasa rovnako zabránia vstupu hmyzu do vášho obydlia. A to sa oplatí.

opatrenia proti hmyzu
Žiadna stojaca voda na vašom dvore

Ono je to fajn, mať malú zásobáreň vody na dvore v podobe starého sudu, ale negatívom tohto riešenia je, že v stojacej vode sa množí mnoho hmyzu. Hmyz má jednoducho rád vlhké prostredie. Určitý zmysel v takejto vode vidíme v horúcom lete, keď veľa polievate. Ale načo si preboha robiť takéto zásoby na jar? Tiež si pozrite, či náhodou nezateká do strechy. Okrem zrejmých škôd typu hnijúci krov je ďalší nemilý efekt ten, že sa vám v týchto miestach bude množiť hmyz. Takže šup šup opraviť to čo najskôr.

Žiadna voda ani jedlo pre domáce zvieratá na podlahe

Prečo by sa hmyz mal sťahovať do domu? Lebo je tam príjemná teplota a hlavne jedlo. Takže ak necháte vodu a žrádlo pre vášho domáceho miláčika na podlahe, hmyz to berie ako pozvánku a príde sa pohostiť. Pamätajte, že čím čistejšie prostredie, tým menej hmyzu tam bude. Poznajú to všetci, čo robili prestavbu kuchynskej linky. Čo všetko sa dokázalo „vyvaliť“ z ťažko prístupných častí?

Vypracte garáž, podkrovie či pivnicu

Jarné upatrovanie znamená zbaviť sa všetkých starých rárohov, ktoré zaberajú miesto. Často ich ľudia nazývajú „prachosedy“. Držte sa rady starých taoistov, ktorí tvrdili, že môžete mať čokoľvek, čo používate. Akonáhle to však prestanete používať, zbavte sa toho. Táto rada má nielen duchovný rozmer, ale aj ten veľmi praktický. Čím menej bordelu v dome, tým menej skrýš pre hmyz. Pavúk si neurobí pavučinu tam, kde často upratujete.

Tieto rady sú tak jednoduché, že možno mávnete rukou – ako môže takáto blbosť zabrániť tomu, aby som mal v dome hmyz? Verte, že môže. Držte si hmyz od tela a nedajte mu dôvod, aby sa u vás dobre cítil a budete prekvapení, že zrazu nebudete stretávať na ceste domom pavúčikov či mravčekov. Veľa zábavy s vaším jarným bojom proti hmyzu.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať