Poslať na mail

Kameň a kov sú materiály, ktoré sa dnes objavujú vedľa seba v interiéroch, na fasádach budov, a to v rozmanitých podobách a niekedy až v bizarných kombináciách. Zo spojenia prirodzených vlastností týchto dvoch materiálov vznikli nové prvky v architektúre a stavebníctve – gabióny a kvetináče.
Gabióny – čiže koše, ktoré sa napĺňajú kameňom, sa dajú využiť ako ploty, oporné múry, ale môžu sa kombinovať aj so živými plotmi, trávou, kríkmi, trvalkami, čím vznikajú zaujímavé variácie spojenia neživých materiálov so živou prírodou.

Firma INVEST s.r.o. so sídlom v Šali ponúka svojim koncovým zákazníkom aj takéto zaujímavé a moderné riešenia do záhrad. Spoločnosť je v tejto oblasti jedným z najväčších výrobcov na Slovensku s veľkým inovačným potenciálom. Gabiónové konštrukcie sa dajú využiť na rôzne účely, najčastejšie sú používané ako suchá oporná technológia v svahovitých terénoch a kvetináče vyrábané tým istým spôsobom zas ako dekoračné prvky a solitéry do záhrad.


Gabióny majú široké využitie ako:

 

  • gravitačné oporné múry
  • obkladové a zárubné múry
  • protihlukové steny a bariéry
  • oporné systémy na brehoch riek a vodných nádržiach
  • oporné múry v svahovitom teréne

 

Z verejných priestranstiev prenikli gabióny aj do súkromných záhrad, hlavne vďaka tomu, že okrem praktickej funkcie sú prvkom, ktorý ozvláštni exteriér. Je už len na tvorivosti záhradných architektov či samotných majiteľov záhrad, akým spôsobom využijú gabióny v exteriéri.

[betonix]Rozmer oka zváranej siete gabiónového koša od firmy INVEST má veľkosť 10 x 10 cm alebo 10 x 5 cm. Jednotlivé časti gabiónovej stavebnice sa potom spájajú na výšku a na dĺžku v násobkoch 50 cm, alebo 100 cm.[/betonix]


Viac informácií o týchto zaujímavých produktoch sa dozviete priamo na stránke INVEST s.r.o.

Zdroj textu a obrázkov: www.invest-in.sk

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať