Poslať na mail

Bývate v garsónke? Jedna miestnosť tak musí spĺňať funkciu kuchyne, jedálne, obývačky aj spálne. Preto môže byť náročné zariadiť takýto byt tak, aby sme sa v ňom necítili stiesnene a nepríjemne. Avšak existuje hneď niekoľko spôsobov ako aj z malého priestoru vyťažiť maximum a cítiť sa pohodlne.

 

1. Premyslené umiestnenie nábytku

Pri organizácii zariadenia malých priestorov je asi najdôležitejšie strategické rozmiestnenie nábytku. V prípade garsónky, kde musí jedna miestnosť spĺňať hneď niekoľko funkcií je overená organizácia do niekoľkých samostatných zón. Správnym rozmiestnením nábytku by ste mali získať priestor na prácu, spánok, varenie, odpočinok a pod. Pri oddeľovaní jednotlivých zón si môžete pomôcť so závesmi, koberčekmi, farbami alebo napríklad osvetlením. Netreba zabudnúť, že prechody medzi zónami musia byť ľahko prechodné bez zakopnutia či potreby presúvania nábytku.

 

usporiadanie-bytu-3

 

2. Organizácia a poriadok

V garsónke musí mať všetko svoje presné miesto. Využite farebné boxy, krabice, koše alebo regály, ktoré môžu poslúžiť aj ako súčasť dekorácie bytu. Hneď po skončení používania, vráťte všetko na svoje miesto. Predídete tak chaosu a neporiadku.

 

3. Nástenný úložný priestor

Vzhľadom k tomu, že veľkosť podlahovej plochy je obmedzený, využite steny. Môžete použiť police napríklad ukladanie kníh alebo vysoké regály na celú výšku bytu. Málo využívané veci tak môžete vyložiť najvyššie, kde nebudú zavadzať a všetko čo potrebujete zostane poruke. Háčiky a tyče sú tiež skvelou voľbou a využijete ich najmä v kuchyni na ukladanie hrnčekov, panvíc alebo akýchkoľvek kuchynských potrieb.

 

usporiadanie-bytu-5usporiadanie-bytu-1

 

4. Multifunkčný nábytok

Obľúbeným je aj nábytok, ktorý má viac ako jeden účel. Možností je skutočne veľa. Rozkladacie postele, ktoré poskytnú pohodlný priestor na spánok v noci a zároveň ušetria miesto cez deň, posteľný rám so zásuvkami alebo napríklad skladacie stoličky, ktoré stačí vytiahnuť len v prípade potreby.

 

usporiadanie-bytu-4

 

usporiadanie-bytu-2

 

5. Jasné farby

Základným pravidlom je udržať malý priestor vo svetlých farbách, ktoré ho opticky zväčšia. Naopak, tmavé farby sú absolútne tabu pokiaľ sa chcete vyhnúť stiesnenému pocitu. Pomôže tiež dostatočný prísun denného svetla a kvalitné umelé osvetlenie.

 

6. Zrkadlá

Jednoduchý trik, ktorý pomôže otvoriť priestor a dodať mu hĺbku je využitie zrkadiel. Odporúča sa ich umiestnenie naproti oknu, čo vytvára ilúziu ďalšieho okna a odráža viac svetla do miestnosti.

 

usporiadanie-bytu-6

 

7. Dekorácie

Hoci garsónka poskytuje len malý priestor aj v nej sa dá cítiť ako doma. Dekorácie ako farebné vankúše, obrázky, fotografie alebo sviečky navodia vždy príjemnú atmosféru. Vyhnite sa však preplneniu priestoru a vždy sa snažte udržať farebnú schému bytu aby ste predišli chaosu.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať