Poslať na mail

Kúpa bytu či domu pre väčšinu ľudí znamená pomerne závažný a dlhodobý krok vpred. Aj preto som s priateľkou strávil hľadaním toho správneho istý čas. Asi po pol roku, sme si uvedomili, že zadovážiť si priestor, ktorý je uspôsobený naším potrebám a predstavám je úloha nanajvýš ťažká, ak nie nemožná. Práve to je asi moment kedy sa viacerí radšej rozhodnú pre rekonštrukciu staršieho bytu. A tak sme sa rozhodli aj my.

 

Po vypustení podmienky pekného interiéru sa náš výber neuveriteľne zväčšil. Nakoniec sme našli starší 3-izbový byt na v historickom centre mesta s vlastným parkovaním a dvorom, pivnicou a podkrovím – ideálny priestor na bývanie, až na ten interiér, ktorý bolo potrebné kompletne zrekonštruovať a pozmeniť tak celkový koncept bytu. Po odkonzultovaní možných alternatív sanácie staršieho bytu a nákladov na rekonštrukciu sme sa rozhodli byt kúpiť.

rekonstrukcia-bytu-5

 

Hĺbková rekonštrukcia bytu sa začína vždy rovnako, a to demontovaním prakticky všetkého okrem nosných stien a v našom prípade aj okien, ktoré boli menené asi pred 4 rokmi. Menili sme aj rozvody vody, plynu, elektriky a kúrenia. Pre problémy s plesňami a vlhkosťou sme sa  rozhodli vymeniť aj pôvodné, veľmi zachovalé podlahy (bohužiaľ lepené na asfalt) a zároveň odizolovať byt zospodu, vrstvou syroduru a urobiť nové potery. Pre podlahové potery sme sa z cenových dôvodov rozhodli použiť lacnejšiu verziu cementu, potery sa ale po vyschnutí začali trúsiť a ich kvalita bola ďaleko od našich predstáv. Boli natoľko nestabilné, že sme ich museli na ploche 87 m2 naniesť znova, tentokrát ale s cementom Multicem od CRH. Napriek vyššej cene, som s ním bol veľmi spokojný. Na poter sme následne natiahli nivelačnú vrstvu. Vo väčšej časti bytu sme zvolili laminátové podlahy, v detskej izbe a spálni sme priamo na “nivelák” položili koberec. Vo všetkých izbách sme po obvode dali 10 cm lišty.

624db11a-b2ad-4ada-9bcb-5b83903ca7d5

Byt má výšku stien 320 cm, čo je síce pôsobí esteticky, ale na druhej strane aj dosť zdražuje kúrenie. Navyše stropy v starších bytoch väčšinou nie sú rovné. Z termo-izolačných, ale aj akustických dôvodov sme sa teda rozhodli znížiť strop o cca. 12 cm a vyplniť ho izolačnou vrstvou. Na zníženie sme použili sadrokartón a aby sme nemuseli rohy zarovnávať, použili sme sadrové lišty. Ešte pred úpravou stropu sme odstraňovali staré vrstvy stierok a rôznych farieb. Stierky sme robili nanovo použitím produktov od firmy Baumit, na stierky sme nanášali 2-3 vrstvy farby, podľa potreby. Nerovnosti stien však robili najväčšie problémy v priestoroch, na ktoré sme dávali obklad a dlažbu. Majstri sa aj tu spoľahli na kléber od Baumitu. Výsledok ich práce ma naozaj ohromil (bohužiaľ aj finančne :)).

 

Dokončovacie práce sme sa snažili v čo najväčšom možnom rozsahu robiť sami, keďže sú najpodstatnejšie pre vizuálnu stránku bytu. Ak na to nemáte čas, odporúčam, aby ste na túto fázu dohliadli. Práve v tomto bode sa môže realita začať rozchádzať s vašimi očakávaniami. Detaily ako zabudnutý internetový kábel, ktorý mal ísť pod lištu a namiesto toho musí byť natiahnutý na podlahe, alebo nakrivo namontované vodovodné batérie, určite nepotešia.

rekonstrukcia-bytu-1

Úplná rekonštrukcia bytu nás (bez nábytku a doplnkov) vyšla cca. 12-13 000 EUR. Približne o túto sumu bol náš byt aj lacnejší od podobných –  už zrekonštruovaných bytov. Samozrejme treba počítať s tým že rekonštrukcii bytu musíte obetovať váš čas aj energiu. Nám to trvalo cca. 4 mesiace. S výsledkom sme však veľmi spokojní a som rád že viem, v čom bývam…

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať