Poslať na mail

Chystám sa stavať domček v dosť svahovitom teréne. Aký materiál by som mal podľa Vás použiť na výstavbu pivnice?


ODPOVEĎ ODBORNÍKA:

 

Nešpecifikujete presne aký typ priestoru požadujete a pre aké účely.

V prípade, že pivnica je súčasťou domu, tak by zrejme mala byť suchá. Nesmiete zabúdať okrem samotného muriva aj na vhodnú hydroizoláciu, keďže ako píšete, pivnica bude asi dosť pod úrovňou terénu. Predtým ako zvolíte typ muriva je potrebné zvážiť svahovitosť a jeho dopad na stavbu.

Ako najpevnejší materiál  dobre poslúži armovaný liaty betón (základová doska), s ktorým môžete pokračovať aj pri budovaní styčných stien pivnice s terénom. Výhodou takejto (šalovacej) konštrukcie je monolitickosť stavby a vysoká odolnosť proti tlaku svahu a vyššia odolnosť proti vode (avšak nie úplná).

Môžete samozrejme zvoliť aj šalovacie tvárnice (používajú sa na zakladanie stavieb), ale nesmiete zabudnúť na dostatočné previazanie s výplňovým betónom a armovaciou oceľou.

Toto všetko Vám ale musí odporučiť Váš architekt, ktorý Vám projektoval dom. Pri väčších možných rizikách by som sa spojil so statickým inžinierom (nestojí to tak veľa), ktorý Vám presne na mieru určí jednak typ materiálu, ako aj pracovný postup, ktorý zaručí, že v budúcnosti nebudete mať s Vašou pivnicou problémy.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať