Poslať na mail

Aj keď je betón spravidla materiál, na ktorom sa každý staviteľ snaží ušetriť čo najviac, majte na pamäti, že nie nadarmo sa základom Vášho domu hovorí „základy“. Od nich vo veľkej miere závisí stabilita a kvalita Vášho domu, a aj napriek tomu, že ich už počas ranej fázy stavby nie je vidieť, zanedbať ich kvalitu sa z dlhodobého hľadiska neopláca. Aj keď nemusíte byť odborník-betonár, na zopár základných vecí sa oplatí myslieť už pred výberom spôsobu betonáže.

Kvalita verzus cena?

Vyberte si betonáreň, ktorá má dobré meno a je v dostatočnej blízkosti od vašej stavby. V ideálnom prípade by sa mal čerstvý betón namiešaný v betonárni uložiť na mieste stavby do 45 minút, aj keď prísadami možno túto lehotu predĺžiť. Presnú lehotu nájdete uvedenú na dodacom liste pod označením maximálna doba spracovateľnosti. Počíta sa od pridania vody k cementu v miešacom jadre betonárne.


Viete, kde sa nachádza najbližšia betonáreň pri Vašej stavbe? Poradíme Vám!

 

[betonix]Nedajte sa zlákať najlacnejšou ponukou a presvedčovaním, že betonáreň používa rovnaký cement ako všetci na okolí, len vie betón vyrobiť efektívnejšie. Kamenivo, od ktorého tak veľmi závisí kvalita výsledného betónu, je často práve tá zložka, na ktorej sa mnoho výrobcov snaží ušetriť s cieľom znížiť cenu vyrábaného betónu. Nezriedka sú rukolapným dôkazom nekvalitného kameniva v čerstvom betóne nečistoty (kúsky dreva, domáceho odpadu a podobne). Nie vždy však máte to šťastie byť prítomní počas celej betonáže, preto si zvážte serióznosť dodávateľa. Aj prísady pridávané do betónu pre lepšiu spracovateľnosť sú tiež rôznej kvality, a tým aj ceny.[/betonix]

Naplánujte betonáž na vhodné obdobie

Ak naši hydrometeorológovia predpovedajú veľké výkyvy teplôt, silné zrážky, horúčavy či vietor, odložte betonáž radšej na neskoršie obdobie. Najvhodnejšia teplota na betónovanie je medzi 10 až 25 ºC, za nie príliš ostrého slnka a nie silného vetra. Ak však musíte betónovať aj v extrémnejších podmienkach, dbajte aby ste:

  • pri nízkych teplotách chránili povrch betónu bezprostredne po uložení proti stratám tepla, najvhodnejšie zakrývaním tepelnoizolačnými rohožami. Pred účinkami vetra a dažďa betón chráňte prikrytím fóliami alebo rohožami. Vyhnite sa betónovaniu pri mínusových teplotách – ak čerstvý betón opakovane zamrzne, naruší sa proces tuhnutia a hrozí jeho rozdrobenie;
  • pri vysokých teplotách vzduchu alebo suchom či slnečnom počasí takisto chránili betón proti strate vlhkosti, aby nedošlo k vzniku zmrašťovacích trhlín. Povrch čerstvého betónu chráňte nástrekom vhodným ošetrovacím prostriedkom alebo ho kropte vodou.

Kontrola na mieste

Pred začatím betonáže skontrolujte rozmery, polohu a tesnosť spojov debnenia, prípadne presnosť polohy a rozloženia výstuže (ak používate klasickú výstuž kari rohožami) a rovnako aj uloženie izolácií, ktoré sa betonážou prekryjú. Pri vystužení skontrolujte rozloženie rohoží (dbajte na minimálne krytie výstuže) a overte, či rohože nebudú počas betonáže „plávať“. To je napríklad častá chyba nedostatočného vystuženia rohov a kritických bodov konštrukcie. Druh, množstvo, rozmery a poloha výstuže je daná výkresom na základe statického výpočtu. Pri správnom obalení výstuže betónom oceľ nekoroduje. Premyslite si aj rozmiestnenie potrebných otvorov, aby ste nemuseli po zatvrdnutí betónu dodatočne otvory vysekávať.

Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať