Poslať na mail

Aktuálnym trendom v architektúre sú jednoduchosť, funkčnosť a naturálna krása. To platí aj pre záhradnú architektúru. Najdôležitejšie a zároveň najťažšie je prepojiť farby, tvary a materiály do jedného harmonického celku.

Tvar sa podmieňuje funkcií

To je zásada architektúry všeobecne a samozrejme, že platí aj pre záhrady. Dizajnéri záhradných doplnkov neustále viac a viac dbajú na funkčnosť a odolnosť použitých materiálov. A aj napriek tomu, že biele plastové stoličky nie sú práve najvychytenejší záhradný nábytok, plast je stále v popredí.

Kombinácia materiálov

Módne trendy v obliekaní, ale aj v stavebníctve sú momentálne úplne neobmedzené. Nemali by ste sa báť vo svojej záhrade trošku experimentovať. Veď pokusy na opravu sú neobmedzené. Dôležitým pravidlom pri kombinovaní viacerých materiálov je harmónia. No tá už nemusí predstavovať dva materiály, ktoré sa v prostredí striedajú. Príroda je jasný príklad toho, že aj drevo, kameň a zeleň dokážu vytvoriť harmóniu. Jednoducho vytvorená záhradná cestička, vyskladaná z betónových dielcov, obklopená štrkovým chodníčkom vytvára v záhrade zaujímavý estetický dojem. Samozrejme, že betónové dielce môžu byť nahradené aj veľkými kameňmi.

Hra s farbami

Ak chceme dosiahnuť efekt jednoduchej modernej záhrady, mali by sme sa zamerať na najpríjemnejšie farby. Zelená a biela. Zelená človeka upokojuje a biela s ňou vytvára pekný kontrast, záhradu oživuje a pôsobí čisto.

Vytvorte si miesto na oddych

Aj keď momentálne sa ľudia začínajú vracať k pestovaniu domácej zeleniny a ovocia, na záhrade je nevyhnutné miesto na oddych. Či už pre nás záhrada predstavuje módny doplnok domu, alebo víkendovú aktivitu. Dláždená, drevená, alebo štrková plocha tvorí základnú kostru záhrady. Poskytujú priestor pre záhradný nábytok s prijemným výhľadom. V niektorých prípadoch toto miesto predstavuje našu pýchu počas záhradných grilovačiek. Ak je to tak, je vhodné použiť kvalitný prírodný kameň – žula, temne šedý čadič, alebo bridlicu. Elegantne sa dá využiť aj betón, či rôzne stierky.

Hlavné stavebné prvky modernej záhrady

MateriályChodníky a pevné plochy sú z prírodného kameňa,štrku a masívnejších drevených prvkov, často sa používa betónoceľ.

Tvary – Plochu členia priame, jasné líniegeometrické tvary.

Voda – Pravouhlé záhradné jazierka, alebo korytá po oboch stranách terasy, či záhrady sú to pravé.

Nábytok – Primárne sedací nábytok, by mal byť z kvalitného dreva, alebo plastov.

Rastliny – Žiaduca je hlavne zeleň mohutnejšieho vzrastu.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať