Poslať na mail

Rôzne opravy v dome znamenajú značné investície. Ak ste sa rozhodli googliť a našli ste remeselníkov, na ktorých nemáte žiadnu referenciu ani ste nevideli ich doterajšiu prácu, je dobré byť opatrný. Ako však zistiť, že sú to dobrí remeselníci a narazili ste na skutočného majstra alebo ide skôr o partiu zloženú z Pata a Mata, po ktorých opravovať bude drahšie, ako keby ste zaplatili hneď drahého odborníka? Prinášame vám zopár varovných príznakov, podľa ktorých spoznáte, s kým máte dočinenia…

opravari v dome
Remeselníci, ktorí ponúkajú materiály z iných projektov

Počuli ste už takúto okrídlenú vetu? „Robil som projekt v susedstve a ostal mi materiál. Dám vám ho za dobrú cenu na váš projekt.“ Obzvlášť si dajte pozor, ak ste takéhoto remeselníka nevolali a on sa z čista jasna objaví s takouto ponukou. Dobrý remeselník si totiž vie zrátať, koľko materiálu na projekt potrebuje a tým pádom nepredáva zvyšky susedom. Ak vám takýto chlapík má robiť práce na vašom dome, je veľká šanca, že výsledkom bude projekt pochybnej kvality. Tiež pozor na chlapíkov, ktorí sa objavia ako blesk z jasného neba, keď sa vám stane nejaká katastrofa. Obvykle to totiž nie sú anjeli z neba, ktorí vám chcú nezištne pomôcť, ale skôr ste ľahká korisť pre špekulantov. Ak sa vám takéto pritrafí, pýtajte referencie. Lebo z dobrodinca sa veľmi ľahko môže vykľuť podvodník.

Nechceme žiadnu zmluvu ani objednávku

Niektorí „majstri“ nechcú mať nič na papieri a všetko sa radi dohadujú iba ústne. Na takýchto pozor. Je pravda, že faktúra znamená, že práce narastú o daň. No tak to vo svete chodiť má. Cenová ponuka – objednávka – zmluva – faktúra. Všetko pekne na papieri. Keď totiž máte „borcov“, čo sa vyhýbajú papieru, nikdy na nich nebudete mať žiadny dosah. Prácu odovzdajú, vy zaplatíte, tešíte sa, ako ste ušetrili, ale zabudnite na možnosť reklamácie. Pretože práca bez dokumentov akoby sa ani nestala. Však uvidíte sami, keď vám takýto borci sfušujú záhradu či zámkovú dlažbu, ktorá sa začne prepadať. Potom vám ostanú len oči pre plač, lebo reklamovať budeme môcť tak na lampárni.

zlí remeselníci
Pánko, peniaze na drevo, inak nerobíme

Opravári či remeselníci si zvyknú pýtať určitú čiastku vopred. Pokiaľ s nimi máte zmluvu, je obvykle presne vyčíslené percento celkovej sumy, ktorú zaplatíte pred začiatkom prác. No ak niekto po vás chce 100 % vopred, pošlite ho kade ľahšie. Ak im totiž raz peniaze dáte, už ich nikdy nemusíte vidieť. Nezabudnite, platba vopred odoberá chuť do práce.

Tak ale toto bude stáť viac než sme rátali

Je prirodzené, že nie všetko sa dá narátať do detailu. No ak váš dodávateľ neustále zvyšuje pôvodný rozpočet, pravdepodobne z vás má dojnú kravu. Na toto je dobrá zmluva, ktorá by mala presne zakotvovať mechanizmus, ako a kedy sa môže zvyšovať pôvodný rozpočet. Ak máte pocit, že vás váš remeselník ťahá za nos, skúste osloviť iného, nech nezávisle posúdi ich prácu. Pamätajte, máte v rukách zmluvu, takže záväzok je definovaný a vy sa nemáte čoho báť.

Tlačia vás do rýchlych rozhodnutí

Skutoční profesionáli vás nebudú tlačiť do rýchlych rozhodnutí. Problémové veci si s vami vyjasnia skôr, než sa vôbec práce začnú a pokiaľ sa aj objaví niečo nečakané, obvykle vám ponúknu alternatívy, alebo vám dajú dostatočný čas na rozmyslenie. Ak z vás však niekto robí rukojemníka, radšej s ním nerobte.

 

Práca s ľuďmi je vždy komplikovaná. Dobrý majster, opravári či remeselníci sú dnes, v dobe stavebného boomu, veľkou vzácnosťou. Tiež nezabúdajte, že sú profíci vo svojom remesle a nie majstri v diplomacii či komunikácii. No aj keď im veľa prepáčite, stále je namieste dávať si pozor. Lebo nakoniec vám môže ostať iba šmejdácka práca a oči pre plač.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať