Poslať na mail

Užívajte si spojenie s prírodou a relax ako v záhrade aj počas chladnejších mesiacov vďaka zimnej záhrade
 
.

zimna-zahrada-1

 

Vzhľad

Čo sa týka vzhľadu a spôsobu konštrukcie záhrady, možnosti sú takmer neobmedzené a zimná záhrada tak môže byť navrhnutá  presne podľa vašich predstáv – malá, veľká, s vykurovaním či bez, môže byť postavená samostatne alebo ako súčasť domu. Všetko záleží od vášho štýlu a preferencií, a samozrejme dostupných finančných prostriedkov.

 

Orientácia

Aby zimná záhrada dokonale plnila svoj účel odporúča sa jej orientácia na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Samozrejme, nie vždy je možné orientáciu dodržať, najmä ak zimná záhrada nebola plánovaná už pri stavbe domu, ale až ako prístavba k exitujúcej stavbe.

 

Výber materiálu

Najväčšími výhodami hliníkovej konštrukcie je určite vysoká odolnosť, záruka stálosti farieb ale najmä žiadna potreba údržby. Na druhej strane je však jej cena o niečo vyššia ako pri ostatných typoch konštrukcií. Vzhľad hliníkovej zimnej záhrady sa hodí najmä k modernému štýlu domov.

 

zimna-zahrada-3

 

Drevená konštrukcia, podobne ako v prípade okien, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a údržbu aby zostalo dlho pekné a bez poškodení a aby sa zabránilo vyblednutiu.

 

zimna-zahrada-2

 

Plast oceníte pre nízku potrebu údržby a relatívne prijateľnú cenu.

V prípade materiálu podlahovej krytiny sa oplatí staviť na klasickú keramickú dlažbu, ktorá funguje ako akumulátor tepla.

 

Tienenie

Hoci je prenikanie slnečných lúčov cez sklo, a teda jej vykurovanie hlavnou myšlienkou konceptu zimnej záhrady, netreba podceniť ani výber správneho typu tienenia. Na výber máte v zásade dve možnosti. Vnútorné a vonkajšie tienenie. Vnútorné tienenie, ako napríklad žalúzie poskytujú dostatočný tieň, sú ľahko ovládateľné a po finančnej stránke menej náročné. Na druhej strane však zabraňujú vo väčšej miere len prenikaniu svetla, nie tepla. Naopak vonkajšie tienenie dostatočne eliminuje aj prehrievanie priestoru, no sú finančne náročnejšie a údržba je taktiež o čosi zložitejšia, keďže v exteriéri nie sú chránené pred znečistením.

 

Vykurovanie

Zimná záhrada si v chladných mesiacoch nemusí vystačiť len pasívnym vykurovaním zo slnka. Vzhľadom k počtu slnečných dní je vhodné zabezpečiť si tiež vykurovaciu jednotku, vďaka čomu bude teplota v zimnej záhrade vždy príjemná.

 

Vetranie

Nevyhnutnosťou je zabezpečenie dostatočného vetrania. To sa zvyčajne realizuje správne umiestenými strešnými oknami, elektrickým ventilátorom, či vetracími mriežkami

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať