Poslať na mail

Máme drevený plot na oceľových stĺpcoch ukotvených v betónovom múriku, ktorý sa každý rok po zime osypáva. Nebola totiž urobená vodorovná izolácia, dá sa s tým ešte niečo urobiť ? Má zmysel to ešte obkladať, alebo niečím natrieť ?


ODPOVEĎ ODBORNÍKA:

 

Ak vzniká na betóne biely povlak, tak sa jedná o tzv. výkvety na betóne. Cement, malta a betón prirodzene obsahujú hydroxid vápenatý Ca (OH)2. Pri určitých osobitných podmienkach a pri nevhodnej realizácii môže Ca (OH)2 pôsobením vody a vzduchu vyvolať vznik výkvetov. Aj keď výkvety nevplývajú na kvalitu stavby, sú esteticky nežiaducim prvkom.

Pri opakovanom nasiaknutí a vysušení betónu vodou, resp. i vlhkosťou od vzlínania vyzrážaním vzniká uhličitan vápenatý – opticky nežiaduci výkvet.

Jedna z jednoduchých možností odstránenia výkvetov, resp. ich minimalizácie:

Natretie (nastriekanie) alebo poliatie plochy s výkvetom roztokom zriedenou kyselinou (kyselina octová, vínna, alebo fosforečná), do ktorého bolo pridaných niekoľko kvapiek povrchovo aktívnej látky (napr. Jar, Pur a pod.). Alebo sa použije niektorý z bežne dostupných prostriedkov na odstraňovanie vodného kameňa. Činidlo sa nechá pôsobiť 10-15min a potom sa opláchne čistou vodou. Tento postup sa opakuje, pokiaľ sa neodstránia aj posledné fľaky výkvetov.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať