Poslať na mail

Chystáte na jar svojpomocnú stavbu klasického plota tvoreného stĺpikmi, pletivom a nízkym betónovým múrikom nad zemou? Poradíme vám ako sa vysporiadať so stavbou jeho základov. Je vhodnejšie základy ošalovať a následne vliať betón alebo použiť hotové betónové tvárnice?

plot-zaklady

Nech už zvolíte akýkoľvek spôsob stavby základov, dôležité je aby základy v zemi siahali do hĺbky minimálne 40 cm, pričom nad úrovňou zeme jemne presahujú šírku plotu. Dobrým zvykom je urobiť ešte štrkový podsyp, ktorý sa s betónom previaže a konštrukcia základov sa tak výrazne spevní. Jednou z možností je tiež použitie betónových debniacich tvárnic, ktoré len jednoducho vyplníte betónom.

plot-zaklady-3

Ak sa však jedná o pletivový plot, o niečo ľahšie je len vykopanie jám v miestach, kde budú stáť oporné stĺpiky, doporučujeme ale celodĺžkový základ plotu.  Pokiaľ sa však predsa len rozhodnete pre plot bez nízkeho múriku, postupujte nasledovne. Zafixujte stĺpiky do roviny a zalejte betónom. Ako debnenie, môžete v tomto prípade použiť napríklad plastovú rúru s priemerom minimálne 25 cm. Hĺbka takýchto základov zostáva oproti prvému spôsobu nezmenená, a teda aspoň 40 cm.

Mohlo by vás zaujímať: 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať