Poslať na mail

Smer súkromné nebo. Atmosféra nedotknuteľnosti a upokojujúceho ticha, ktoré si dovolí prerušiť iba dážď klopkajúci na strechu. Skoro kráľovské miesto v dome si zaslúži aj svoju kráľovskú cestu k nemu. Často sa hovorí: Dôležitejšia ako samotný cieľ je cesta k nemu. Na výber máte z viacerých možností.
Podľa použitého materiálu delíme interiérové schodiská na drevené, kamenné, betónové, oceľobetónové, kovové, sklené, ale aj kombinované. Výber môže byť nielen materiálový, ale aj tvarový a typový. Podľa tvaru pôdorysu rozoznávame priamočiare a zmiešanočiare schodiská. Tam, kde je dostatok priestoru, núka sa možnosť použiť pohodlné priame schodisko so šírkou 120 cm (prípadne 80 cm) a s výškou stupňov 12 cm. Môžu sa na ňom stretnúť aj dvaja ľudia. Ak ale zápasíte s priestorom, môžete sa rozhodnúť pre schody s kruhovým pôdorysom. Vždy ste nútení prispôsobiť svoje predstavy a nároky na schodisko veľkosti miesta, ktoré naň môžete vyčleniť. Našťastie, vzhľadom na množstvo konštrukčných riešení schodísk sa dá nájsť to najvhodnejšie. Nezabudnite však, že každé schodisko by malo byť správne osvetlené, bezpečné a nenáročné na údržbu.

[betonix]Zásuvky v schodoch. Otvorte prvý schod a vytiahnite z neho hračky. Otvorte druhý schod a vytiahnite z neho… Každý schod môže ukrývať niečo iné, čo má zostať pre poriadkumilovné návštevy skryté.[/betonix]

Ideálny materiál – drevo


Z estetického hľadiska je interiérovou jednotkou. Na výrobu schodísk je ako stvorené. Vytvára pocit tepla a má ešte jedno obrovské plus – akékoľvek prostredie zútulňuje. Na interiérové schody sa používa kvalitne pripravený tvrdý materiál (buk či dub), ktorý je odolný proti opotrebovaniu. Zábradlie si už takúto kvalitu nevyžaduje. Stačí mu cenovo dostupnejšie mäkšie drevo, napríklad smrek. Ak sa pohráte s jeho povrchovou štruktúrou, nebude rušiť charakter schodiskovej konštrukcie.

Chladnejší betón


Betónové schodisko je v porovnaní s celodreveným relatívne lacné. Aby však nepôsobilo ako ťažkopádny monolit a neznehodnotilo estetický dojem z interiéru, treba ho veľmi citlivo dotvoriť. Riešením je napríklad obklad betónového základu iným materiálom (vhodné je drevo). Výhodou betónových schodov je, že nevŕzgajú a nedunia pod váhou krokov.

Schody ako v továrni

Oceľový základ zaručuje schodom prakticky ich nesmrteľnosť. Konštrukcia je ľahká a vzdušná. Ide o materiál, ktorý umožňuje zaujímavé tvarové riešenia a v spojení s drevom, mramorom, žulou či sklom ponúka nápadité a elegantné kombinácie. Ak už sa rozhodnete pre tento typ materiálu, jednoznačne voľte antikoro, druh nehrdzavejúcej ocele. Má vysokú pevnosť, stabilný povrch a je mimoriadne odolný bez potreby údržby. Mnohí ho označujú za materiál budúcnosti.

Schody s kamennou tvárou


Schody z kameňa – prírodného alebo umelého. Krásne a elegantné. Nikdy nepodliehajú móde. Vhodným výberom kameňa docielite vysokú životnosť schodov, pričom prirodzená krása kameňa zaistí, že sa schody stanú jedným z dominantných prvkov vášho domova. Nevýhodou však je, že ich luxusný vzhľad sa nehodí do každého interiéru.

Krištáľovočisté schody


Rešpekt voči sklu a obavy o svoju bezpečnosť. V prípade skla určeného na schodisko sa však báť nemusíte. Na schodiskové stupne sa používa kalené bezpečnostné sklo s hrúbkou 10 – 12 mm, ktoré sa lepí vo viacerých vrstvách. Tie zaručujú jeho pevnosť a bezpečnosť. Sklo je vďaka špeciálnej tepelnej úprave odolné proti silným úderom a nárazom. V prípade rozbitia vznikajú tupé úlomky, ktoré vás neporania. Zároveň jeho životnosť výrazne zvyšuje bezpečnostná fólia, ktorá ho v prípade prasknutia udrží pohromade. Nosnou konštrukciou pre sklo sa stáva najčastejšie nehrdzavejúca oceľ alebo oceľ s farebnou povrchovou úpravou.


Výhodou skleného schodiska je odľahčenie a presvetlenie tmavších priestorov. Krásu skleného schodiska môžete zdôrazniť osvetlením, ktoré umiestnite pod schodiskové stupne alebo zakomponujete priamo do skla. Stačí už len LED diódové nasvietenie a z vášho schodiska sa stane umelecké dielo.

[betonix]Poznáte ,,schodiskovú stavebnicu” ? Takéto schodisko stačí len vybaliť zo škatule a zostavíte ho za jedno popoludnie. Oproti schodiskám na zákazku má stavebnicové schodisko praktické výhody – žiadne čakanie na dodávku a vďaka sériovej výrobe súčastí aj priaznivú cenu. A navyše – z jednej stavebnice si môžete postaviť dokonca niekoľko typov schodísk.[/betonix]

 


Už viete, kde kúpiť potrebný materiál ? Poradíme Vám!

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať