Poslať na mail

Téma bytových jadier je stále ešte aktuálna a mnoho bytov stále čaká prestavba tohto priestoru. Nie je to jednoduchá záležitosť a preto zvážte radšej pomoc odborných firiem, ktoré vám na základe dlhoročných skúseností prakticky poradia s rozložením vybavenia budúcej kúpeľne a WC.

 

Ekonomická náročnosť: ★★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★★★

 

Plánovanie

Pred samotnou realizáciou, či už svojpomocne, alebo vďaka špecializovanej firme si ujasnite, ako by ste v optimálnom prípade chceli mať budúce rozloženie kúpeľne a WC. Konkrétne, kde by ste chceli mať vaňu a kde umývadlo a práčku. Po konzultácii s odborníkom možno budete musieť váš zámer trochu skorigovať, ale pomôže vám to pri budúcom praktickom využívaní týchto priestorov. Je nevyhnutné, aby ste mali aspoň plán rozloženia (pôdorys) priestoru. Pre tých, ktorí si nevedia tak ľahko predstaviť svoju budúcu kúpeľňu, pomôže aj 3D vizualizácia budúceho projektu. Toto vám poskytne buď architekt, alebo odborník v rámci celkovej zákazky.
 
Pred samotnou realizáciou je dobré, aby ste informovali svojich susedov a správcu vchodu o začatí prestavby bytového jadra. Predídete tým prípadným konfliktom.

 

Voľba realizačnej firmy

Ako poznať, či bude remeselník, alebo firma dobrá? Nuž poznáte to ihneď od prvotnej komunikácie so zástupcom firmy. Záujem a snaha pomôcť riešiť vaše špecifické požiadavky prezrádza pozitívny prístup. Sú dôležité aj referenčné informácie. Či už od známych, priateľov, alebo susedov. Dobrá firma má referenčné fotky a informácie na svojej webovej stránke. Takisto vám spoľahlivá firma povie, aké sú orientačné náklady na prestavbu vášho jadra, čo je a hlavne čo nie je v cene zahrnuté.

 

Prestavba bytového jadra

Oslovili sme košickú realizačnú firmu pána Ing. Júliusa Guotha (www.guoth.sk) , aby nám predstavil, ako sa najčastejšie postupuje pri prestavbách bytových jadier.

 

Krok 1 – demontáž

Najprv sa odstráni všetko kúpeľňové a WC vybavenie. Vaňa, umývadlo, WC a ostatný nábytok sa zvyčajne nepoužívajú do novej prestavby. Celý priestor sa uvoľní až ostane len technická šachta, kade zvyčajne idú všetky rozvody vody, splaškov, plynu a vzduchotechnika. Celý priestor je kompletne vyčistený a pozametaný. Zvyšky pôvodnej podlahy a lepidiel (napr. linoleum) sú odstránené a zostáva už len holý podlahový betón. Treba rátať s tým, že demontážou vznikne väčšie množstvo stavebného odpadu, ktorý ste povinní náležite zlikvidovať. Je na dohode s dodávateľom, či je to v cene dodávky, alebo si priplatíte kontajner na odvoz stavebného odpadu. Upozorňujeme, že stavebný odpad sa nesmie dávať do komunálneho odpadu (kontajnery pri dome) a ste povinní ho odviezť na vyhradené zberné miesta v mestách. Rezidenti miest za znehodnotenie neplatia, platí sa teda len za dopravu. Kontajner vyjde zhruba od 150-200 €.

 

bytove-jadro-prestavba-1

 

Krok 2 – nové priečky

Presne podľa plánu sa začnú lepiť budúce priečky novej kúpeľne a WC. Najčastejší materiál sú Ytongové, alebo iné plynosilikátové nenosné tvárnice. Ich výhodou je, že sú ľahké, veľmi presné a výstavby s nimi rýchlo napreduje. Najčastejšie sa používa hrúbka tvárnic 75 mm, ale podľa potreby sú aj 50 a 100 mm.

 

bytove-jadro-prestavba-2

 

Krok 3 – dokončenie priečok

Výstavba priečok pokračuje až po strop bytu a lepidlo sa nechá vytvrdnúť spravidla do nasledujúceho dňa. Všetko však závisí od budúceho priestoru a prípadných komplikácií (napríklad prestupy, vývody, otvory apod.), ale spravidla sú nové priečky hotové do dvoch – štyroch dní. Po zaschnutí sa môže pristúpiť k realizácii obkladu.

 

bytove-jadro-prestavba-3

 

Krok 4 – montáž rozvodov a obklad

Podľa plánovaných umiestnení umývadla, vane, WC, ale aj osvetlenia, sa musia v tejto fáze natiahnuť príslušné rozvody. Často krát sa skryjú pod budúcu vaňu, alebo idú priamo z rozvodovej šachty.
 
Voľba obkladu je čisto na zákazníkovi, odborník však na základe svojej skúsenosti môže veľmi dobre poradiť.

 

bytove-jadro-prestavba-4

 

Krok 5 – vybudovanie servisných otvorov

Nedielnou fázou je aj vybudovanie servisných otvorov k meračom a uzáverom vody, plynu a pod. Prístup pre prípadné opravy musí byť vždy k dispozícii nie len k rozvodom, ale aj k odtoku a vodovodnej batérii vane a umývadla.

 

bytove-jadro-prestavba-5

 

Krok 6 – osadenie vybavenia a dlažba

Ďalšou fázou je osadenie vane, sprchového kúta, umývadla, WC a samotná dlažba. Pod vaňou a sprchovým kútom sa najčastejšie dlažba nekladie a preto sa zvykne osádzať ako prvá, avšak nie je to pravidlo. Najmä  pre vaničku sprchových kútov sa vyžaduje absolútne rovná podlaha a tak niektorí majstri použijú dlažbu na vyrovnanie tejto plochy. Vybavenie sa následne pripojí k vodovodnému prívodu a odpadu. Je dôležité, aby sa v tejto fáze urobili viac krát skúšky tesnosti. Na záver sa položí dlažba po vytvrdnutí lepidla sa pekne vyškáruje škárovacou hmotou.

 

bytove-jadro-prestavba-6

 

Krok 7 – čistenie a inštalácia nábytku

Posledným krokom je čistenie po murovaní, no najmä po škárovaní obkladu. Nasledujú už príjemnejšie činnosti, ako je montáž zrkadla, svietidiel, či ostatného kúpeľňového nábytku. V prípade nového (napríklad nástenného osvetlenia) je dôležité už mať vyvedenú elektroinštaláciu podľa kroku 4. Čo dodať, útrapy s prachom a špinou sú korunované novým dielom a vaším užívateľským komfortom nových priestorov Vašej kúpeľne a WC. Môžete si už len napustiť vaňu horúcou vodou a poriadne zrelaxovať.

 

bytove-jadro-prestavba-7

 

Zhovárali sme sa s Ing. Júliusom Guothom, odborníkom v tejto oblasti. Ing. Guoth sa venuje prevažne realizácii stavebných úprav bytov a kúpeľní v Košiciach a okolí.

 

Viac informácií nájdete na www.guoth.sk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať