Poslať na mail

Leto je za nami a ani sa nenazdáme, je tu jeseň v plnom prúde. Je teda najvyšší čas urobiť potrebné prípravy na jeseň tak, aby vás škaredé počasie a dažde nenechali nepripravených. Správna príprava na jeseň nie je zložitá, ale treba ju urobiť včas a dôkladne.

Odpracte detské hračky, ich čas príde až na budúci rok

Nie je nič horšie, ako keď sa vám na dvore povaľujú hračky, ktoré tam už nemajú čo robiť. Takže, aby ste ich ochránili pred tým, aby ich počasie a rôzne plesne zničili, pekne ich očistite, zbaľte a uložte niekde v garáži či pivnici.

prípravy na jeseň: hnojenie trávnika
Prípravy na jeseň znamenajú aj pohnojenie trávnika

Ideálny čas, kedy pohnojiť trávnik, je koncom leta/začiatkom jesene. Pomôžete tak tráve prežiť zimu a odmenou vám bude bohatý trávnik na ďalší rok. Je však dôležité poradiť sa, aké hnojivo potrebujete. Ak kúpite hnojivo na báze dusíka, dosiahnete skôr „hmotu“, teda bujný trávnik. Hnojivo na báze draslíku však pomôže tráve lepšie sa zakoreniť a tým pádom je menšia pravdepodobnosť, že vám tráva v zime vymrzne.

Čas kosačiek pomaly končí, tak ich poriadne zazimujte

Ak vám má kosačka dobre slúžiť aj ďalší rok, poriadne ju vyčistite – áno, aj filtre – a zazimujte. Je dobré ich na zimu zakryť pred prachom a pozor, nenechávajte v nádrži zbytočne benzín.

zazimovanie závlahy
Vypustite závlahu skôr, než vám v nej zamrzne voda

Dôležité je zazimovať závlahu. Je potrebné odpojiť ju od zdroja vody a prefúknuť kompresorom, aby ste z nej dostali prebytočnú vodu. Ak to nespravíte, voda v závlahe zmrzne a potrhá hadice. Takže na toto nezabudnite 😀

Servis kotla neodkladajte na poslednú chvíľu

Viete, že plynový kotol je potrebné servisovať každý rok, inak môžete mať problém so zárukou. Nenechávajte servisnú prehliadku na poslednú chvíľu. Nie je nič horšie, ako keď potrebujete v dome kúriť, ale kotol vypovie službu. Ak to „zaspíte“, budete servisáka riešiť v čase, keď majú najviac práce – a teda si počkáte najdlhšie.

Servis komína netreba podceňovať

Jednoducho sa poriadne pripravte na vykurovaciu sezónu. Tak ako pri kotle, aj pri komínoch sú nutné pravidelné prehliadky, inak v prípade problémov – nedajbože požiaru – vám poisťovňa nič nepreplatí.

Drobnosti, na ktoré si treba nájsť čas

Sú veci, ktoré zvládne každá gazdinka a aj keď ich nestihne urobiť načas, nakoniec ju „dobehnú“. Myslite na to, že budete musieť obliecť hrubšie paplóny, prípadne obrátiť matrace na druhú stranu. Tiež sa pripravte na veľké upratovanie šatníka – opäť letné veci poputujú do obalov a vytiahnete tie zimné. Móda je vec vkusu, takže vám do nej nebudeme hovoriť. Iba skromne odporúčame, pozrite si, či máte všetku potrebnú „výbavu“ na chladné dni.

Pripraviť sa na jeseň – a následnú zimu – je dôležité. Takže teraz, keď horúčavy skončili, plynule pokračujte v práci okolo domu. Kým ste pekne rozbehnutí. Potom bude zvládnuť zimu skutočná „brnkačka“ 😀

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať