Poslať na mail

Potrebujete väčší priestor na bývanie ale nechcete sa sťahovať? Riešením môže byť funkčná prístavba k už existujúcemu domu. Inšpirujte sa príkladom z dielne austrálskych architektov – Day Bukh Architects.

Prístavbou k zadnej časti pôvodného domu získali majitelia otvorenejší priestor, ktorý zahŕňa obývačku, kuchyňu s jedálenskou časťou a na poschodí priestrannú spálňu tienenú drevenými okenicami.

Obývacia miestnosť na prízemí je prepojená s jedálňou a kuchyňou. Tá sa ťahá pozdĺž celej dĺžky prístavby a na jej konci sa nachádza netradičný stojan na víno, ktorý nefunguje len ako funkčný doplnok, ale aj ako dekoratívny prvok.

Priestor je plný kontrastov, a to či už ide o farby, materiály alebo štýl zariadenia.

V miestnosti za nízkym betónovým schodiskom sa nachádza knižnica, resp. priestor určený na malé posedenie, poprípade krátky oddych. Knižnica sa nachádza v pôvodnej časti domu, a je zároveň prvou miestnosťou, ktorou prechádzate po vstupe do domu. Odtiaľ už vedie schodisko priamo na poschodie prístavby.

Súčasťou poschodia prístavby sú dve spálne. Dominantou prvej z nich, inak nenápadnej bielej izby, sú drevené okenice, ktoré poskytujú dostatok súkromia a zároveň chránia pred nepríjemným prehrievaním miestnosti počas horúcich dní.

Druhá spálňa bola zariadená ako detská izba. Premyslene usporiadané okná do nej prepúšťajú prirodzené svetlo po celý deň.

Medzi oboma spálňami sa nachádza kúpeľňa. Dostatok prirodzeného svetla zabezpečuje v tomto prípade svetlík umiestnený priamo nad voľne stojacou vaňou. Najvýraznejším prvkom je stena s atypickým obkladom v odtieňoch zelenej. Zvyšok kúpeľne ostáva čistý, dopĺňa ho len nábytok z tmavšieho dreva a rovnako ladené doplnky.

Zdroj: contemporist.com, daybukharchitects.com.au

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať